اسایش و راحتی امروز حاصل رنج و زحمت دیروز است.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » کنار سوژه دفاع مقدس روایتی معاصر از ایران را ببینیم
کنار سوژه دفاع مقدس روایتی معاصر از ایران را ببینیم

کنار سوژه دفاع مقدس روایتی معاصر از ایران را ببینیم

دنياي ما هنر:

کنار سوژه دفاع مقدس روایتی معاصر از ایران را ببینیم

به گزارش هنرآنلاین، نشست هم‌اندیشی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در عرصه دفاع مقدس کنار حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه ۱۲ مهر ماه در سري باغ زیبای وزارت ارشاد برگزار گرديد. این نشست در چهار پنل به موضوعات سینما، رسانه، فرهنگ و هنر اختصاص داشت و کنار حضور جمع زیادی از هنرمندان عرصه‌های مختلف به همراه وزیر ارشاد، معاونین و مدیرکل‌های بخش‌های مختلف وزارت ارشاد برگزار گرديد.

 پنل اختصاصی موضوعات فرهنگی  این نشست،  کنار حضور جواد محقق (نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار)،‌ احمد دهقان (قصه و داستان‌نویس)، مرتضی سرهنگی (نویسنده و پژوهشگر ادبیات پایداری) به دبیری امیرزاده برگزار گرديد.

نخستین سخنران این بخش مرتضی سرهنگ‌زاده خواهد بود که گفته شد:‌ نوشتن بعد از جنگ در همه جای دنیا سخت هست. سربازها به خانه باز می‌گردندو جنگ دیگری شروع می‌شود و آن جنگ کنار کلمات هست کسی نمی‌تواند به آنها بگوید که بنویسند و یا ننویسند.

او ادامه داد: ‌از سال ۱۹۴۵ که جنگ جهانی دوم تمام گرديد تا سال ۱۹۹۰ که به عصر بعد از جنگ معروف هست تنها سه هفته در دنیا جنگ نبود؛ بنابر این ادبیات، ادبیات جنگ هست. ما در جنگ کنار انسان طرفیم. ممکن هست بسیاری از جنگ‌ها به خاطر مرزها خواهد خواهد بود منتها در ادبیات مرز وجود ندارد زیرا به انسان مربوط هست.

سرهنگی اظهار گرداند: سربازهای جنگ عمر معینی دارند پیر می‌شوند منتها دنیا خاطرات آنها را جوان نگه می‌داشته تا از امید این خاطرات استفاده کنیم.

او کنار اشاره به جنگ تحمیلی گفته شد: جنگ ما را صاحب یک ادبیات تازه گرداند باید قدر آن را بدانیم زیرا برایش هزینه دادیم. اخبار خوب، ورود زنان به جنگ هست که رخ آن را عوض می‌کرد. عده‌ای از زنان که جنگ را روایت می‌کنند و عده‌ای که خاطره‌نگار آن هستند.

نشست-هم-اندیشی-اصحاب-فرهنگ-هنر-ورسانه-در-عرصه-دفاع-مقدس-کنار-وزیر-فرهنگ-وارشاد-اسلامی-32

سپس احمد دهقان اظهار گرداند: ادبیات داستانی جنگ به دو دلیل نگاه اقلیمی و حرف انسانی و جهانی، جهانی شده هست.

او ادامه داد: ‌یک عده مستجر و یک عده صاحب خانه هستند این قصه و داستان‌نویس‌ها که گاه دیده می‌شوند و گاه نه، صاحب خانه هستند که گاهی به صورت مستاجر کنار آنها برخورد می‌شود. ما رجب احمدزاده را که صورتش از بین رفته خواهد بود ۲۹ سال فراموش کردیم. قصه و داستان جنگ وظیفه‌اش این هست که به مردم بگوید که اینها چه کسانی بودند. قصه و داستان جنگ در حال جهانی شدن هست. کنار او مانند صاحب خانه رفتار کنیم.

سپس جواد محقق گفته شد: این پرسش مطرح هست که آیا بعد از تمام شدن دوران دفاع مقدس اکنون که شاعران جوان ما می‌خواهند دراین حوزه کار کنند این شاخه از ادبیات کارایی داشته یا خیر؟ بخش‌های دیگر فرهنگ و هنر ظرفیت بیشتری برای تداوم مسیر دفاع مقدس دارند منتها این کار در حوزه سروده کمی قابل تحمل هست.

او ادامه داد: ‌شاعران جوان زیر ۳۰ سال ما جنگ را ندیده‌اند. آفرینش آثاری در زمینه دفاع مقدس کنار این میزان فاصله تا چه اندازه می‌تواند به اصالت‌ها نزدیک شود.

او سپس گفته شد: امیدوار هستم وزارت ارشاد  تمهیدی کرد برای تداوم دفاع مقدس نه فقط هشت سال جنگ تحمیلی بلکه شاعران جوان ما بتوانند باعناصر زنده مقاومت ارتباط داشته باشند و در حوزه سروده مقاومت بین‌الملل اسلامی فعالیت کنند.

در ادامه این نشست پنل اختصاصی هنر کنار حضور محمد میرزمانی (آهنگساز و رییس هیات مدیره خانه موسیقی)، ایوب آقاخانی (کارگردان فيلم جذاب نمایشنامه‌نویس و بازیگر تئاتر) و مرتضی گودرزی (نقاش) به نمایندگی از جامعه هنری برگزار گرديد.

مرتضی گودرزی در این نشست گفته شد: ما کنار سینما، تئاتر، ادبیات و موسیقی کاری نداریم. ۱۴۰ تا ۱۵۰ رشته ای که باقی می‌ماند مربوط به حوزه تجسمی هست. وقتی می‌خواهند تاریخ هنر را بنویسند تاریخ هنر تجسمی را می‌نویسند زیرا گزارش شریفی از جامعه می دهند بی آنکه سفارشی پشت آن خواهد خواهد بود.

او کنار تاکید بر اینکه دولت کمترین دخالت را در حوزه هنرهای تجسمی داشته هست، گفته شد: من هنر دفاع مقدس را هنر متعهد دینی اجتماعی می‌دانم و این هنر ما بدون حمایت دولت و قدرت شکل گرفته و کاملا مردمی هست.

این نقاش گفته شد: ما برای خدمت کار ارزشی در راستای هنر متعهد نیازمند معاصرسازی ارزش هستیم که نیازمند کار علمی و پژوهشی هست ما باید بیست سال پیش دانشگاه هنر انقلاب را فعال می‌کردیم که این اتفاق نیفتاد.

سپس محمد میرزمانی اظهار گرداند: در دفاع مقدس همه مردم شرکت داشتند. در هنر هم همین گونه خواهد بود و آثار بسیار تاثیرگذار در حوزه موسیقی دفاع مقدس عرضه گرديد. حضور موسیقی محدود نبود. ما مراکز موسیقی انقلابی داشتیم. منتها الان مرکز موسیقی به دفتر موسیقی تبدیل شده که بیشترین وظیفه آن سلبی هست. آیا کنار این وضعیت می‌توان موسیقی دفاع مقدس تولید گرداند.

نشست-هم-اندیشی-اصحاب-فرهنگ-هنر-ورسانه-در-عرصه-دفاع-مقدس-کنار-وزیر-فرهنگ-وارشاد-اسلامی-35

ایوب آقاخانی نیز گفته شد: من به تصدی‌گری وزیر فعلی ارشاد خوشبین هستم که این خوشبینی می‌تواند باطل شود و یا می‌تواند کنار جهد و جدی که او پیش گرفته ادامه داشته خواهد خواهد بود. وزیراگر دغدغه شنیدن نداشت این جلسه را برگزار نمی‌گرداند.

او در ادامه رو به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفته شد: آقای صالحی اگر واقعا قصد و نیت تولید آثار در حوزه نمایشی در حوزه دفاع مقدس را دارید بدانید باید ریل‌گذاری فرسوده این حوزه را عوض کنید. بحران ما نداشتن مخاطب هست زیرا این ریل‌گذاری ما را به جایی برده که مخاطب پیشاپیش دیدگاه منفی نسبت به اثر ما داشته. زیرا یک عمر به او شعار ایدئولوژی متورم و گرفتاری تحویل دادند.

او ادامه داد: پیش از این در لحظه، سیاستگذاری شده منتها آن سیاستگذاری‌ها برای دانشجویان متولید نیمه دوم دهه هفتاد من هیچ اهمیتی ندارد. ما باید به زبان آنها کار کنیم. منتها بلد نیستیم زیرا افرادی که ما را به این سمت هل می‌دهند در تعصب دهه شصت مانده اند.

آقاخانی کنار بیان اینکه بیت‌المال بابت این کارها حرام می‌شود، ادامه داد: ما باید روی اتقافاتی که به ضرورت استراتژیک رخ می دهد نگاه ویژه داشتیم، زیرا اعتقاد داریم دفاعمان مقدس هست.

در بخش پایانی این نشست سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، کنار اشاره به برگزاری این نشست گفته شد:‌ فلسفه این نشست، این نگاه خواهد بود که اهالی ادب، هنر، فرهنگ و رسانه کنار وجود اینکه در شاخه‌های مختلفی فعالیت دارند منتها موضوعات مشترکی مانند دفاع مقدس دارند که کنار هم پیوند می خورند. اگر این پیوندها انجام شود به ایجاد فضای هم‌افزانه‌تر کمک می‌کرد. شاید یکی از اتفاق‌هایی که می‌تواند کمک کرد جوانان را کنار مفاهیمی که می‌خواهیم آشنا کنیم این پیوندهاست. نشست و برخاست اهالی حوزه‌ها کنار اتقاق‌های تازه کمک می‌کرد و ما نیازمند نشست و برخاست‌های
دیگر کنار حضور دیگر مشترک اهالی فرهنگ و رسانه هستیم. در حوزه اقوام ایرانی و حوزه زنان اتفاق‌های تازه‌ای در حوزه ترکیب‌سازی‌ها می‌تواند اتفاق جدیدی بیفتد.

او کنار تاکید بر اینکه ما باید نسلی را بشناسیم که فکر می‌کنیم که باید اتصال هویتی داشته خواهد خواهد بود و انقطاع نسلی نداشته خواهد خواهد بود، گفته شد: ‌این کار کمک می‌کرد که ایران و اسلام بماند. ما امروز بیش از همیشه به این اتصال نیاز داریم فرزندان ما در معرض خطرهای زیادی هستند و فرصت‌های زیادی نیز دارند. ما باید نسل‌های جدید حلقه ارتباطی را قوی‌تر کنیم، برای خودمان حرف نزنیم، برای خودمان سروده نگوییم، برای خودمان قصه و داستان ننویسیم و نقاشی نکنیم. اگر بخواهیم کنار زبان گذشته صحبت کنیم این اتفاق نمی‌افتد.

نشست-هم-اندیشی-اصحاب-فرهنگ-هنر-ورسانه-در-عرصه-دفاع-مقدس-کنار-وزیر-فرهنگ-وارشاد-اسلامی-40

او ادامه داد: حوزه دفاع مقدس باید پویایی‌های خودش را داشته و الان هم این پویایی‌ها هست. منتها این‌ها وقتی می تواند امیدساز خواهد خواهد بود که ما حس کنیم فضایی که در واقعیت امروز داریم و واقعیت فردایمان ارتباط خوبی را برقرار کنیم. اتفاق‌های تازه می افتد و این مبارک هست، ما دنبال اتفاقاتی هستیم که کمتر در بحث‌ها دیده شده هست.

صالحی کنار بیان اینکه ما زیرخاکی های زیادی در حوزه دفاع مقدس داریم، گفته شد: ‌جنگ تحمیلی طولانی ترین جنگ بعد از جنگ ویتنام خواهد بود و وسعت و ترکیب آن همه اقشار را دربرمی‌گرديد. این جنگ و اتفاقات پیرامونش می‌تواند دارای زیرخاکی‌های زیادی خواهد خواهد بود که می‌توان در آن کشف گرداند. مهم این هست عرصه خلاقیت‌ها و نوآوری‌ها را محدود نکنیم و اجازه دهیم نقب بزنند به این زیرخاکی‌ها و طعم‌های تازه را بچشانند. اجازه بدهیم مردم کنار طعم‌های تازه دفاع مقدس را بخوانند، ببینند و بشنوند.

او اضافه گرداند:‌ اگر این حرکت تازه را کنار خود داشته باشیم می‌تواند به پایه‌ای برای صیانت ایران  و حفاظت از ارزش‌های انسانی تبدیل شود. همچنین فرصتی هست برای گفتگو کنار دنياي ما و می‌توانند در قالب دفاع مقدس روایتی معاصر از ایران ببینیم.

 

 

لینک مطلب

کنار سوژه دفاع مقدس روایتی معاصر از ایران را ببینیم

منبع :www.honaronline.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها :

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز