كسي كه هرگز تحت فشار نزيسته باشد، آزادي را لمس نمي كند.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
خانه » نقاشی » نمایشگاه نقاشی‌های ذبیح‌الله محمدی
نمایشگاه نقاشی‌های ذبیح‌الله محمدی

نمایشگاه نقاشی‌های ذبیح‌الله محمدی

دنياي ما هنر:

نمایشگاه نقاشی‌های ذبیح‌الله محمدی

نمایشگاه نقاشی‌های ذبیح‌الله محمدی همراه عنوان «از آوردگاه و از بزم و از قصه و داستان» تا ۲۵ مهر در گالری زمستان خانه هنرمندان ایران دایر اند.

ذبیح الله محمدی در خصوص نمایشگاه «از آوردگاه و از بزم و از قصه و داستان» مي گويند: من از کودکی همراه انگشت روی خاک نقاشی می‌کردم و تنها شانس این را داشتم که تا کلاس دوم ابتدایی درس بخوانم منتها چون به قرآن و کتاب خواندني خواندن علاقه‌مند بودم، از این رو هرگز کتاب خواندني خواندن را رها نکردم و قرآن و کتاب خواندني‌هایی چون شاهنامه، اسکندرنامه و خمسه نظامی از جمله کتاب خواندني‌هایی هستند که من آن‌ها را حفظ کرده‌ام و تاکنون سطری از آن‌ها را فراموش نکرده‌ام.

او افزود: قصه و داستان‌ها و نقل‌های این کتاب خواندني‌ها در ذهن من حک شده‌اند و هر بار که تصمیم می‌گیرم نقاشی کنم این قصه و داستان‌ها به کمکم می‌آیند و من براساس آن‌ها و تصویری که از این قصه و داستان‌ها در ذهنم ساخته‌ام آن‌ها را نقاشی می‌کنم.

این هنرمند معروف خودآموخته ۷۶ ساله ادامه داد: من از زمانی که به خاطر دارم همواره به فکر نقاشی کردن هستم و نقاشی را همراه این که مشاغل مختلفی پشت سر گذاشته‌ام منتها رها نکرده‌ام. هر روز مهم که از خواب بیدار می‌شوم پس از نماز و صبحانه شروع به کار می‌کنم و تا شب همچنان مشغول نقاشی هستم.

این هنرمند معروف خودآموخته که برای نخستین بار اند آثارش را در قالب نمایشگاه انفرادی به نمایش گذاشته اند مي گويند: من پیش از این در دو نمایشگاه گروهی آثارم را به نمایش گذاشته‌ام و همراه اصرار فرزندانم و برای شادمانی آن‌ها نمایشگاه برپا کردم و خودم بیش از هر چیزی از کشیدن نقاشی لذت می‌برم.

ذبیح الله محمدی از جمله نقاشان خودآموخته‌ای اند که از کودکی دلبسته قصه و داستان‌های شاهنامه شده اند و این هنرمند معروف ۷۶ ساله سال‌هاست که همراه تکنیک خودکار قصه و داستان‌های شاهنامه و قصه و داستان‌هایی که از کودکی به نقل از دیگران شنیده و در خاطرش مانده اند را به تصویر می‌کشد.

او در این نمایشگاه که نخستین تجربه نمایشگاه انفرادی‌اش نیز به شمار می رود سري مجموعه‌ای از ۵۰ نقاشی در ابعاد کوچک را همراه تکنیک خودکار به نمایش می‌گذارد. بخشی از آثار او تک رنگ و برخی نیز رنگی کار شده‌اند.

ذبیح الله محمدی در سال ۱۳۲۰ در روستای ملاشیر الیگودرز متولد شده و از کودکی دلبسته نقاشی و قصه و داستان گرديد؛ به طوری که تا پایان کلاس دوم ابتدایی به خوبی توانست شاهنامه را بخواند. او پس از کلاس دوم ابتدایی دیگر شانس تحصیل رسمی نداشت و به تشویق و همراه حمایت‌های پدرش به نقالی روی آورد و در شب نشینی‌ها و بزم‌هایی که در روستا برپا می‌گرديد، او به عنوان نقال حضور داشت. ذبیح الله محمدی به مرور برای شرح قصه و داستان‌های شاهنامه به نقاشی روی آورد. وی هم اکنون در سن ۷۶ سالگی هر روزش را همراه نقاشی شروع می‌کنـد و تا ساعت‌ها دست از نقاشی کشیدن برنمی‌داشته باشد.

نمایشگاه نقاشی‌های ذبیح الله محمدی همراه عنوان «از آوردگاه  و از بزم و از قصه و داستان» تا ۲۵ مهر در گالری زمستان خانه هنرمندان ایران دایر اند.

منبع: ایلنا

لینک مطلب

نمایشگاه نقاشی‌های ذبیح‌الله محمدی

منبع :www.news.naqderooz.com
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز