به عهد و پیمان خود وفا کنید (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
خانه » گوناگون » گدایان امروزی در طهران
گدایان امروزی در طهران

گدایان امروزی در طهران

دنياي ما هنر:

گدایان امروزی در طهران

گدایان تهرانی این روزها تیپ و قیافه جدیدی به خود گرفته اند. نحوه تکدی گری هم تغییر و تحول جالبی کرده اند و خوش پوشی از مشخصه های بارز این تغییر به شمار می رود.

 قبلا تکلیف مردم کنار متکدیان معلوم مي باشد، متکدیان افرادی کنار لباس های مندرس و گاهی نیز ظاهری ژولیده بودند و مردم می دانستند این افراد نیازمند هستند و به آنان کمک می کردند.

ولي گویا دیگر این ابزار برای تحریک حس ترحم و جذب پول، کفایت نمی گرداند، از یک سو تعداد متکدیان در خیابان ها روز مهم بروز افزایش می یابد و از سوی دیگر هر روز مهم تعداد بیشتری از مردم به سمت نهادهای خیریه ساماندهی شده در این زمینه ، می روند یا اینکه پولی که به نیازمندان کمک می کنند، آنقدر دندانگیر نیست که در کسوت قدیمی تکدی گری به کار خود ادامه دهند.

بنابراین این روزها به ویژه در طهران کنار متکدیان شیک پوشی روبرو هستیم که همانند شخصیت گربه چکمه پوش در کارتون شرک می خواهند خیلی شیک، مردم را فریب دهند.

شیوه جدید گدایی در طهران

یکی دیگر از این متکدیان ، زنی اند کنار مانتوی مجلسی و شیک و اتفاقا انگشتر طلای زیبایی هم در انگشت داشته باشد ولي در نهایت تعجب به هر فردی که به او نزدیک می شود می گوید که کیف پولش را جا گذاشته و حالا دو هزارتومان یا شاید هم پنج هزار تومان ناقابل می خواهد که به خانه برود.

اتفاقا این شیوه تکدی گری برای برخی افراد هم دردسرساز شده اند؛ دختر بانو خانم جوانی تعریف می گرداند که هنگام رفتن به دانشگاه ، کیف پول خود را در خانه جا گذاشته مي باشد و هنگامی که این مطلب را به راننده تاکسی مي گويند، او همراه دیگر مسافران کنار نگاه های خود فهماندند که حرف او را باور نمی کنند و این دختر بانو خانم جوان را یکی از ده ها گدای شیک پوشی پنداشتند که این روزها مد جديد شده اند.

برخی از این گدایان شیک پوش نیز پرونده های پزشکی را زیربغل می گذارند و از مردم پول مطالبه می کنند.

خوش پوشی هم یکی از انواع شیوه های تکدی گری اند

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در این باره به خبرنگار ایرنا می گوید: تکدی گری در جوامع مختلف وجود داشته باشد و یک پدیده دنياي ما شمول اند ولي رو آوردن به آن در جوامع بین مردم، شدت و ضعف داشته باشد.

سید حسن موسوی چلک افزود: متکدیان برای تکدی گری از شیوه های مختلفی استفاده می کردند،گدایان در قدیم به در خانه مردم می آمدند و ابراز نیاز می کردند.

جولان گدایان شیک پوش در طهران

وی ادامه داد: برخی متکدیان برای تکدی گری، کنار خیابان کودکان، دعا می فروشند، برخی دیگر برای جلب ترحم، بچه خردسال خود را در آغوش می گیرندو برخی دیگر معلولیت را بهانه می کنند ولي این روزها، متکدیان، شیک شده اند و خوش لباسی وخوش زبانی می خواهند مردم را کمک کردن ، تشویق کنند.

گدایانی که بجای گریه کنار ظاهرشان مردم را تحت تاثیر قرار می دهند

به اعتقاد رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، درآمد تکدی گری بد نیست و بنابراین عده ای به آن گرایش پیدا می کنند و حتی اگر درخواست های خود را به صورت مجازی هم مطرح کنند، عده ای هستند که کنار نیات خیر به این افراد کمک می کنند.

موسوی چلک می افزاید: البته بخش عمده علت تکدی گری به فقر و ناتوانی در تامین معاش زندگی بازمی گردد و ممکن اند بین آنان نیز عده ای متقلب و حرفه ای در قالب باندها بخواهند از نیات خیر مردم سوء استفاده کنند.

وی ادامه می دهد: مردم به خاطر روحیه لطیف و نوع دوستی که دارند به متکدیان کمک می کنند و متکدیان کنار گریه و ناله ، سخنان سوزناک یا حتی ظاهر شیک تلاش می کنندمردم را تحت تاثیر قرار دهند و حس ترحم آنان را برانگیزند.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران می گوید: مطالبی که از زبان یک متکدی شیک پوش، بیان می شود برای مردم جذابیت پیدا می گرداند که چگونه یک فرد شیک پوش هم ابراز نیاز می گرداند.

موسوی چلک می افزاید: گدایان شیک پوش از موضوعاتی مانند ‘در راه ماندن’ و ‘بیماری’ استفاده می کنند و مانند گدایان ژولیده به مردم ،آویزان نمی شوند و جلوی آنان دست دراز نمی کنند بلکه کنار زبانی شیوا، خواسته خود را مطرح می کنند.

وی اضافه می گرداند: برخی از این گدایان شیک پوش فقط ظاهرشان شیک اند ولي به راستی نیاز مالی دارند ولي برای جلب کمک مردم از این شیوه استفاده می کنند ولي برخی دیگر از گدایان شیک پوش ، نیاز مالی هم ندارند که این گروه از گدایان شیک پوش نیاز به خدمات اجتماعی و روانی دارند.

ایرنا

لینک مطلب

گدایان امروزی در طهران

منبع :hidoctor.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز