اسایش و راحتی امروز حاصل رنج و زحمت دیروز است.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
خانه » ادبیات » ۲ کتاب خواندني جدید از جواد اسحاقیان منتشر نمودند
۲ کتاب خواندني جدید از جواد اسحاقیان منتشر نمودند

۲ کتاب خواندني جدید از جواد اسحاقیان منتشر نمودند

دنياي ما هنر:

۲ کتاب خواندني جدید از جواد اسحاقیان منتشر نمودند

«بوطیقای نو و خوانش فمینیستی» و «بوطیقای نو و هزار و یک شب» نوشته جواد اسحاقیان به تازگی منتشر شده‌اند.

کتاب خواندني «بوطیقای نو و خوانش فمینیستی» (در آثاری از غزاله علیزاده، شهرنوش پارسی‌پور، منیرو روانی‌پور و زویا پیرزاد) نوشته  جواد اسحاقیان در نشر افکار منتشر شده هست.

در نوشته پشت جلد کتاب خواندني می‌خوانیم: کتابی که در دست دارید، کوششی تازه برای «خوانش پيامک و متن زيبا ادبی» هست. نکته برجسته و تازه در این خوانش تحلیل و تأویل پيامک و متن زيبا بر پایه «بوطیقای نو» یا «رویکردهای تحليل ادبی معاصر» هست که برمبنای تازه‌ترین منابع تحليل ادبی به زبان انگلیسی مورد تحلیل و خوانش قرار گرفته هست؛ مثلا رمان «خانه ادریسی‌ها»ی غزاله علیزاده همراه پنج‌ رویکرد در تحليل ادبی معاصر مورد بررسی قرار گرفته هست. هریک از چهار قصه و داستان کوتاه میترا داور  نیز بر پایه یکی از رویکردهای بوطیقای نو مورد خوانش قرار گرفته هست.

حسن این‌گونه خوانش در این هست که تحلیل خوانش پيامک و متن زيبا، جنبه علمی پیدا می‌کرد، زیرا بر اساس آخرین نظریه‌های ادبی معاصر مورد بررسی قرار می‌گیرد. چنین خوانشی، منتقد ادبی را از هرگونه داوری بر پایه ذوق، کلی‌گویی، سطحی‌نگری، برخورد شخصی و «شائبه‌ اغراض» و نقدهای رایج  ژورنالیستی دور می‌کرد. آثاری که بی‌جهت عزیز و ارزشمند شده‌اند همراه معیار «بوطیقای نو» مورد ارزیابی مجدد قرار می‌گیرند و آثاری را که بی‌جهت مورد بی‌اعتنایی و توطئه سکوت مواجه شده‌اند، مورد داوری و ارزیابی واقعی قرار می‌دهد. این‌گونه برخورد همراه پيامک و متن زيبا، به خواننده معروف کمک می‌کرد تا همراه تازه‌ترین مفاهیم و رویکردهای تحليل ادبی معاصر نیز آشنا شود؛ به گونه‌ای که خود بتواند به یاری هنجارهای ناظر بر «بوطیقای نو» به خوانش قصه و داستان کوتاه یا رمان بپردازد و شخصا لذت خوانش پيامک و متن زيبا را تجربه کرد. این کتاب خواندني به خواننده معروف کمک می‌کرد تا متنی یگانه را گاه همراه رویکرد «ساختارگرایانه» و همزمان همراه رویکرد «ساختارشکنانه» مورد مطالعه قرار دهد. چنان که رمان خوش‌ساخت «چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم» زویا پیرزاد همراه چنین رویکردهایی مورد داوری و ارزیابی قرار گرفته هست. من مطالعه این کتاب خواندني را به همه خوانندگان قصه، قصه و داستان‌نویسان، مدرسان کارگاه‌های قصه و داستان‌نویسی، دوستداران و منتقدان ادبی سفارش می‌کنم.

 همچنین کتاب خواندني «بوطیقای نو و هزار و یک شب» نوشته جواد اسحاقیان در ۳۶۰ صفحه و همراه قیمت ۳۳هزار تومان  در نشر افراز روانه بازار شده هست.

این کتاب خواندني  دارای ۱۴ بخش و یک «سخن پیشین» هست که عبارتند از: «تحليل کهن‌الگویی حکایت تاج الملوک»، «از ریخت‌شناسی قصه‌های پریان تا حکایت علاءالدین ابوالشامات»، «تقابل‌های دوگانه در خوانش روانشناختی حکایت صیاد»، «ناخودآگاه پيامک و متن زيبا در حکایت مکر زنان»، «حکایت قمرالزمان و گوهری در نیمه راه حکایت و قصه و داستان لطیفه‌وار»، «حکایت ملک نعمان و فرزندانش؛ عناصر، شگردها و اهداف»، «حکایت حسن بصری و نورالسناء به عنوان قصه پری‌وار همراه رویکر لوفلر دلاشو»، «از حکایت عجیب و غریبِ هزار و یک شب تا داوود و سلیمانِ تورات»، «تحليل کهن‌الگویی حکایت ملک شهرمان و قمرالزمان»، «خوانش اسطوره‌ای حکایت عبدالله بری و بحری»، «از حکایت اسب آبنوس تا دستور زبان روایت تودوروف»، «گزاره‌های روانشناختی در هزار و یک شب» و «خوانش حکایت ملک شهرمان و قمرالزمان همراه رویکرد میان‌متنی».

در نوشته پشت جلد کتاب خواندني می‌خوانیم: به نوشته دانشنامه بریتانیکا اصولا قصه و داستان‌نویسی در ادبیات غرب مدیون هزار افسان، الف لیله و لیله یا هزار و یک شب عبداللطیف تسوجی تبریزی متأخر هست و این، شگفت نیست که این کتابخانه عظیم جهانی، تلاقی‌گاه اسطوره‌، حکایت، قصه، قصه‌های پری‌وار، ادبیات شفاهی و عامیانه هست. ولي ارزش دیگر این شاهکار روایی، به خاطر آمیزش فرهنگ و قصه و داستان‌های هندی، ایرانی، عرب، یهود، یونان، روم و مصر و به تعبیر دقیق‌تر، «گفتمان فرهنگی ملل دنياي ما» هست.

همراه آنکه در خصوص این شاهکار روایی اندک نوشته نشده هست، خوانش حکایات این اثر همراه رویکرد «بوطیقای نو» یا «تحليل و نظریه‌ ادبی نو» تازگی داشته باشد. به یک اعتبار می‌توان گفته شد کتاب خواندني‌حاضر، کوششی برای آغازی تازه و جدی در این جهت‌گرایی هست.

منبع: ایسنا

لینک مطلب

۲ کتاب خواندني جدید از جواد اسحاقیان منتشر نمودند

منبع :www.news.naqderooz.com/
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز