آدمیانی مانند گل های لاله ، زندگی کوتاه در هستی و نقشی ماندگار در اندیشه ما دارند .
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
خانه » عکاسی » نمایشگاه آثار بیست عکاس مستند در گالری آریانا
نمایشگاه آثار بیست عکاس مستند در گالری آریانا

نمایشگاه آثار بیست عکاس مستند در گالری آریانا

دنيا هنر:

نمایشگاه آثار بیست عکاس مستند در گالری آریانا

 نمایشگاه گروهی عکس کنار عنوان «این ما هستیم، نه آنها» دورنمایی از گسست‌ها و پیوند‌ها در عکاسی مستند ایران به نمایشگاه گردانی بهنام صدیقی در ساعت جمعه ۱۴ مهر ۱۳۹۶ در گالری آریانا گشایش می‌یابد.

   در این نمایشگاه که حاصل رویکردی پژوهشی‌انتقادی نسبت به عکاسی مستند ایرانِ پس از جنگ اند، آثار بیست عکاس مستند به روی دیوار خواهد رفت. هم‌چنین در بخشی از نمایشگاه کتاب منتشرشده‌های عکس عکاسان حاضر در نمایشگاه و عکاسان برجسته و تاثیر گذاری هم‌چون بهمن جلالی، یحیی دهقانپور، نصرالله کسرائیان و کاوه گلستان در معرض دید مخاطبین قرار خواهد گرديد.

   عکاسان شرکت‌کننده در این نمایشگاه نیوشا توکلیان، محسن راستانی، حامد سوداچی، محسن شاهمردی، بهرام شعبانی، نجف شکری، امید صالحی، مزدک عیاری، محسن یزدی‌پور، جاسم غضبانپور، حسن غفاری، علیرضا فانی، فرزانه قدیانلو، میثم محفوظ، عباس مرادی، تهمینه منزوی، مهدی منعم، ابراهیم نوروزی، مهدی وثوق نیا و حامد یغمائیان هستند.

   بهنام صدیقی، در متن روز زيبا زیر که بخش از نوشته‌اش در کتاب منتشرشده نمایشگاه اند، چنین آورده اند: «… نمایشگاه پیش‌رو در آمد و رفت میان دو گونه‌ی منظره‌نگاری و پرتره‌نگاری، سري عکس‌هایی را بر روی دیوار آورده اند که در پی نگاهی استنادی- انتقادی و در توان خود به جستجوی درکی تاریخ‌بنیان از دوران‌مان متمایل‌اند …

   این‌جا مساله تنها تکیه بر نمونه‌هایی از برآیند پر افت‌ وخیزِ عکاسی مستند ایران نیست،  بلکه آنچه اهمیت داشته ساخت دورنمایی از گسست‌ها و پیوندهای مستندنگاری ایران از منظری ساعت‌مند  و برای اندیشه در هویت فرهنگی عکاسی مستند‌مان اند. چرا که تحدید حاکم بر عمل عکاسان مستند، انتشار و یا نمایش عکس‌ها و همچنین نظارت و کنترل نهادهای فرهنگی هم‌چون مدرسه و دانشگاه از سوی قدرت – که در کنار سایر عوامل درونی و شخصیِ عکاسان، به کاستیِ پذیرش آن در اقشار گوناگون جامعه‌ منجر شده‌اند- به گسستی در ساعتِ عکس‌ها و به معنایی دیگر در روند کار عکاسان دامن زده‌اند که – در استمرارِ آن- هم‌چنان غیر قابل رویت می‌ماند.

   به بیان دیگر شناخت این گسست، جز از طریق پرسش و واکاوی ساعت‌‌های دیگر صورت نخواهد گرديد، ساعت‌هایی که بیش از آن‌که در این نمایشگاه آشکار باشند در دلِ کِرد و کار‌ عکاسان مستند و در افعالِ گذشته‌شان قابل ردیابی و بررسي اند، ساعت‌هایی که در چشم عکاس و بیننده، در گریز میان لحظه‌ی عکاسی، گذشته‌ی عکس‌ها و عکاسان‌شان و آینده‌ی آن‌ها اند، ساعت‌هایی که کنار پیونددادن‌شان خصلتی آئینه‌گون می‌یابند برای بازتاب خود و وضعیت‌مان در عکاسی مستند ایران…»

   کتاب منتشرشده این نمایشگاه که حاوی نوشته‌هایی از بهنام صدیقی، زانیار بلوری و فرشید رحیمی و همچنین عکس‌ها و شرح مختصری از فعالیت حرفه‌ای عکاسان حاضر در نمایشگاه اند به دو زبان فارسی و انگلیسی و هم‌ساعت کنار گشایش نمایشگاه در گالری آریانا در دسترس علاقمندان خواهد خواهد بود.

   همچنین نشستی کنار حضور اساتید عکاسی در هفته دوم برگزاری نمایشگاه در گالری آریانا برگزار خواهد گرديد که جزئیات آن به زودی منتشر خواهد گرديد.

گشایش: جمعه ۱۴ مهر –  ساعت ۱۶ تا ۲۱
بازدیداز این نمایشگاه از ساعت شنبه ۱۵ مهر تا ۲۸ مهر ۱۳۹۶ از ساعت ۱۱ تا ۱۹ ادامه داشته.
گالری روزهای شنبه تعطیل اند.
گالری آریانا: تهران پايتخت، الهیه (فرشته)، خیابان مریم شرقی، خیابان فیاضی (نرسیده به چناران)، پلاک ۹، تلفن: ۲۲۶۰۱۲۱۶

منبع: سایت عکاسی

لینک مطلب

نمایشگاه آثار بیست عکاس مستند در گالری آریانا

منبع :www.news.naqderooz.com
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز