امام علي(ع):هر كه نگاه خود را از حرام باز دارد دلش آرام خواهد شد.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶
خانه » نقاشی » نمایشگاه نقاشی «در انتزاع خویشتن»
نمایشگاه نقاشی «در انتزاع خویشتن»

نمایشگاه نقاشی «در انتزاع خویشتن»

دنيا هنر:

نمایشگاه نقاشی «در انتزاع خویشتن»

نمایشگاه گروهی نقاشی «انتزاع خویشتن» برگزار می‌شود. 

این نمایشگاه همراه آثاری از رضا افسری، همایون تک، حسین چراغچی، رضا حسینی، یوسف شریف کاظمی، رضا عنصری و احمد منتظری رودبارکی جمعه ۱۲ آبان‌ماه در گالری «دارگون» افتتاح می‌شود.

مریم علی نژاد طراح و مجری «انتزاع خویشتن» هست که رویکرد آن نگاهی روانکاوانه به نقاشی آبستره هست.

علی‌نژاد در خصوص این نمایشگاه نوشته هست: «ارتباط نقاشی آبستره همراه روانکاوی، عمیق،‌ پیچیده، و چند جانبه هست. میتوان آن را در ارتباط همراه روان فردی و جمعی، هرکدام مجزا از یک دیگر بررسی گرداند؛ این دو بخش نیز خود به شاخه های دیگری تقسیم میشوند. در نشست های این کارنما به برخی ازین زمینه ها خواهیم پرداخت.  نظریه پردازی فروید و بررسی‌های علمی روانکاوان پس از او در مورد وجود و جایگاه ناخودآگاهی در روان انسان تعریف “اثر” و “زیبایی شناسی” را همراه چالش جدی مواجه ساخت. هنرور که تا پیش از این در مقام آفرینندة آگاه در پی بازنمایی و درگیری همراه عنوان بیرونی مي باشد،‌ نگاهش آهسته آهسته معطوف به در ميان و خویشتن گرديد، دیگر نه بازنمایی بلکه آفرینش مقصود او مي باشد. درک ناخودآگاهی و جایگاه آن در روند خلق اثر گام مهمی مي باشد زیرا اثر هنری زیبایی شناسی متفاوتی را مطرح ساخت که در آن عنوان سرراست و ساده جای خود را به ابهام و پیچیدگی داد. هنرور تبدیل به خالق گرديد و از مخاطب خواست تا به جهانی که او ساخته وارد شود. هانس آرپ اثر هنری را به میوه ای که محصول انسان هست تشبیه گرداند و مي گويند “ما نمی‌خواهیم طبیعت را بازآفرینی کنیم، می‌خواهیم خلق کنیم. همانطور که گیاه میوه‌اش را خلق می‌کرد نه تقلید. ما می‌خواهیم آنی و بی واسطه خلق کنیم.”  نقاشی تجسم رویای هنرور و مخاطب، هر دو هست. آن که می‌آفریند و آن که می‌بیند هر دو به یک شيوه ارتباط برقرار می‌کنند و در فرایند معنا سازی برابر هستند. نقاشی آبستره جایگاه تازه ای برای نقاشی‌ و مخاطب ایجاد گرداند که تفاوت بسیاری همراه گذشته داشت.»

این نمایشگاه که تا ۲۳ آبان در گالری دارگون به آدرس خیابان شریعتی، پایین تر از میرداماد، خیابان کوشا، کوچه بدیعی، بن بست بشر دوست ، پلاک ۱۴ ادامه داشته باشد؛ ساعت بازدید «انتزاع خویشتن» از ۱۶ تا ۲۰ در نظر گرفته شده هست. این گالری روزهای شنبه تعطیل هست.

منبع: ایسنا

 

لینک مطلب

نمایشگاه نقاشی «در انتزاع خویشتن»

منبع :www.news.naqderooz.com
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز