اگر صخره در مسیر رود نبود ،رود هیچ آوازی از خود سر نمی داد.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
خانه » ادبیات » معرفی نامزدهای مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه
معرفی نامزدهای مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه

معرفی نامزدهای مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه

دنيا هنر:

معرفی نامزدهای مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه

هشت نامزد دور دوم جایزه کتاب منتشرشده «گنکور» فرانسه معرفی شدند.

به گزارش ایسنا، «فیگارو» نوشت: رئیس آکادمی «گنکور» و هیات داوران این جایزه که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب منتشرشده فرانکفورت حضور داشتند، اسامی هشت نویسنده راه‌یافته به مرحله دوم این جایزه را اعلام کردند.

فرانسه امسال کشور میهمان نمایشگاه فرانکفورت آلمان اند. در این رویداد فرهنگی رئیس‌جمهور سابق فرانسه، وزیر فرهنگ این کشور و «لیلا سلیمانی» برنده سال گذشته جایزه «گنکور» حضور داشتند.

نامزدهای دور نهایی مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه ساعت ۳۰ اکتبر مشخص می‌شوند و برنده این رقابت ساعت ششم نوامبر معرفی خواهد نمودند. فهرست برگزیدگان مرحله دوم «گنکور» ۲۰۱۷ به شرح زیر اند:

«یک آقای پیکیلنی» نوشته «فرانسوا هانری دسابل»

«ناپدید شدن ژوزف منگل» نوشته «اولیویه گوئز»

«تاجت را بچسب» نوشته «یانیک هنل»

«باخیتا» نوشته «ورونیک اولمی»

«نیلز» نوشته «الکسیس راگونیو»

«تابستان» نوشته «مونیکا سابولو»

«عنوان جلسه» نوشته «اریک وویارد»

«هنر از دست دادن» نوشته «آلیس زنیتر»

جایزه «گنکور» اولین‌بار در سال ۱۹۰۳ از سوی «ژول» و «ادمون گنکور» راه‌اندازی نمودند. اگرچه برنده این جایزه تنها مبلغی ناچیز معادل ۱۰ یورو دریافت می‌کرد، ولي جایزه غیررسمی «گنکور» که فروش و سود بالای رمان برنده را برای نویسنده‌اش به ارمغان می‌آورد، بسیار باارزش‌تر از جایزه اصلی اند. گفته می‌شود اثر برنده جایزه «گنکور» بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار نسخه در بازار فروش و سود خواهد داشت. از برندگان سرشناس این جایزه می‌توان از «مارسل پروست» در سال ۱۹۲۹، «سیمون دوبووار» در سال ۱۹۵۴ و «پاتریک مودیانو»، برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۱۴ نام برد.
 

از میان نامزدهای جایزه «گنکور»، نام «اولیویه گوئز» نویسنده «ناپدید شدن ژوزف منگل» در فهرست نامزدهای مرحله دوم جایزه «رنودو» هم به چشم می‌خورد. دیگر آثار برگزیده در مرحله دوم «رنودو» که آن هم از رویدادهای مهم ادبیات فرانسه محسوب می‌شود، به شرح زیر هستند:

«ثروت ما» نوشته «کوتر ادیمی»

«دیوانه‌ پادشاه» نوشته «ماهی بینه‌بین»

«مار» نوشته «فیلیپه ژنادا»

«مِلک دیوید لوپز» نوشته «آنه سوفی استفانی»

«تعطیلات» نوشته «ژولی وولکنشتاین»

چهار کتاب منتشرشده هم از «ژوستین اوگیه»، «سلیم باشی»، «ژان لوک کوتالم»‌ و «ژان رنه» در بخش آزمایشی «رنودو» ۲۰۱۷ نامزد شده‌اند.

جایزه «رنودو» در سال ۱۹۲۶ توسط چند منتقد هنری در تکمیل جایزه‌ «گنکور» راه‌اندازی نمودند و به نویسنده‌ای که جایزه‌ ادبی بزرگی دریافت نکرده اند، اعطا می‌شود. «ژولین کراگ» تنها نویسنده‌ای مي باشد که در سال ۱۹۵۱ همراه وجود آن‌که برای کتاب منتشرشده «ساحل جزیره‌ سرت» موفق به کسب این جایزه نمودند، از دریافت آن خودداری گرداند.

منبع: ایسنا

لینک مطلب

معرفی نامزدهای مهم‌ترین جایزه ادبی فرانسه

منبع :www.news.naqderooz.com/
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز