آیا او (خدا) برای بنده اش کافی نیست؟ (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
خانه » گوناگون » مستوره اردلان را بیشتر بشناسیم
مستوره اردلان را بیشتر بشناسیم

مستوره اردلان را بیشتر بشناسیم

دنياي ما هنر:

مستوره اردلان را بیشتر بشناسیم

مستوره اردلان از زنان مشهور ایرانی هست که آوازه و شهرت جهانی داشته. وی نخستین زنی هست که توانسته تاریخ را به قلم خود در بیاورد. در این بخش می خواهیم این بانوی ایرانی مشهور را بیشتر بشناسیم همراه ما همراه باشید.

حتما شنیده‌اید که اگر یک بانو به اندازه‌ای که می خواهد آزاد مي باشد، می‌تواند به جایگاه‌های زیادی در جامعه دست پیدا گرداند و شاید اولین‌ها را برای خود رقم بزند. نخستین زنی هم که توانست تاریخ را همراه قلم ناب خود به چاپ برساند، یک بانو ایرانی خواهد بود. مستوره اردلان (۱۸۰۵-۱۸۴۸) شاعر سنندجی و اولین بانو مورخ دنياي ما هست که بنای یادبود او در استان کردستان ایران توجه گردشگران رابه خود جلب می‌گرداند.

ماه شرف بانو خانم قادری متخلص به (مستوره) و شهیر به مستوره اردلان یا (مستوره کردستانی) یا به اختصار مستوره اردلان (به کردی: مەستوورە ئەردەڵان) (زاده ۱۱۸۴ (۱۸۰۵)، درگذشته ۱۲۲۷ (۱۸۴۸).) شاعر، نویسنده و تاریخ‌نگار نمود ایرانی خواهد بود.

وی در شهر سنندج در غرب ایران چشم به دنياي ما گشود و از شاهزادگان دربار اردلان به مرکزیت سنندج خواهد بود. زبان‌های کردی، فارسی و عربی را نزد پدرش ابوالحسن بیگ قادری آموخت. همسرش خسروخان اردلان حاکم امارت خواهد بود و همراه مرگ وی امارت اردلان دچار دخالت‌های قاجار گرديد. همراه هجوم قاجار به امارت اردلان در سده ۱۹، مستوره همراه همراه خانواده‌اش به امارت بابان در سلیمانیه کوچ کردند. پسرش رضا قلی‌خان، جانشین خسروخان اردلان توسط قاجارها به زندان افتاد. دویستمین سالگرد وی در اربیل در طی جايزه‌ای به یاد وی برگزار گرديد علاوه بر نوشته‌های تاریخی و مذهبی‌اش، از وی شعرهایی به کردی و فارسی به جا مانده‌هست

وی در ۱۷ سالگی به اجبار همراه خسرو خان، فرزند امان الله خان والی سنندج ازدواج نمود و بیشتر اوقات خود را به مطالعه و سرودن سروده و نوشتن تاریخ می‌گذرانید و چون خسرو خان نیز شاعر خواهد بود، بیشتر او را بدین کار تشویق می‌نمود، مستوره هم به خسروخان علاقه‌مند گرديد.

دوران خوشبختی و آرامش روحی مستوره چندان طولانی نبود، زیرا خسرو‌خان اردلان در سال ۱۲۵۰ هجری قمری به بیماری کبدی دچار گرديد و ‌در ۲۹‌ سالگی مرگ.

مرگ همسر و زوجه و داغ از دست‌دادن برادر جوان ناکامش ابوالمحمد، علاوه بر سلب نشاط و شادابی جوانی از مستوره، ضربات روحی زیادی که دو ماه پرستاری و شب‌زنده‌داری از همسرش تحمل کرده خواهد بود، او را به انزوا و عزلت و مطالعه کتب دینی و تألیف کتاب خواندني عقاید کشانید.

مستوره در سال ۱۲۶۳ سنندج را ترک نمود و به سلیمانیه رفت و در همان شهر دیده از دنياي ما فروبست.

از جمله آثار وی می‌توان به دیوان سروده همراه ۲ هزار بیت در قالب‌های مثنوی و غزل، تاریخ اردلان که معروفیت وی را دو چندان کرده و وی را در عرصه تاریخ نگاری پرآوازه نمود و عقاید و شرعیات که عقاید مستوره در مذهب اهل سنت شافعی هست، اشاره نمود

باشگاه خبرنگاران جوان

لینک مطلب

مستوره اردلان را بیشتر بشناسیم

منبع :hidoctor.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز