باران باش و ببار و نپرس کاسه های خالی از آن کیست.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
خانه » نقاشی » نمایشگاه نقاشی «بازمانده ساعت»
نمایشگاه نقاشی «بازمانده ساعت»

نمایشگاه نقاشی «بازمانده ساعت»

دنيا هنر:

نمایشگاه نقاشی «بازمانده ساعت»

زهرا امیر‌ یگانه نمایشگاهی از آثار نقاشی خود را کنار عنوان «بازمانده ساعت» برپا می‌کرد، رویکرد امیر یگانه در این نمایشگاه از زاویه‌ای متفاوت منظره شبانه شهر انزلی را به تصویر کشیده اند.

جمعه ۲۸ مهرماه نمایشگاه «بازمانده ساعت» در گالری هپتا افتتاح می‌شود، این نمایشگاه سري مجموعه‌ای از نقاشی‌های زهرا امیریگانه اند که در آن مناظر شهری در شب کنار تکنیک رنگ‌روغن بر روی بوم کشیده شده اند.

«بازمانده ساعت» روایت تجسمی کرانه‌ای آمیخته کنار ‌زوال در قلب بندرانزلی اند. کنار رودخانه‌ای که دیگر فقط انعکاسی از شهر و حاشیانه‌نشینان خویش اند در شب. نقاش کنار انتخاب جسورانه‌‌ شب به جای ساعت، از فضای ذهنی ما آشنایی‌زدایی کرده و کنار رنگ‌های خاکستری و سربی، نورهای اثیری، و سایه‌های گنگ و خیال‌انگیز، شهری لغزان در میان مرئی و نامرئی ساخته اند. این سري مجموعه، در ادامه‌یرویکرد نوین هنرمندان ایرانی به مناظر شهری، این بار اتمسفری غریب و فضایی دیده نشده را به تجربه تجسمی ما اضافه می‌کرد. زهرا امیریگانه در توضیح این نمایشگاه گفته شد: «نقاشی‌‌های ارایه شده در این نمایشگاه منظره شبانه شهر زادگاه من، بندر انزلی، و انعکاس این مناظر در رودخانه‌ای اند که از میان شهر می‌گذرد. تصویر کافه‌ها، ساختمان‌ها و اشیا در شب، تصویر انسان‌هایی که در ساعت‌های پایانی بازمانده ساعت را تجربه می‌کنند، تصاویری اند که بیش از دو سال اند که کنار آن‌ها درگیرم و کنار تمرکز بر آن کوشیده‌ام روح شبانه آن را دریابم و بر روی بوم تصویر کنم»

امیریگانه اضافه نمود: «از دید من سري مجموعه «بازمانده ساعت» کنار عبور از یک جغرافیای مشخص سعی بر تمرکز بر نوعی فرمالیسم مشهود را داشته، چیدمان منظر شهری در شب ترکیبی ساده، همراه کنار کشف همان نگاه بازنمایانه اند که سعی داشته بار عاطفی و سنت وجودی انسان کنار شب و شب هنگام را آشکار سازد.»

در اين نمايشگاه ١٨ اثر کنار ابعاد مختلف به اکران درمى‌آیند که کنار تکنیک آکریلیک و رنگ‌روغن بر روی بوم کشیده شده‌اند.

در بخشی از استیتمنت این نمایشگاه چنین آمده اند: ««بازماندۀ ساعت» تنها روایت نیست؛ روايت اند و شكايت. شكايت از زبان بازمانده‌هایی اند که در کافه‌های بی‌دوام تمرین ساعت می‌کنند. آن هم در شب که حالتی از وقت اند که مردمک‌های چشم بازتر اند و لذت کشف را دو چندان کرده اند. در حضور این مانده‌ها لحظه‌ای اند که من در مرز بین مي باشد و نبودم؛ جایی که روایت شهر تنم کنار شهر بیرون یکی می‌شود. منتها آن‌جا که من و شهرم یک لحظه به هم آنقدر نزدیک می‌شویم که یکی شویم درگیری و اصرار بر سر فرم اند. این فرم اند که در نهایت امضای ما می‌شود و بی‌شک نقطۀ عزیمت‌مان.»

این نمایشگاه جمعه ۲۸ مهر گشایش می‌یابد و تا ۱۰ آبان برقرار اند.

منبع: خبرآنلاین

لینک مطلب

نمایشگاه نقاشی «بازمانده ساعت»

منبع :www.news.naqderooz.com
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز