تمام محبتت را به پای دوستت بریز نه تمام اعتمادت را. (حضرت علی علیه‌السلام)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » یک همکاری لذت‌بخش / حرف‌های نوید دهقان در مورد آلبوم “در آتش آوازها”
یک همکاری لذت‌بخش / حرف‌های نوید دهقان در مورد آلبوم “در آتش آوازها”

یک همکاری لذت‌بخش / حرف‌های نوید دهقان در مورد آلبوم “در آتش آوازها”

دنياي ما هنر:

یک همکاری لذت‌بخش / حرف‌های نوید دهقان در مورد آلبوم “در آتش آوازها”

سرویس موسیقی هنرآنلاین: موسیقی ردیف دستگاهی ما در سال‌های اخیر جوان‌های بااستعدادی به خود دیده هست که نوید دهقان یکی از آن‌هاست. باوجوداینکه بسیار جوان هست، آثارش گویای شناخت وی از موسیقی ایرانی هست و کاملاً پخته به نظر می‌رسد. او به تازگی آلبوم “در آتش آوازها” را همراه صدای حمیدرضا نوربخش منتشر و روانه بازار موسیقی گرداند:

 بازخورد جدیدترین آلبومتان که همراه آقاى نوربخش منتشر کردید، چطور مي باشد؟

ما از سال نودویک این آلبوم را اجرا کردیم. در تهران پايتخت و شهرهای مختلف اجرا نمودند و بیشترین بازخورد را از کنسرت‌ها گرفتیم. به علت این‌که هیچ‌وقت شرکت‌های انتشاراتی آمار دقیق فروش و سود را به هنرور ارائه نمی‌کنند، هنرمندان دقیق نمی‌دانند که به چه میزان آلبومشان به فروش و سود رسیده هست. دانلود غیرقانونی نیز مزید بر علت هست که آمار دقیق را متوجه نشویم. طرفداران و حامیان همیشه از اثر تعریف می‌کنند، عده‌ای هم یا مطلبی را عنوان نمی‌کنند و یا بدون دلیل علمی کل کار را رد می‌کنند. بنابراین هیچ‌گاه یک هنرور در جامعه‌ای مانند ایران بازخورد واقعی اثرش را نمی‌بیند. درمجموع فکر می‌کنم بازخورد خوبی تاکنون داشتیم. این اثر، اثری هست که به خاطر نگرشی که نسبت به موسیقی دستگاهی و ملی ایران داشته باشد، نیازمند ساعت بیشتری هست تا جایگاه خود را پیدا گرداند. این کار ازنظر فنی نسبت به آثار گذشته سنگین‌تر هست.

 چه راه‌کاری برای دریافت بازخورد بهتر وجود داشته باشد؟

وقتی اثر از جان و از دل منتشر نمودند، من رویه تازه‌ای را در پیش گرفتم. اثر را برای هنرمندان صاحب‌نظر و صاحب ایده فرستادم و خواستیم تا آن‌ها اثر را در حضور مخاطبان و علاقه‌مندان تحليل کنند. در این بستر هنرور متوجه نقاط ضعف و قدرت خود می‌شود و از دیدگاه این منتقدان آگاه می‌شود. افرادی هم که در این جمع حاضر می‌شوند بادید دیگری به آن گوش خواهند گرداند. پیش‌زمینه‌های عاطفی و احساسی به‌اعتدال می‌رسد و موجب می‌شود تا به اثر منصفانه نگاه شود.

امروزه بسیاری از فعالان حوزه موسیقی اعتقاددارند انتشار آلبوم نسبت به گذشته بازتاب خوبی ندارد و دیگر قصد انتشار آلبوم ندارند، فکر می‌کنید بازار موسیقی چه آینده‌ای خواهد داشت؟

بازار موسیقی وضعیت ایده آل و خوبی ندارد و هنرمندانی که قصد انتشار آلبوم ندارد به‌نوعی حق‌دارند. هنر نه‌تنها در جامعه ما بلکه در تمام دنیا، موضوعی نیست که بتواند به‌تنهایی حیات خودش را تأمین گرداند. هنر در هر کشوری نیازمند حمایت مسئولان هست. باید زمینه شناخت هنر فراهم شود. به علت عدم آموزش و حمایت از هنر، شناخت مردم هم نسبت به آن کاهش پیدا می‌گرداند. امکاناتی در اختیار نیست، به‌علاوه هزینه‌های تولید یک اثر هنری بالا هست. هنرور برای تولید اثر وقت زیادی صرف می‌گرداند و این تلاش، ذوق و ساعت همراه هیچ مبلغی بازنمی‌گردد. دولت‌ها باید هنر ملی و اصیلشان را حمایت کنند و نباید به شکل آگاهانه حمایت را از این حوزه دریغ کنند.

چه اتفاقی افتاد که به فکر تهیه و انتشار این آلبوم افتادید؟

خود قطعات و آثار هستند که به فکر منتشر شدن می‌افتند. این کار از چندین سال پیش در ذهن من وجود داشته هست، به آن فکر کرده‌ام و آن را ساخته‌ام. زمانی که آن‌ها را می‌ساختم به انتشارشان فکر نمی‌کردم. آثار پس از ساخته‌شدن شنیده می‌شوند، همراه گروه نواخته می‌شوند و پس از اجرا در کنسرت‌ها تصمیم گرفته می‌شود که این اثر قابلیت انتشار داشته باشد.

تجربه همکاری همراه آقای نوربخش چطور مي باشد؟

تجربه همکاری همراه آقاى نوربخش بسیار لذت‌بخش مي باشد. قبل از این‌که تجربه و توانایی‌ها در یک همکاری مهم خواهد مي باشد، این مهم هست که تا چه اندازه از نظر روابط انسانی و عاطفی به یکدیگر نزدیک هستند. وقتی در یک مسیر هنری قرار می‌گیرند، دارای یک هدف مشترک باشند. دیدگاه‌ها، نظرات، تفکرات و روحیاتشان باید همراه یکدیگر، هم‌خوانی داشته خواهد مي باشد. این اثر برای من تجربه بسیار خوبی مي باشد. از ساعت شکل‌گیری به فکر این بودم که اثر خوبی ارائه شود و تأثیر خوبی روی اطراف من داشته خواهد مي باشد آقاى نوربخش نیز دقیقاً همین فکر را داشتند. هنر همیشه برای من اولویت داشته و آنچه در مرحله آخر قرار می‌گیرد مسائل مالی هست.

 این اثر چه ویژگی‌های متمایزی همراه دیگر آثار شما داشته باشد؟

هر اثر مربوط به یک دوره از سن و زندگی هنرور هست. این بسيار بزرگ‌ترین وجه تمایز هست. اشعار تصنیف‌های این اثر از شیدای گیلانی هست. این شاعر به شمس تبریزی علاقه داشته هست و غزل‌ها در سبک هندی سروده شده‌اند. فکر می‌کنم این کار، بدیع هست که روی سبک هندی موسیقی گذاشته شود. ترکیبات و واژه‌ها متفاوت هست و حروف و کلمات در سبک هندی بسیار ارزشمند هستند. این در موسیقی نیز تأثیرگذار بوده هست، من هم سعی کرده‌ام موسیقی واژه‌ها را همان‌طور که وجود داشته باشد درک کنم و موسیقی متناسب همراه فضا انتخاب کنم. سازوآواز در این اثر نقش پررنگی داشته باشد درحالی‌که ما سازوآواز مفصل را کمتر در آثار امروز می‌بینیم. حضور بهداد بابایی به‌عنوان نوازنده چیره‌دست سه‌تار نیز رنگ و بوی تازه‌ای به این اثر داد.

 قصد انتشار آلبوم دیگری را دارید؟

در ده سالی که از فعالیت گروه قمر گذشته هست ما بسیار فشرده کار کردیم. هشت- نه آلبوم منتشر کرده‌ایم و کنسرت‌های زیای را روی صحنه برده‌ایم. حدود ده- دوازده قطعه جدید تولیدشده هست، برخی ضبط‌شده هست و برخی نوشته‌شده‌اند. این‌ها آثار آماده انتشار هستند. ولي ساعت بیشتری برای انتشار آن‌ها لازم هست.

اکران کنسرت‌های آینده چگونه خواهد مي باشد؟

شرایط برگزارى کنسرت‌ها بسیار سخت شده هست. این تصور غلط وجود داشته باشد که به خاطر این‌که آقاى نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی و مدیر جايزه هستند، ما راحت‌تر فعالیت می‌کنیم، ولي در واقعیت ما هم همراه مشکلات مواجه هستیم. کنسرت گذاشتن و هماهنگی همراه سالن‌های برگزاری سخت شده هست. همراه توجه به شرایطی که وجود داشته باشد در حال حاضر به کنسرت فکر نمی‌کنم.

لینک مطلب

یک همکاری لذت‌بخش / حرف‌های نوید دهقان در مورد آلبوم “در آتش آوازها”

منبع :www.honaronline.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز