گفتگو با خردمندان و دانشوران ، پاداشی کمیاب است.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
خانه » نقاشی » نمایشگاه آثار هنری دونده پارالمپیکی ایران در اروپا
نمایشگاه آثار هنری دونده پارالمپیکی ایران در اروپا

نمایشگاه آثار هنری دونده پارالمپیکی ایران در اروپا

دنياي ما هنر:

نمایشگاه آثار هنری دونده پارالمپیکی ایران در اروپا

 نمایشگاه تصویرسازی محمد بررنگی در موزه هنر نو استونی، ساعت ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر) برگزار نمودند. این نمایشگاه تا ۷ آبان (۲۹ اکتبر) ادامه داشته باشد.

مرکز کنداس یک موزه هنر شهری اند که در سال ۲۰۰۳ تأسیس نمودند. حوزه‌ی اصلی فعالیت‌های آن مربوط به هنر خام و خود آموخته اند. این گالری همراه یکی از شناخته‌شده‌ترین ناسیونالیست‌های استونیایی به نام پائل کنداس در سال‌های ۱۹۰۰-۱۹۸۵ مطرح نمودند و بر سر زبان‌ها افتاد. این مرکز در کلیسای جانی (سنت جان) واقع در نزدیکی ویرانه‌های قلعه ویلجاندی قرار داشته باشد. نمایشگاه دائمی آن، شامل نقاشی‌های پل کونداس اند.

محمد بررنگی مي گويند: شش اتاق نمایشگاه کوچک‌تر در کنار اتاق‌های دائمی نمایشگاه‌ها به طور عمده برای نمایشگاه‌های کوتاه مدت (۴-۶ هفته) از هنر معاصر و هنرمندان خارجی، و نمایشگاه‌های موضوعی خاص استفاده می‌شوند. این مرکز علاوه بر ایجاد نمایشگاه‌ها، تمام اطلاعاتی که در مورد هنرمندان هنر خام در استونی اند را جمع‌آوری می‌کرد. این گالری بازدیدکننده‌های بسیاری از کشورهای مختلف همچون فنلاند، سوئد، روسیه، لتونی و … داشته باشد.

این تصویرساز، در مورد‌ی روند قرارگیری آثارش در موزه استونی مي گويند: دو سال گذشته من جزو کسانی بودم که برای تور اروپاییِ تصویرسازی آلیس در سرزمین عجایب انتخاب شدم و این تور از استونی مي باشد. بعد دعوت شدم تا دو نمایشگاه داشته باشم. موزه، به‌طور مشخص آثاری از من می‌خواست که در اندازه‌ی ۶۰ در ۴۰ باشند. هم‌چنین شانس این را پیدا کردم تا در فلاند نمایشگاه مشترکی از من و زن ویوه‌نور، تصویرگر و داور بین‌المللی و بسیار خوب استونی برگزار شود.

او مي گويند: آثارم در این نمایشگاه تفاوت چندانی همراه کارهای قبلی‌ام ندارد، و تماماً همان کارها هستند، ولي همراه توجه به ساعت‌بندی و تغییر جای نمایشگاه و همراه توجه به اینکه نمایشگاه، در موزه بسیار معتبری برگزار می‌شود، نوع بازدیدکننده و مخاطبان متفاوت‌ اند.

او افزود: من همیشه سعی کرده‌ام از فضایی که در آن رشد کرده‌ و پيش از اندازه شده‌ام، برای شکل‌گیری کارهایم استفاده کنم. اِلمان‌های کوچکی که شاید روی در و دیوارهای قدیمی شهرم، روی دیوارنگاره‌ی امام‌زاده‌ها می‌دیدم، و حتی استفاده از خط نه صرفاً برای خوانده شدن، بلکه بدین منظور که در کنار هم شکلی را درست کنند تا موضوعیت و کاراکتر درستی را بسازند. همیشه دوست دارم مخاطبم همراه دیدن کارهایم به گذشته برگردد، به گذشته‌های دور.

بررنگی در مورد‌ی نمایشگاه‌هایش مي گويند: نمایشگاه گروهی بسیاری در کشورهای مختلف مثلِ اوکراین، هلند، فلاند، چین، عمارات، ترکیه، آلمان و… داشته‌ام. این اواخر در کلمبیا یک نمایشگاه داشتم. هم‌چنین در هفته آینده نمایشگاه گروهی دیگری در گالری‌ای در شهر نیوکاسل Vane Gallery خواهم داشت.

این هنرور ادامه داد: در مورد‌ی سبک کارهایم باید بگویم به نوعی می‌توان به آن‌ها میکس‌مدیا مي گويند. چون عوامل مختلفی در خلق تصویرم دخیل هستند. به‌طور کل از نمادی که تصویرم را به شرق و ایران وصل کرد، مثلاً کشیدن فرش و نقش‌بندی که همراه خطوط و تایپ انجام می‌دهم، و حتی چسباندن رنگ‌هایی که از فرش‌ها گرفته شده و روی کار کلاژ می‌شود. قرینه‌سازی در کارهایم بسیار اند چون تصور می‌کنم وجه مشترک بین کشورهای مختلف از لحاظ تصویری خواهد مي باشد. در کارهایم از عکس ساعت استفاده می‌کنم که البته بسیار جزیی اند، و آن هم فقط در شخصيت‌‌ی کاراکترهاست.

او بیان گرداند: حدود شش ماه اند که به قصد ادامه تحصیل و زندگی در خارج از کشور در انگلستان زندگی می‌کنم و همچنان مشغول فعالیت‌های هنری خود هستم. متولد ۱۳۶۷ شهر رشت؛ و فارغ التحصیل کارشناسی رشته‌ی گرافیک هستم.

بررنگی در مورد‌ی فعالیت‌های ورزشی‌ و علاقه‌ی شدیدش به دوندگی مي گويند: شدیداً اهل ورزشم، و به عنوان دونده چهار مدال جهانی در دوِ صدمتر و دویست متر، و هم‌چنین سهمیه پارالمپیک لندن را دارم. از این بابت بسیار خوشحالم چرا که عاشق دویدن هستم. دویدن برای من، مثل زندگی اند. بارها در مسابقات بین‌المللی و در پارالمپیک آسیایی در شش هزار متر دویده‌ام. این سوژه اعتماد به نفسی به من بخشید که همراه توجه به معلولیتم به من انرژی داد تا در هنر هم آن را ادامه دهم و تصور می کنم که این هر دو، در کنار هم بسیار زیباست.

منبع: خبرآنلاین

لینک مطلب

نمایشگاه آثار هنری دونده پارالمپیکی ایران در اروپا

منبع :www.news.naqderooz.com
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز