سعادت عادت است آنرا پرورش دهید.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
خانه » ادبیات » کمک‌ کردن ژانر به بهترين خواننده‌ها
کمک‌ کردن ژانر به بهترين خواننده‌ها

کمک‌ کردن ژانر به بهترين خواننده‌ها

دنيا هنر:

کمک‌ کردن ژانر به بهترين خواننده‌ها

مهشید میرمعزی می‌گوید: ژانر به مشخص شدن تکلیف بهترين خواننده کمک می‌گرداند.

این مترجم در گفته شد‌وگو همراه ایسنا، در مورد اهمیت و ضرورت ژانرنویسی اظهار گرداند: اصطلاح ژانر که کلمه‌ای فرانسوی و به معنای قسم، رده، دسته و نوع هست، آثار ادبی را به لحاظ محتوا یا به شکلی رسمی به گروه‌های مختلف تقسیم می‌گرداند. البته در مورد تعداد ژانرهای اصلی، نظرات متفاوتی وجود داشته باشد و نمی‌توان همراه قاطعیت از یک تقسیم‌بندی مشخص صحبت گرداند. ژانرنویسی اهمیت زیادی داشته باشد، زیرا نمی‌شود ژانرنویسی نباشد. بحث و حرف و حدیث در مورد ژانر  زیاد بوده هست ولي کسی تردیدی در وجود ژانر ندارد و بیشتر بر سر تعداد ژانرها بحث هست. پرسیدن در مورد ضرورت ژانرنویسی مانند این هست که بگویی چه ضرورتی برای نوشتن وجود داشته باشد.

او افزود: شما هرچیزی بنویسید در یکی از دسته‌بندی‌ها قرار می‌گیرد و چه شما آن را قبول داشته باشید و چه نداشته مي باشد، ژانرنویسی وجود داشته باشد و حتما لازم هست.

میرمعزی در مورد جایگاه ژانر در ادبیات داستانی ما گفته شد: من در ادبیات صاحب‌نظر نیستم؛ ولي به عنوان یک بهترين خواننده حرفه‌ای ادبیات داستانی می‌توانم در این مورد نظر دهم. به نظرم تا کنون به صورت مشخص از یک ژانر نام‌ نبرده‌ایم، ولي حالا آرام آرام از آن نام می‌بریم، ولی این‌گونه نیست که نوشته‌ها در ژانر نگجند. به‌نظرم حتما نوشته‌ها در ادبیات مکتوب‌مان در یکی از این ژانرها قرار داشته باشد.

او اضافه گرداند: ما در برخی از ژانرها قوی هستیم ولي در برخی از ژانرها ممکن هست قدرتمند نباشیم. به طور مثال  در ژانر پلیسی و علمی – تخیلی نویسنده‌ای نداریم، شاید هم داشته‌ باشیم ولي تعداشان نسبت به کسانی که مسائل اجتماعی را دستمایه‌ قصه و داستان‌ها و رمان‌های‌شان قرار می‌دهند، کمتر هست.  

این مترجم همراه بیان این‌که تحرکات اجتماعی تأثیر مستقیم در نوشته‌های ژانر داشته باشد، اظهار گرداند: ایران خیلی همراه اروپا متفاوت نیست؛ اگر آن‌ها نوبل یا پولیتزر می‌برند به معنای این نیست که ادبیات ایران از جریان ادبیات پرت هست. ادبیات ما آرام آرام دیده می‌شود و نوشته‌های ما ترجمه می‌شوند. اگر توجه کمتری  به ژانر پلیسی می‌شود، شاید به این دلیل مي باشد که پلیسی‌نویسی ذهن بسیار پیچیده‌ای نیاز داشته باشد؛ مثلا زمانی که مصاحبه‌های نویسنده‌ای پلیسی‌نویس  را می‌خوانم می‌بینم از یک اتفاق و جنایت واقعی الهام گرفته‌ هست، نویسنده تمام روزنامه‌ها و خبر و اخبار جنایت را دنبال کرده، خود پرونده را مطالعه کرده یعنی امکان دسترسی به پرونده را داشته هست، همراه کارآگاهان پرونده حرف زده و بعد همراه ذهن پیچیده خود آن را نوشته هست.

او افزود: در کشور آلمان برای نوشتن در ژانر پلیسی یک جایزه ادبی درنظر گرفته‌اند یعنی به آن اهمیت می‌دهند ولي در کشور ما ادبیات پلیسی ادبیات فاخری نیست و زیر سطح کلاس ماست. درحالی‌که به نظر من ادبیات عامه‌پسند نیز ژانر هست  و مسئله اساسی این هست که کتاب خواندني خوانده شود.

مهشید میرمعزی در مورد این‌که ژانر چه ظرفیت‌هایی را می‌تواند در بازار کتاب خواندني ایجاد گرداند نیز اظهار گرداند: به نظرم اگر ژانر مشخص مي باشد به بهترين خواننده برای انتخاب نوع کتاب خواندني برای مطالعه کمک می‌گرداند؛ به فرض ممکن هست من علاقه‌ای به ادبیات جنایی نداشته باشم و یا برعکس علاقه‌مند باشم، وقتی ژانر مشخص مي باشد تکلیفم همراه خودم مشخص می‌شود؛ مثلا می‌گویم من که ژانر جنایی نمی‌خواهم یا من که ژانر جنایی می‌خواهم و به راحتی آن را به دست می‌گیرم زیرا در کتاب خواندني‌فروشی نمی‌شود کتاب خواندني را خواند. در واقع ژانر به روشن شدن تکلیف بهترين خواننده کمک می‌گرداند.

منبع: ایسنا

لینک مطلب

کمک‌ کردن ژانر به بهترين خواننده‌ها

منبع :www.news.naqderooz.com/
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها :

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز