شما بدون تسلط بر خود نمی توانید فاتح دیگران باشید.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
خانه » گوناگون » نظر روانپزشکان در مورد شادی قبل از خودکشی
نظر روانپزشکان در مورد شادی قبل از خودکشی

نظر روانپزشکان در مورد شادی قبل از خودکشی

دنياي ما هنر:

نظر روانپزشکان در مورد شادی قبل از خودکشی

تقریباً اکثر ما فیلم قبل از اقدام به خودکشی دو دختر بچه اصفهانی را دیده‌ایم. برای بسیاری از شاهدان این فیلم، خنده‌ها و نوع رفتارهای این دو نفر سوال برانگیز مي باشد.

مگر می‌شود آدمی در چنین وضعیت پرنشاطی خواهد مي باشد و در عین حال درصدد خاتمه دادن به زندگی خود خواهد مي باشد. چه واقعیت تلخ و هشداردهنده‌ای در پشت این خنده‌های تلخ وجود داشته؟

در کنار تمام تحلیل‌ها و نظرات کارشناسی مختلفی که این روزها برای پاسخ به چرایی وقوع این عنوان مطرح می‌شود. لازم هست به دنبال پاسخ این پرسش باشیم که چه اقداماتی می‌توانستیم برای پیشگیری از این وقوع این اتفاق تلخ انجام دهیم که نسبت به آنها بی توجه بودیم و چگونه می‌توان از بروز حوادث مشابه دیگر پیشگیری نمود؟

 

دکتر سیدکاظم ملکوتی، رئیس جمعیت پیشگیری از خودکشی ایران، روانپزشک، عضو دانشگاه علوم پزشکی ایران در پاسخ به این پرسش‌ها می‌گوید: “شجاعت ” و “نترسی” که این دو سعی می‌کنند به رخ بکشند، حکایت از اوج استیصال، ترس، ناامیدی و تنهایی آنان هست که همراه خنده از حال داخل خود حرف می‌زنند. این جملات که “‌دیدی انجام دادم …‌”‌، واقعیت تلخی را آشکار می‌گرداند؛ آنان قبلاً چنین تهدیدی را برای دوستان یا والدین و غیره مطرح کرده‌اند منتها انگار کسی گفته مي باشد؛ “جرأتش را نداری‌ یا جگرش را نداری.”

وی ادامه می‌دهد: اتفاقاً بی‌توجهی اطرافیان به این تهدیدها، نخستین خطای شایعی هست که معمولاً در رابطه همراه خودکشی دیده می‌شود. در بسیاری از موارد اطرافیان این تهدیدها را شوخی، بازی برای ترساندن، تهدید و غیره تلقی می‌کنند. آنان همراه خود می‌گویند؛ «اگر این حرفها جدی مي باشد تا حالا اقدام کرده مي باشد. این برای چندمین بار هست که تهدید می‌گرداند.»

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تأکید می‌گرداند: خانواده و اولیای مدرسه باید همواره به این تأکید متخصصان توجه داشته باشند که بیان فکر خودکشی و تهدید به خودکشی همیشه باید جدی گرفته شود. به ویژه اگر بارها تکرار شود. سابقه اقدام به خودکشی احتمال بروز اقدام را ۲۰ تا ۲۵ برابر افزایش می‌دهد. هر اقدام بعدی می‌تواند شدیدتر و مهلک‌تر از دفعه قبل خواهد مي باشد.

ذره‌بینی بر عملکرد خانواده و مدرسه

وقتی نوجوانی تحت فشار روانی قرار داشته، نشانه‌های آن حتماً در رفتار و کیفیت تحصیلش در مدرسه و خانواده خودنمایی می‌گرداند. نشانه‌هایی که اگر مشاوران و اولیای مدرسه و اعضای خانواده به آن توجه می‌کردند، می‌توانستند صدای زنگ خطر را بشنوند و ببینند.

دکتر ملکوتی در ادامه تأکید می‌گرداند: افسردگی در نوجوانان می‌تواند به شکل پرخاشگری و بروز رفتارهای خشن نمایان شود.در واقع اقدام به خودکشی در این دختران، وسیله‌ای برای ابراز خشم آنان بوده هست تا به اطرافیان خود ثابت کنند که حرف آنان پوچ نیست بلکه جدی هست. خانواده‌ها می‌توانستند به محض مشاهده رفتارهای فرزندشان، مشکل را همراه مشاور مدرسه یا مرکز مشاوره آموزش و پرورش مطرح کنند و چتر حمایتی روانی مناسبی برای فرزندان خود فراهم کنند.

مهمترین اقدامات پیشگیری کننده

بسیاری از دوستان این دو نوجوان در شک و بهت روانی به سر می‌برند و این خود مسأله بسیار مهم دیگری هست که حتماً باید مورد توجه خانواده‌ها، اولیای مدرسه و مسئولان قرار گیرد.

رئیس جمعیت پیشگیری از خودکشی ایران معتقد هست که مشاوران مدرسه باید نسبت به این عنوان اقدامات موثری همچون ارائه آموزش‌های لازم و مشاوره‌های کوتاه مدت به همکلاسی‌ها، سایر دانش‌آموزان مدرسه و حتی اولیای مدرسه انجام دهند.

دکتر ملکوتی تأکید می‌گرداند: آموزش علایم افسردگی و شرایط بحران روانی به اولیا مدرسه، والدین و دانش‌آموزان می‌تواند در شناسایی افراد و دانش‌آموزان در معرض خطر کمک گرداند و موجب پیشگیری از تکرار اتفاق ناگوار‌ای مشابه شود. چنین اقدامی می‌تواند از سوی مرکز مشاروه سازمان آموزش و پرورش و یا کارشناسان بهداشت روان شبکه بهداشت انجام شود.

رئیس جمعیت پیشگیری از خودکشی ایران در پایان تأکید می‌گرداند: همراه توجه به این که خودکشی یک پدیده اجتماعی هست و آثار روانی و اجتماعی زیادی بر جامعه تحمیل می‌گرداند، کتمان این اتفاق ناگوار دهشتناک نه تنها به پیشگیری از بروز وقایع مشابه کمک نمی‌گرداند بلکه خطر بروز آن را نیز می‌تواند افزایش یاید.بناراین بررسی روانشناسانه و درک آسیب‌های موجود در فرد متوفی و اقدام کننده به خودکشی می‌تواند از بروز موارد مشابه پیشگیری گرداند. البته به شرط آن که این اقدامات به آموزش‌های مناسب در خانواده و مدرسه منتهی شود.

تسنیم

لینک مطلب

نظر روانپزشکان در مورد شادی قبل از خودکشی

منبع :hidoctor.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز