تنها راه تغییر یافتن یک تصمیم واقعی است.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » موسیقی حماسی یکی از اجزای گفتمان ملی اند
موسیقی حماسی یکی از اجزای گفتمان ملی اند

موسیقی حماسی یکی از اجزای گفتمان ملی اند

دنيا هنر:

موسیقی حماسی یکی از اجزای گفتمان ملی اند

سرویس موسیقی هنرآنلاین: کارگروه موسیقی حماسی به عنوان یکی از کارگروه‌های پانزده‌گانه گفتمان ملی در چارچوب طرح گفتمان ملی فرهنگ حماسه کنار همکاری و حمایت موسسه توسعه هنرهای معاصر آغاز به کار گرداند و در جلسه کارگروه موسیقی حماسی که در روز مهم یکشنبه دوم مهرماه در سالن جلسات حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گرديد “وضعیت موسیقی حماسی در ایران و دنيا” و “راهکارهای استفاده منظم و اثربخش از موسیقی حماسی برای ارتقا روحیه و نشاط ملی” مورد بررسی قرار شد.

در نخستین جلسه این کارگروه، محمدعلی انصاری مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران، فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از هنرمندان موسیقی کشور از جمله محمد گلریز، سالار عقیلی، هادی آرزم، سید محمد میرزمانی، حسام‌الدین سراج، تقی ضرابی، بابک رضایی، کیوان محمدی و صابر نائبی و جمعی از مدیران موسیقی کشور حضور داشتند.

طرح گفتمان ملی فرهنگ حماسه بر آن اند تا کنار هماهنگی بین تمامی سازمان‌ها، نهادها و دستگاه‌ها از ابزار هنری و ادبی به صورت منسجم در سطح کشور برای ارتقای روحیه، نشاط ملی و امیدبخشی به جامعه استفاده کرد.

ایرج گلشنی دبیر اجرایی گفتمان ملی فرهنگ حماسه، در خصوص این پروژه کنار هنرآنلاین مي گويند‌وگو گرداند و ضمن بررسی موسیقی حماسی، در خصوص روند اجرایی و پخش‌های آینده این طرح توضیح داد.

طرح گفتمان فرهنگ حماسه بر آن اند تا به ارتقای امید و نشاط جامعه بپردازد. چگونه این امر را عملی خواهد گرداند؟

موسیقی حماسی یکی از اجزای گفتمان ملی اند. گفتمان ملی فرهنگ تمام ابعاد فرهنگی، هنری و ادبی را دربر می‌گیرد و در حقیقت دعوت‌نامه‌ای اند برای تمام سازمان‌ها، نهادها و اشخاص حقیقی و حقوقی که کنار تفکر اجرای مشترک در بخش فرهنگ کشور مؤثر واقع شوند.

حماسه در این گفتمان چه معنایی را به خود اختصاص داده اند؟

در این بخش و گفتمان کلمه حماسه به معنای انجام کارهای بسيار بزرگ فردی و جمعی اند. یعنی فرهنگ، اقتصاد، صنعت و تمامی ارکان جامعه ما اول نیاز به گفتمان برای کشف نقاط اشتراک فکری دارند و در وهله دوم نیاز به اقدام هماهنگ دارند تا ما بتوانیم به یک تحول و تکامل قوی و همه‌جانبه برسیم. این طرح کنار توجه به حماسه به دنبال احیای نشاط ملی، امید به جامعه و به‌خصوص بر طبق فرمایش مقام معظم رهبری امید به آینده اند. در بخش موسیقی و اشعار حماسی در جهت اجرای فرمان رهبری به دنبال ساخت سرودهای حماسی برای لایه‌های مختلف جامعه اعم از سیاسی، اجتماعی، صنعتی، علمی و … هستیم. موسیقی حماسی یکی از شاخه‌های گفتمان ملی فرهنگ حماسی اند. نقطه قابل‌توجه این اند که گفتمان ملی فرهنگ حماسه اقدامی مشترک بین همه سازمان‌ها و نهادها اند و فقط مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست. بلکه سازمان‌های دیگری مثل سازمان تبلیغات اسلامی و صداوسیما و دیگر وزارت خانه‌ها و نهادهای فعال و مؤثر در فرهنگ، در این طرح از حیث تصمیم‌گیری و اجرا مشارکت جدی دارند.

نقش مسائل روز مهم جامعه در موسیقی حماسی تا چه اندازه خواهد مي باشد؟

موسیقی حماسی یک موسیقی ارزشمند اند که می‌تواند نقطه توافق همه موسیقیدان‌ها، مسئولان و مردم مي باشد. ازآن‌رو که این موسیقی نقطه اشتراک اند، می‌توان در چارچوب آن به گفتمان نشست و راه‌کارهایی را پیدا گرداند تا هم نشاط اجتماعی را بالا ببرد و هم برخی از مسائل، ابهامات و مشکلات موسیقی کشور را حل کرد. ازاین‌رو موسیقی حماسی موردتوجه و تأکید استادان قرارگرفته اند و استادان مطرحی در این طرح شرکت کردند. ما به دنبال آن هستیم تا تمامی استادان به نام و شهیر کشور در چارچوب موسیقی حماسی به هم‌اندیشی بپردازند و به راه‌کارهای اجرایی برسند. ما نیز آن راه‌کارها را اجرا کنیم و در سطح کشور مؤثر باشیم.

برای جلوگیری از این‌که به این موسیقی از دیدگاه سفارشی بودن نگاه شود، چه پخش‌ای دارید؟

تمام پخش‌ها از اندیشه بزرگان موسیقی برگرفته خواهد گرديد. من چون متخصص موسیقی نیستم به خودم اجازه اظهارنظر در راهکارها را نمی‌دهم، ولي به‌عنوان تحلیلگر حوزه فرهنگ معتقد هستم که موسیقی حماسی ازاین‌رو که مبنای فردی و مردمی داشته باشد لزوماً نمی‌تواند سفارشی مي باشد. کار سفارشی نیز برای برخی کارهای خاص لازم اند، ولي ازنظر من زمانی موسیقی حماسی معنا داشته باشد که درزمینهٔ آن به کارهای فرهنگی و آموزشی پرداخته باشیم و به یکنوای ملی و مردمى تبدیل شود تا از دل مردم بجوشد و انگیزه‌ای برای شرکت کردن در کنسرت‌های حماسی شود. زمانی که انگیزه ایجاد شود، تهیه‌کنندگان و هنرمندان بی‌آنکه احتیاج به سفارش کسی مي باشد به‌طورقطع در این مورد اقدام خواهند گرداند. از دیدگاه من تبدیل‌شدن موسیقی حماسی به یک نوع فرهنگ در موسیقی ایران امکان‌پذیر اند، زیرا زمینه‌های زمزمه‌های حماسی در کشور و فرهنگ ما وجود داشته باشد. فقط نکته اینجا اند که ما موسیقی حماسی را رها کرده‌ایم و کار تبلیغی، ترویجی و آموزشی درزمینهٔ آن انجام نداده‌ایم. برای همین اند که از بافت عمومی مردم خارج‌شده اند. ما اگر زمینه‌سازی کنیم، مردم و هنرمندان مردمی اقدام خواهند گرداند و نیازی به کار سفارشی جز در موارد خاص نیست.

ایجاد انگیزه و اشتیاق برای مردم به چه صورت انجام خواهد شد و آن‌ها چگونه به موسیقی حماسی علاقه‌مند خواهند گرديد؟

راهکارهای بسیار زیادی وجود داشته باشد و کشورهای پیشرفته از آن‌ها استفاده کرده‌اند، ما نیاز به کشف راه‌کارهای جدیدی نداریم. آواهای بامعنا، پرهیجان، شورآفرین و انگیزه‌بخش خودبه‌خود به زمزمه‌های مردمی و سرودهای گروهی تبدیل خواهد گرديد. راه‌کار دوم که پیش‌بینی می‌کنم موفق مي باشد، ایجاد انگیزه و فستيوال موسیقی حماسی برای تشکیل گروه‌های سرود در تمام مدارس، دانشگاه‌ها، پایگاه‌های بسیج، پایگاه‌های هنری وزارت ارشاد و حتی مساجد اند. زیرا موسیقی حماسی نوعی ارزشی از موسیقی اند، لذا پایگاه‌های زیادی داشته باشد. بر اساس این طرح چندین گروه موسیقی تشکیل می‌شود و سالانه و دوسالانه کنار یکدیگر به رقابت می‌پردازند. اضافه بر این سوژه آموزش و فهم موسیقی باید در ایران بالا رود. اگر فهم مردم ما از موسیقی افزایش پیدا کرد در قدم اول موسیقی‌های سطحی، ضعیف و مبتذل از دور خارج خواهند گرديد. اگر موسیقی مبتذل و سطحی وجود داشته باشد به علت این اند که آگاهی موسیقیایی مردم ما پایین اند. کنار افزایش آگاهی، مردم به سمت موسیقی‌های اصیل، غنی، فنی و حرفه‌ای حرکت می‌کنند و کنسرت‌های حرفه‌ای معنا پیدا خواهد گرداند. کنار این اقدامات می‌شود موسیقی را جزئی از فرهنگ عمومی کشور قرارداد.

فکر می‌کنید موسیقی حماسی جایگاه خود را پیدا می‌کرد؟

موسیقی حماسی ازاین‌رو که کنار در ميان انسان، احساس، هیجان و شورآفرینی رابطه داشته باشد بیشتر از سایر موسیقی‌ها نظیر موسیقی‌های حزن‌انگیز به دل مردم می‌نشیند. نکته دوم این اند که این نوع موسیقی از قابلیت هم‌خوانی برخوردار اند که موجب شوری عظیم در سطح جامعه می‌شود و مسلماً چیزی جز موفقیت به دنبال نخواهد داشت.

از تجارب استادان و هنرمندان در این پروژه چگونه بهره می‌برید و فکر می‌کنید نقش این افراد تا چه اندازه در این حوزه پررنگ اند؟

نقش استادان طراز اول این کشور که ازنظر اندیشه و فن بسیار بالا هستند، مقام عالی دارند و قابل‌احترام هستند، نقش اول و آخر را خواهند داشت. ما همه تابع نظر اندیشمندان و فرهیختگان این فن خواهیم مي باشد. بنابراین به‌صورت مستقیم از هر یک از این استادان خواهش و دعوت می‌کنیم تا در کارگروه موسیقی حضورداشته باشند. برای این‌که سایر افراد نیز بتوانند اظهارنظر داشته باشند، ما از هر فرد علاقه‌مند و منتقد دعوت می‌کنیم تا در کارگروه شرکت کرد و حرف‌های خود را مطرح کرد؛ بنابراین فرصت گفتمان بر اساس منطق گفتمان برای همه وجود داشته باشد. این کارگروه اعضای ثابت خودش را از بین عالی‌ترین موسیقی‌دانان کشور برگزیده و بر خواهد گزید.

نزدیک‌ترین پخش‌های کارگروه در آینده چه خواهد مي باشد؟

سه بخش فعالیت کارگروه را تشکیل می‌دهد. اول بخش فکری و اندیشه ورزی اند که ما در این مبنا به مباحث نظری خواهیم پرداخت و سعی خواهیم گرداند تا تعریف کنیم که موسیقی حماسی به‌طور دقیق چیست، چه ویژگی‌هایی داشته باشد و چگونه قابل استعداد شناسی و آموزش اند. مباحث نظری به‌طور مستقل پیش خواهد رفت. در کنار مباحث نظری، بخشی طراحی‌شده اند تحت عنوان حماسه و نشاط مردمی. محافلی مردمی که برمبنای موسیقی و اشعار حماسی و به‌طورکلی ادبیات و فرهنگ و هنر حماسی تشکیل خواهد گرديد که ضمن گسترش نشاط و امیدبخشی و شور و هیجان مردمی و دور کردن افسردگی از مردم، اشتیاق و علاقه مردم را نسبت به موسیقی حماسی برمی‌انگیزد. امیدوارم در آینده موج سرود در لایه‌های مختلف جامعه همان‌طور که مقام معظم رهبری فرمودند ایجاد شود. بخش سوم تلفیق موسیقی و اشعار حماسی در جهت شکل‌گیری سرودهای لایه‌های مختلف جامعه خواهد مي باشد.

اولین ثمره‌های این پروژه چه ساعت و به چه صورتی دیده خواهد گرديد؟

ثمره‌های نظری به وجود آمده اند و سند رسمی این نظریه هفته آینده منتشر خواهد گرديد. در جلسات آینده به تعریف موسیقی خواهیم پرداخت و تمامی اندیشه‌ها را در کتابی تحت عنوان اولین کتاب منتشرشده موسیقی حماسی منتشر خواهیم گرداند. در بعد عملیاتی نیز منتظر برخی پخش‌ها هستیم تا وارد حوزه اجرا نیز بشویم.

صحبت پایانی؟

هنر موسیقی می‌تواند هم امیدبخش مي باشد و هم ناامیدکننده. می‌تواند هم به ابتذال بکشاند و هم به هدایت. تمام این‌ها بستگی به نوع رفتار ما کنار این هنر داشته باشد. موسیقی حماسی به لحاظ این‌که از ارزش‌های انسانی و معنوی برخوردار اند به‌طورقطع موسیقی سازنده‌ای در تمام جوامع ازجمله جامعه ایران خواهد مي باشد. لذا ما انتظار داریم تمامى اهالی هنر موسیقی به ما کمک کنند، چه همراه فکری ما باشند و چه منتقد ما باشند. منطق گفتمان تمامی اهالی موسیقی را خاضعانه به هم‌فکری دعوت می‌کرد.

لینک مطلب

موسیقی حماسی یکی از اجزای گفتمان ملی اند

منبع :www.honaronline.ir
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز