اتحادتان را در تمام زندگی حفظ کنید تا همیشه پایدار و سرافراز باشید.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
خانه » ادبیات » کتاب منتشرشده برنده نوبل اقتصاد ۲۰۱۵ ترجمه نمودند
کتاب منتشرشده برنده نوبل اقتصاد ۲۰۱۵ ترجمه نمودند

کتاب منتشرشده برنده نوبل اقتصاد ۲۰۱۵ ترجمه نمودند

دنيا هنر:

کتاب منتشرشده برنده نوبل اقتصاد ۲۰۱۵ ترجمه نمودند

کتاب منتشرشده «فرار بسيار بزرگ: سلامت، ثروت و خاستگاه‌های نابرابری» اثر انگس دیتون برنده جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۵ از سوی انتشارات موسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی منتشر نمودند.

انگس دیتون اقتصاد دان اسکاتلندی-آمریکایی و استاد دانشگاه پرینستون آمریکاست که در سال ۲۰۱۵ جایزه نوبل اقتصاد را برای سه دهه مطالعه و تحقیقات در حوزه درآمد، هزینه، رفاه، فقر و سلامت دریافت کرده هست. کتاب منتشرشده «فرار بسيار بزرگ» به تبیین و تشریح رابطه بین این موارد می‌پردازد و حاوی ایده‌های اصلی دیتون هست.

دیتون در این کتاب منتشرشده به ارزیابی سلامت، ثروت و ریشه‌های نابرابری و رفاه در سراسر دنيا می‌پردازد. «فرار بسيار بزرگ» قصه و داستان فرار مردم از فقر، بیماری‌ها، مشکلات بهداشتی و رنج به سوی رفاه، سلامت و توسعه و پیشرفت هست. منتها در این فرار کسانی جا مانده‌اند و بدون گفتن قصه و داستان آن‌ها، نمی‌توان قصه و داستان فرار به سوی رفاه و توسعه را بیان گرداند. تقریباً یک میلیارد نفر هنوز در فقر زندگی می‌کنند و میلیون‌ها بچه در هنگام زادروز براثر کمبود امکانات دچار فوت می‌شوند، هنوز هم در هند و در کشورهای فقیر آفریقا کودکان زیادی به علت فقر تغذیه و بهداشت گرفتار عدم رشد کافی و بدفرمی بدن می‌شوند.

وی بر این باور هست که نابرابری در دنيا روزبه‌وقت در حال گسترش هست، منتها در حال حاضر زندگی افراد نسبت به گذشته بسیار بهتر شده هست. پیشرفت علم و دانش باعث پیشرفت در بهداشت و رشد اقتصادی در سراسر دنيا شده هست. منتها درعین‌حال رشد بهداشت، نابرابری را در حوزه بهداشت افزایش داده هست و رشد اقتصادی نابرابری را درزمینه اقتصاد ایجاد کرده هست.

دیتون در این کتاب منتشرشده بیش از هر چیز به این پرسش می‌پردازد که آیا افزایش درآمد کمک مؤثری به افزایش بهداشت و سلامت می‌کرد؟ پاسخ او منفی هست. نجات جان انسان‌ها در کشورهای فقیر هزینه زیادی ندارد و باوجود عدم رشد درآمد در این کشورها، ما شاهد موارد زیادی از بهبود شرایط بهداشتی و سلامت مردم بوده‌ایم. او معتقد هست که همبستگی مقطعی بین سلامت و درآمد، ناشی از تنوع در کیفیت نهادها بوده هست، درحالی‌که در طول وقت هم بهبود شرایط بهداشت و سلامت و هم افزایش درآمد و رشد اقتصادی درنتیجه پیشرفت در دانش اتفاق افتاده‌اند.

این اقتصاددان بر رابطه بین رشد اقتصادی و کاهش فقر در سراسر دنيا اذعان داشته باشد، منتها معتقد هست که کاهش فقر در کشورهای مختلف به شکلی نابرابر اتفاق افتاده هست و بعضی از کشورها مانند آمریکا و کشورهای اروپای غربی سهم بیشتری دارند. همچنین رشد اقتصادی دو کشور چین و هند تأثیر زیادی بر کاهش نابرابری در آمار جهانی داشته هست. بااین‌وجود این‌گونه نیست تمامی کشورها روند کاهشی فقر را طی کرده باشند.

دیتون درزمینه بهداشت، پیشرفت دانش پزشکی، نظریه میکروبی و طرح‌های تصفیه و سالم‌سازی آب را عامل اصلی کاهش فوت‌ومیرها و اپیدمی‌های بسيار بزرگ می‌داند، منتها درعین‌حال هشدار می‌دهد که مقاومت میکروب‌ها در مقابل آنتی‌بیوتیک‌ها و ظهور بیماری‌های جدیدی که در مقابل داروها مقاوم هستند، می‌تواند در آینده بسیار فاجعه‌بار باشند و هر لحظه احتمال بروز یک اپیدمی جدید وجود داشته باشد که این بار می‌تواند در سطحی جهانی تلفات بسیار بیشتری را به بار بیاورد.

وی یکی از مهم‌ترین مباحث خود را در فصل هفتم و آخر این کتاب منتشرشده مطرح می‌کرد. در این فصل به‌شدت به کمک‌های خارجی حمله و تجاوزگري می‌کرد و این مسئله را مطرح می‌کرد که چگونه کمک‌های خارجی به‌نوعی رفع مسئولیت از کشورهای پیشرفته کمک کرده هست و درعین‌حال در کشورهای فقیرتر، این کمک‌ها به گسترش فساد و دیکتاتوری کمک کرده‌اند. درواقع دیتون معتقد هست کمک‌های خارجی به‌جای اینکه در بخش سلامت و کمک به مردم مصرف شوند، توسط باندهای قدرت برای افزایش سلطه، کودتاها و درگیری‌های داخلی مصرف می‌شوند که درنهایت عملاً نه‌تنها به افزایش سلامت در این کشورها کمک نمی‌کرد، بلکه وضعیت را وخیم‌تر می‌کنند.

دیتون درنهایت هشدارهایی در مورد آینده می‌دهد. اینکه رشد اقتصادی می‌تواند تحت تأثیر شرایط غیرقابل‌پیش‌بینی متوقف شود. او نشانه‌هایی از این امر را در ایالات‌متحده و دیگر کشورها نام می‌برد. در مورد جنگ‌ها و سیاست‌های خطرناک، بازگشت بیماری‌های اپیدمیک و افزایش نابرابری و تضعیف دموکراسی هشدار می‌دهد. منتها درعین‌حال تأکید داشته باشد که همچنان به آینده خوش‌بین هست. «میل به فرار عمیقاً در وجود ما ریشه دوانده و به‌راحتی از بین نمی‌رود».

خواندن کتاب منتشرشده «فرار بسيار بزرگ» می‌تواند درک متفاوتی از جایگاهمان در دنيا به ما بدهد و درعین‌حال مطالب کتاب منتشرشده همزمان کنار مطرح کردن گذشته و شرایط حال، به‌نوعی آینده‌های احتمالی را هم برای ما ترسیم می‌کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

لینک مطلب

کتاب منتشرشده برنده نوبل اقتصاد ۲۰۱۵ ترجمه نمودند

منبع :www.news.naqderooz.com/
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز