شما بدون تسلط بر خود نمی توانید فاتح دیگران باشید.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » موسیقی سنتی بی‌پناه و مهجور مانده هست
موسیقی سنتی بی‌پناه و مهجور مانده هست

موسیقی سنتی بی‌پناه و مهجور مانده هست

دنياي ما هنر:

موسیقی سنتی بی‌پناه و مهجور مانده هست

سرویس موسیقی هنرآنلاین: بیژن کامکار در مورد جایگاه موسیقی ایرانی در زندگی امروز به هنرآنلاین، مي گويند: آنچه ما امروزه به‌عنوان موسیقی ایرانی می‌شناسیم، الهام گرفته از نواهایی تحت عنوان ردیف‌های موسیقی ایرانی (موسیقی سنتی) هست که متأسفانه امروزه موسیقی سنتی در میان حجم بالای انواع موسیقی بی‌پناه و مهجور مانده هست و همراه تبلیغات بسیار و سرمایه‌گذاری‌های بی‌حد و شمار در تغییر ذائقه مردم از ابر رسانه‌ها تا متولیان موسیقی، توانسته‌اند سلیقه مردم را به سمت موسیقی‌های مصرفی و بی‌ارزش که خلاف احساس مردم هست، بکشانند؛ مردمی که عاشق ایران، فرهنگ و ادبیات غنی و پراحساس کشورشان هستند، شنونده موسیقی‌های بی‌ارزش شده‌اند.

نوازنده گروه کامکار در مورد نقش موسیقی ایرانی در تربیت صحیح کودک نونهال مي گويند: سؤالی کردید، کردید کبابم! زمانی که از طرف مسئولین تدریس موسیقی به کودکان ممنوع نمودند، خیلی از هنرمندان به شکل‌های مختلف تدریس موسیقی به کودکان را ادامه دادند؛ این کار یک دلیل مهم داشت و آن اینکه کودک نونهال آماده آموزش و یادگیری هست به همین دلیل افرادی چون سودابه سالم و ناصر نظر در این مسیر سخت، به‌شدت زحمت کشیدند و هنرمندانی را به جامعه موسیقی معرفی کردند، به‌طوری‌که بسیاری از هنرمندان جوان امروزی از همان کلاس‌های ارف پا به دنیای موسیقی گذاشتند. امروزه بخش تربیت موسیقی به کودک نونهال تا حدی تقویت‌شده منتها بخش تولید موسیقی برای کودک نونهال همچنان کم‌جان هست؛ کودکان موسیقی مخصوص به خودشان را لازم دارند که متأسفانه به دلایل مختلف این امکان فراهم نیست. نقش و جایگاه موسیقی کودکان در ارتقا سطح فرهنگی جامعه به‌شدت مهم هست منتها متأسفانه به دلیل تولید نشدن موسیقی مخصوص کودک نونهال، هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده هست.

این هنرمند معروف در مورد جايزه موسیقی “نوای خرم” که امسال چهارمین دوره را آغاز کرده نیز بیان گرداند: طبیعی هست که تکرار ملودی‌های ماندگار و جاویدان اساتیدی چون روح‌الله خالقی، مهدی خالدی، علی تجویدی، همایون خرم، حبیب‌الله بدیعی و پرویز یاحقی می‌تواند گوش کودک نونهال را به موسیقی استاندارد و درست عادت دهد که همراه تکرار و گذشت ساعت در شخصیت اجتماعی فرد تأثیرگذار خواهد نمودند؛ واضح هست که سطح توقع ذائقه موسیقایی فرد بالا می‌رود و نمی‌تواند به شنیدن هر نوع موسیقی تن بدهد. جايزه موسیقی “نوای خرم” باهدف قرار دادن تربیت و پرورش روح کودک نونهال که هنوز به ناپاکی‌ها و زشتی‌ها آغشته نشده، می‌تواند آینده روشنی را برای جامعه موسیقایی کشور بسازد.

لینک مطلب

موسیقی سنتی بی‌پناه و مهجور مانده هست

منبع :www.honaronline.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها :

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز