آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » ما کنار هم یک کنسرت ناب اجرا کردیم / خواندن ترانه و راضی کردن مردم در ایران خیلی سخت هست / گفته شد وگو کنار آیهان و سه بهترين خواننده آذربایجانی
ما کنار هم یک کنسرت ناب اجرا کردیم / خواندن ترانه و راضی کردن مردم در ایران خیلی سخت هست / گفته شد وگو کنار آیهان و سه بهترين خواننده آذربایجانی

ما کنار هم یک کنسرت ناب اجرا کردیم / خواندن ترانه و راضی کردن مردم در ایران خیلی سخت هست / گفته شد وگو کنار آیهان و سه بهترين خواننده آذربایجانی

دنياي ما هنر:

ما کنار هم یک کنسرت ناب اجرا کردیم / خواندن ترانه و راضی کردن مردم در ایران خیلی سخت هست / گفته شد وگو کنار آیهان و سه بهترين خواننده آذربایجانی

سرویس موسیقی هنرآنلاین: چندی پیش برای اولین بار در ایران کنسرت مشترک موسیقی پاپ آذری کنار حضور آیهان و سه بهترين خواننده از کشور آذربایجان بانام‌های بال اوغلان اشرف او، الچین حسین او و نامیک قاراچوخورلو در تالار وزارت کشور برگزار که کنار استقبال فراوانی از طرف مردم رو به رو نمودند. هر یک از این سه بهترين خواننده جزو مطرح‌ترین‌ها در دنیا و کشور خودشان هستند. به بهانه تمدید این اجرا کنار آن‌ها وارد گفتگو شده‌ایم:

 

آقای آذرتاش به‌عنوان تهیه‌کننده این کنسرت چه نمودند که علاوه بر آیهان، از سه بهترين خواننده مطرح آذربایجانی برای اجرای موسیقی در ایران دعوت به عمل آوردید؟

یاشار آذرتاش: هر کدام از این خوانندگان به دلایل مشخصی به تهران پايتخت دعوت شدند. آقای الچین حسین‌او یکی از خوانندگان به‌روز مهم و مطرح کشورآذربایجان و از دوستان نزدیک من هست. موسیقی ایشان را مردم بیشتر در جشن‌ها و عروسی‌ها گوش می‌کنند. ضمن آن‌که ما باید ذائقه‌ مردم در سنین مختلف را در نظر می‌گرفتیم و به همین خاطر از آقایاوغلان اشرف او که از خوانندگان قدیمی آذربایجان هست و مردم در دهه‌های قبل کنار ایشان خاطره داشتند نیز دعوت به عمل آوردیم. بهترين خواننده دیگر این کنسرت آقای نامیک قاراچوخورلو هست که ریتم موسیقی خاصی به نام” میخوانا” را اجرا می‌گرداند و توانسته مهر این سبک را به نام خودش بزند. ما در این سبک بهترين خواننده دیگری را جز نامیک نمی‌توانیم معرفی کنیم و مردم ایران هم این سبک را کنار نام خود ایشان می‌شناسند. در کنار این سه بهترين خواننده آذربایجانی، آیهان به عنوان یک بهترين خواننده ایرانی حضور داشت که او هم جزو بهترين خواننده‌های محبوب در ایران هست. آیهان راه جدیدی را شروع کرده و توانسته در قلب مردم جا بگیرد. او موسیقی کوچه‌بازاری و جلف نمی‌خواند و قصد مقابله باکسی را هم ندارد. آیهان کنار موسیقی ریتمیک آذری توانسته در دل مردم رخنه گرداند و ان‌شاءالله مسیر او در کنار الچین حسین‌او، اوغلان اشرف‌او و نامیک قاراچوخورلو روزنه‌های جدیدی را باز گرداند. من از مسئولین وزارت فرهنگ و ارشاد و به‌ویژه از آقایان علی مرادخانی و فرزاد طالبی تشکر می‌کنم که امکان برگزاری این کنسرت را فراهم کردند. خوشبختانه در روند صدور مجوز این کنسرت هیچ مشکلی پیش نیامد و بعد از آن‌هم مسئولین محترم وزارت فرهنگ و ارشاد و امکان تهران پايتخت در مهمان‌نوازی‌ و حمایت از خوانندگان آذربایجانی نهایت تلاش خود را انجام دادند. ما به فکر تمدید این کنسرت هستیم و قصد داریم این کنسرت را در شهرهای تبریز، ارومیه، اردبیل، زنجان و کرج نیز برگزار کنیم. همچنین از ما برای اجرای برنامه تلويزيوني در ترکیه هم دعوت کرده‌اند که امیدواریم برگزاری آن کنسرت هم ممکن شود.

آقای اشرف‌او، آقای قاراچوخورلو و آقای حسین‌او لطفاً در مورد فعالیت موسیقایی خودتان توضیح دهید و بگویید که از حضور در تهران پايتخت و اجرای موسیقی در برابر مردم مشتاق ایرانی چه حسی دارید؟

اوغلان اشرف‌او: من سال‌هاست که در حوزه موسیقی فعالیت دارم و برای مردم کشورم و همینطور آذری‌زبانان همه دنیا می‌خوانم. در آذربایجان از طرف رئیس‌جمهور کشورمان درجه و مدرک موسیقی گرفته‌ام و قطعاتی که اجرا کرده‌ام مورد استقبال مردم کشورم قرار گرفته هست. از حضور در کشور ایران بسیار خوشحالم. تهران پايتخت یکی از شهرهای زیبای دنياي ما هست و من این شهر را خیلی دوست دارم. کنار اینکه ۱۰ سال پیش هم در تهران پايتخت کنسرت برگزار کرده بودم ولی خیلی دوست داشتم دوباره به تهران پايتخت سفر کنم. مردم شهر تهران پايتخت هنردوست هستند و به موسیقی موسیقی بهای زیادی می‌دهند. این بار توفیقی به دست آمد که به دعوت آقای یاشار آذرتاشبه تهران پايتخت بیایم و در کنار سه تن از خوانندگان خوب ایرانی و آذربایجانی روی صحنه بروم. آقای نامیک قاراچوخورلو بهترين خواننده معروف آذربایجانهستند که در دنیای ترک همه ایشان را می‌شناسند و مردم ایران نیز کنار ایشان آشنایی دارند. آقای حسین‌او و آقای آیهانهم از خوانندگان محبوب کشورهایآذربایجان و ایران هستند. ما در تهران پايتخت یک کنسرت بسیار خوب در شاًن مردم ایران و آذربایجان برگزار کردیم و امیدوار هستیم که این روند ادامه پیدا گرداند و بتوانیم در شهرهای دیگر ایران هم چنین کنسرتی را به روی صحنه ببریم.

آیهان-نامیق-بال اوغلان

نامیک قاراچوخورلو: من هم خیلی خوشحال شدم و آرزویم این خواهد بود که درایران برنامه تلويزيوني اجرا کنم. ۱۰ سال پیش در زنجان برنامه تلويزيوني داشتم ولی از آن به بعد بعضی مشکلات پیش آمد و تا به امروز دیگر نتواستم در ایران روی صحنه بروم. اجرا کردن موسیقی در کشور ایران یک افتخار هست. علیرغم این‌که تاریخ برگزاری کنسرت مشخص شده خواهد بود، مردم ایران نگران و پیگیر برگزار شدن این کنسرت بودند و این سوژه به ما دلگرمی می‌داد. در این کنسرت اکثر ترانه‌های به‌روز مهم خودم را اجرا کردم. همیشه‌ گفته‌ام که اجرای قطعه “روایت” یک هدیه‌ای از طرف خداوند به من بوده هست. متأسفانه طی ۱۵ سال اخیر در آذربایجان قطعه “روایت” را نخوانده بودم ولی در این‌جا خواسته مردم باعث نمودند که این اثر را هم اجرا کنم. حضور در این کنسرت اولین برخورد من کنار آیهان خواهد بود. آیهان در این کنسرت آهنگ بسيار زيبا‌های ناب و اصیل آذربایجان را اجرا نمود و من انتظار نداشتم این ترانه‌ها به این خوبی توسط آیهان اجرا شود. آیهان در این کنسرت قطعاتی را اجرا نمود که توسط تنظیم‌کننده‌های مطرح آذربایجانی تنظیم شده خواهد بود و این به مذاق مردم خوش آمد. به نظر من آیهان آینده روشنی داشته باشد.

آیهان-نامیق-بال اوغلان

الچین حسین‌او: من ۲۵ سال هست که در موسیقی آذربایجان فعالیت دارم و تحصیلات خودم را در موسیقی مقامی آذربایجان گذرانده‌ام. استاد تمام عیار موسیقی آذربایجان آقای صابیر میرزایف از اساتید من بودند. در سال‌های گذشته کارهای مختلفی در موسیقی آذری کرده‌ام و کنسرت‌های متفاوتی را روی صحنه برده‌ام. خیلی دوست دارم در ایران هم یک آلبوم منتشر کنم و در کنسرت آینده‌ام یکی از موسیقی‌های فارسی را به شکل موسیقی آذری دربیاورم و به مردم آذربایجان تقدیم کنم. در سال‌های اخیر چند بار در کنسرت‌های آیهان حضور پیداکرده بودم و اشتیاق مخاطبان ایرانی برای شنیدن موسیقی آذری را دیده بودم. آقای آذرتاش بعد از یکی از کنسرت‌های آیهان از من دعوت نمود که برای اجرای موسیقی به ایران بیایم و خود آیهان هم در این زمینه پیش‌قدم نمودند. خوشبختانه این کنسرت برگزار نمودند و مردم و دولتمردان ایران نشان دادند که مهمان‌نوازهای خوبی هستند. دو کشور ایران و آذربایجان همیشه در کنار هم بوده‌اند مناسبات خوبی باهم داشته‌اند. ایران کشور باعظمت و ابرقدرتی هست و برای هنرمندان، موسیقی و تمدن خودش ارزش والایی قائل هست. غیرازاین هم نمی‌شود از این کشور انتظار داشت. من از تمام دولت‌مردان، مسئولین موسیقی و وزارت فرهنگ و ارشاد ایران که ما را همراهی کردند کمال تشکر رادارم و همچنین از آقای آذرتاش و آیهان عزیز هم متشکرم.

آیهان-نامیق-بال اوغلان

استقبال و عکس العمل مخاطبان ایرانی به اجرای شما در تالار وحدت چگونه خواهد بود؟

اشرف‌او: شور و شوقی که مردم ایران داشتند را خیلی پسندیدم. یکی از خصلت‌های مردم ایران و آذربایجان این هست که هر نوع موسیقی را نمی‌پسندند و وقتی یک اجرا را بپسندند، یعنی آن اجرا در آن‌ها نفوذ کرده هست. این باعث خوشحالی من هست. خوشبختانه اخیراً یک مسیر فرهنگی جدیدی میان ایران و آذربایجان بازشده که این کنسرت یکی از نمودهای آن هست. امیدوارم در ادامه سایر موزیسین‌های اهل آذربایجان هم بتوانند به ایران بیایند و در تهران پايتخت به اجرای موسیقی بپردازند. همچنین امیدوارم خود ما هم بتوانیم بعد از ایام ماه عزا و صفر در شهرهای دیگر ایران ازجمله تهران پايتخت، تبریز، زنجان، ارومیه، اردبیل و کرج روی صحنه برویم چون این باعث افتخار من هست که در شهرهای مهم ایران به اجرای موسیقی بپردازم.

قارا وخورلو: من همیشه وقتی در تلویزیون برنامه تلويزيوني اجرا می‌کنم احساساتی می‌شوم و نمی‌توانم بر احساس خودم غلبه کنم. در این کنسرت هم وقتی شور و شوق مردم را دیدم به‌سختی توانستم احساسات خودم را کنترل کنم. از این بابت خیلی خوشحال هستم که مردم موسیقی ما را شنیدند و پسندیدند و حسشان را به ما منتقل کردند. آرزو می‌کنم که برنامه تلويزيوني‌های ما در تهران پايتخت و شهرهای دیگر ایران ادامه پیدا گرداند. عظمت تالار وزارت کشور ما را مجذوب خود نمود. ۳ هزار نفر از مردم در سالن بودند و حداقل هزار نفر هم به دلیل اینکه نتوانستند بلیت تهیه کنند از حضور در این کنسرت بازماندند. خیلی از آذربایجانی‌ها که دوستدار ما بودند از شهرهای جلفا، تبریز، ارومیه و زنجان به تهران پايتخت آمده بودند. حتی ما از کشور ترکیه و شهر باکو نیز مهمان داشتیم. این حسی که ما گرفتیم یک حس تکرار نشدنی و باورنکردنی خواهد بود. ما باید به خاطر احساس خوب مردم، خودمان را به‌روز مهم نگه‌داریم تا حمایت آن‌ها را از دست ندهیم چون همه می‌دانند که سرمایه اصلی هنرمندان مردم هستند. من برای مدنیت و شخصیت آدم‌ها احترام زیادی قائل هستم و خدا را شکر می‌کنم که در این کنسرت افراد باشخصیتی حضور داشتند بودند. ان‌شاءالله در کنسرت بعدی کنار همین گروه بتوانیم راه‌های جدیدی را برای مردم بازکنیم.

حسین‌او: تاکنون در ۷-۸ سالن بسيار بزرگ آذربایجان روی صحنه رفته‌ام و حتی در کشور روسیه هم کنسرت برگزار کرده‌ام منتها حالا می‌خواهم اعتراف کنم که استقبال مردم ایران از کنسرت ما بی‌نظیر خواهد بود و تاکنون هم‌چین استقبالی ندیده بودم. از آقای آذرتاش تشکر می‌کنم که آن شب باشکوه را برای ما رقم زد. واقعیت این هست که من از قبل احساس می‌کردم یک سری ضعف‌ها در برگزاری این کنسرت وجود داشته خواهد خواهد بود ولی وقتی به تهران پايتخت آمدم و مهمان‌نوازی مسئولین برگزاری کنسرت را دیدم، نظرم به‌کل راجع به این سوژه تغییر نمود. آن‌قدر کنار صحنه ارتباط برقرار کردم که حس می‌کردم برای چندمین بار در ایران روی صحنه رفته‌ام. آن شب احساس عجیبی داشتم و از تشویق‌های مردم لذت می‌بردم. مردم بعد از اجرا آمدند و کنار ما عکس خاص یادگاری گرفتند و برایمان سوغاتی آوردند. این باعث نمودند که اشک شوق بریزم. هر شب از لابی به ما زنگ می‌زدند که مردم به دیدار شما آمده‌اند و من بابت این اتفاقات به خودم افتخار می‌کردم.

photo_2017-10-03_12-16-58

نسبت به موسیقی ایران و خوانندگان ایرانی چقدر شناخت دارید؟

اشرف‌او: من شناخت خوبی نسبت به موسیقی ایران دارم. موسیقی ایران خیلی فضای سنگین و کنار اصالتی داشته باشد. کشور ایران از قدیم‌الایام موسیقیدان‌های بزرگی را کنار سلایق مختلف داشته من از موسیقی ایران آقایان اکبر گلپایگانی و حسین خواجه امیری (ایرج) را می‌شناسم. از آذربایجان ایران هم چندین بهترين خواننده را می‌شناسم که بعضاً کارهای همدیگر را خوانده‌ایم. در ایران خواندن ترانه و راضی کردن مردم خیلی سخت هست و باید کنار احتیاط کارکرد تا اعتماد آن‌ها را به دست آورد و به قلب‌هایشان راه پیدا نمود. کنسرتی که ما برگزار کردیم به دل مردم نشست و امیدوار هستیم که در قلب آن‌ها هم راه پیداکرده باشیم.

قاراچوخورلو: از خوانندگان ایرانی کسی را نمی‌شناسم که شاید دلیلش به سن و سالم بستگی داشته خواهد خواهد بود ولی تا حد زیادی نسبت به موسیقی ایرانی و اشتراکات آن کنار موسیقی آذربایجان شناخت دارم.

حسین‌او: من در سفرهای مختلفی به تهران پايتخت آمده‌ام و در کنسرت‌ آیهان حضور پیداکرده‌ام. شهری که در آن به دنیا آمده‌ام، نزدیک به یکی از شهرهای مرزی ایران هست و به‌واسطه همین کنار موسیقی منطقه آذربایجان ایران آشنایی دارم و کنار آن انس گرفته‌ام. تاکنون چند قطعه موسیقی را کنار الهام از موسیقی ایرانی اجرا کرده‌ام. البته اشعار آن قطعات به زبان محلی باکو کشور آذربایجان سروده شده ولی ریتم و کلیت موسیقی آن برگرفته از موسیقی ایرانی هست. نسبت به خوانندگان جوان ایرانی شناخت زیادی ندارم و فقط آیهان را به‌خوبی می‌شناسم منتها موزیسین‌های قدیمی ایرانی برایم آشنا هستند. کنار آِهان رابطه خانوادگی دارم و از این دوستی بسیار خوشحالم. آیهان موزیسین بسیار خوبی هست و حتم دارم که آینده خیلی خوبی در ایران داشته باشد.

آقای آیهان شما تا چه اندازه از کنسرت مشترکتان در سالن وزارت کشور رضایت داشتید و اجرای خوانندگان اهل جمهوری آذربایجان را چطور ارزیابی کردید؟

آیهان: کنسرت مشترک ما کنسرت بی‌نظیری خواهد بود و من هم از باب اجرا و هم از باب استقبال مردم رضایت کاملی از برگزاری این کنسرت دارم. از تمام عزیزانی که در این مدت زحمت کشیدند تا این کنسرت زیباتر از کنسرت پیشین ما خواهد خواهد بود متشکرم. همچنین از سري مجموعه تالار وزارت کشور، وزارت فرهنگ و ارشاد، خانه موسیقی و دفتر موسیقی هم تشکر و قدردانی می‌کنم. مردم عزیزمان و مخصوصاً دوستداران موسیقی آذربایجانی همیشه یار و یاور ما بوده‌اند و مهمان‌هایی هم از عرصه سینما، تئاتر و وزرش در کنسرت ما حضور یافتند که ما را سرافراز کردند و من دستشان را می‌بوسم. این کنسرت یکی از بهترین اجراهای دوران حرفه‌ای من خواهد بود و آرزومندم که بتوانیم پاسخ محبت‌های مردم عزیزمان را بدهیم. خیلی خوشحالم که توانستیم در کنار خوانندگان مهمانمان سربلند باشیم. ما کنار همدیگر یک کنسرت ناب را اجرا کردیم. آقای الچین حسین‌او یکی از بانیان برگزاری این کنسرت بودند و ما را برای برگزاری کنسرت کمک کردند. آقای اوغلان اشرف‌او هم یکی از ریش‌سفیدهای موسیقی آذربایجان هست و مردم ایران هم ایشان را می‌شناسند. ایشان افتخار دادند و در کنسرت ما شرکت کردند. آقای نامیک قاراچوخورلو هم از دوستان عزیزمان هست که سبک خاصی هم داشته باشد. در آینده یک کار مشترک کنار ایشان انجام خواهم داد. از همه این عزیزان که دعوت ما را پذیرفتند و به تهران پايتخت آمدند هم کمال تشکر و قدردانی رادارم. همچنین جا داشته باشد از آقای یاشار آذرتاش سرپرست گروه “ریحان” و همین‌طور از آقای محمدحسین توتونچیان مدیرعامل محترم شرکت ققنوس هم تشکر کنم.

آیهان-نامیق-بال اوغلان

در کنسرت تالار وزارت کشور شما قطعات کمتری اجرا کردید، دلیلش چه خواهد بود؟

آیهان: هر کنسرتی یک‌ وقت نرمال و استاندارد برای اجرا داشته باشد و ما ۴ بهترين خواننده بودیم که این وقت بین ما تقسیم‌شده خواهد بود. سه بهترين خواننده از آذربایجان تشریف آورده بودند و در این کنسرت که به میزبانی ایران صورت می‌گرديد، آن‌ها مهمان ما بودند و باید کنار حس خوبی ایران را ترک می‌کردند. ما به طبع باید وقت کنسرت را هم در نظر می‌گرفتیم و رپرتوار را نسبت به آن انتخاب می‌کردیم. من ۴۵ دقیقه روی صحنه بودم که وقت کمی هم نبود.

آیهان-نامیق-بال اوغلان

برنامه تلويزيوني‌ کاری‌تان برای انتشار موسیقی و یا برگزاری کنسرت پس از ایام ماه عزا و صفر چیست؟

آیهان: کارهای آلبوم دوم من انجام تمام‌شده و قطعاً آلبوم دومم را بعد از ماه عزا و صفر منتشر خواهم نمود. این آلبوم که استارت آن را پس از انتشار آلبوم “مارال” زدم، هم‌اکنون در مرحله میکس و مسترینگ هست. شعرهای آن مجوز گرفته و موسیقی‌هایش ساخته‌شده هست. آلبوم “مارال” اولین اثر من در باب موسیقی آذربایجانی خواهد بود که تقریباً یک سال از انتشار آن می‌گذرد. من برای آن آلبوم زحمت خیلی زیادی کشیده بودم. خوشبختانه کنار آلبوم “مارال” توانستم طرفداران را به سمت خودمان بکشانم. از این بابت احساس می‌کنم آلبوم اولم کنار استقبال خوبی از طرف مردم مواجه نمودند. انشالله بتوانم در آینده کنار آلبوم‌های دیگر تکمیل‌کننده آلبوم اولم باشم. ضمن این‌که در مسئله آلبوم، نه‌تنها من، بلکه همه دوستانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند کنار مشکل مواجه هستند که امیدوارم این مشکلات از بین برود.

آیهان-نامیق-بال اوغلان

در آلبوم جدیدتان کنار چه افرادی همکاری کرده‌اید؟

آیهان: من از سال ۸۰ کنار گروه “ریحان” همکاری می‌کنم و عرق خاصی به این گروه دارم. به همین خاطر در کنسرت‌های بعدی هم کنار همین گروه روی صحنه خواهم رفت. اعضای این گروه بدون هیچ چشم‌داشتی همیشه در عرصه موسیقی زحمت‌کشیده‌اند و من از آن‌ها به‌ویژه از آقای حجت مبذول (رهبر ارکستر) و آقای هادی حمزه زاده تنظیم‌کننده گروه متشکرم.

کنار توجه به کنسرت‌های متعدد موسیقی آذری در تهران پايتخت، باکو و شهرهای مختلف آذری‌زبان و غیر زبان، وضعیت این موسیقی را به نسبت گذشته چگونه ارزیابی می‌کنید؟

آیهان: موسیقی آذربایجانی یک موسیقی ارزشمند بین‌المللی هست که هنرمندان کشورهای منطقه سعی می‌کنند به‌خوبی آن را نشان دهند و حفظ کنند. من هم همین وظیفه را بر روی دوش خودم حس می‌کنم و سعی می‌کنم کارم را به نحو احسن انجام بدهم. این موسیقی ریشه و قداست والایی داشته باشد و من از همه فعالان حوزه موسیقی آذری تقاضا می‌کنم که به اشعار و موسیقی آذری توجه کنند و اگر کسانی هستند که آن را به خاطر بیزینس تولید می‌کنند، این کار را انجام ندهند چون این موسیقی خیلی محترم‌تر از این برخوردها هست. شما وقتی وارد حوزه موسیقی آذری می‌شوید و پرچم آن را به دست می‌گیرید، وظیفه‌تان این هست که آن را به نحو احسن انجام بدهید. من سال‌هاست که وارد بیزینس این موسیقی نشده‌ام و هیچ‌وقت هم‌چنین کاری را انجام نخواهم داد. آدم وقتی موسیقی را از منظر مادیت نگاه می‌گرداند، دیگر نمی‌تواند به جنبه هنری آن توجه نماید. من همیشه در حوزه موسیقی احساس تشنگی کرده‌ام و می‌خواهم موسیقی‌های متعددی را اجرا کنم و مردم از آن موسیقی‌ها لذت ببرند. احساس می‌کنم یک مسیر طولانی در پیش دارم و باید باقدرت به حرکت این مسیر ادامه بدهم.

قطعه‌ مشترکی تحت عنوان “خوشبختی” کنار بهنام صفوی منتشر کردید. همکاری‌تان کنار این بهترين خواننده چگونه اتفاق افتاد؟

آیهان: در این سال‌ها چند پیشنهاد از طرف خوانندگانی که موسیقی فارسی کار می‌کنند به من مطرح نمودند که یکی از این پیشنهادها از سوی بهنام صفوی خواهد بود. بهنام یکی از مؤدب‌ترین خوانندگان کشور عزیزمان هست که پیشنهاد اجرای یک قطعه مشترک را به من مطرح نمود و من هم اشعار آذری آن قطعه را سرودم و آن را خواندم. دوست داشتم کنار بهنام یک همکاری مشترک داشته باشم که این اتفاق افتاد و خوشبختانه قطعه “خوشبختی” کار خوبی هم از آب درآمد. برای بهنام صفوی عزیز آرزوی سلامتی کامل دارم.

رابطه‌تان کنار موسیقی ایرانی چطور هست و صدای کدام‌یک از خوانندگان موسیقی فارسی را دوست دارید؟

آیهان: همه‌کسانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند صدا و اجراهای زیبایی دارند. صدای زیبای استاد محمدرضا شجریان هیچ‌وقت از ذهنم پاک نمی‌شود و روزی نشده که صدای این بزرگوار را گوش ندهم. خیلی چیزها از آقای شجریان یاد گرفته‌ام و از ایشان به‌عنوان یک استاد یاد می‌کنم. برای استاد شجریان که جواهر و الماس موسیقی ایران هستند هم‌آرزوی سلامتی دارم.

photo_2017-10-04_11-14-04

آقای آذرتاش در صحبت‌هایتان اشاره کردید که قصد تمدید کنسرت مشترک آیهان و خوانندگان آذربایجانی رادارید. در مورد تمدید این کنسرت و سایر برنامه تلويزيوني‌هایتان در نیمه دوم سال جاری صحبت کنید.

آذرتاش: به‌جز تمدید کنسرتی که در تالار وزارت کشور برگزار نمودند، سایر برنامه تلويزيوني‌های ما برگزاری تور کنسرت در خارج از کشور برای آیهان هست. ضمن آن‌که همان‌طور که خود آیهان اشاره نمود، آلبوم دومش هم درراه هست و ان‌شاءالله بعد از ماه عزا و صفر منتشر خواهد نمودند. یک سری سورپرایزهای خوب هم داریم تا به امید خدا مردم را خوشحال کنیم. البته لازم هست این را بگویم که برگزاری یک برنامه تلويزيوني فرهنگی بدون وجود پشتیبان معنا ندارد. حضور پشتیبان یک قوت قلب برای برنامه تلويزيوني‌های‌ فرهنگی هست. متأسفانه پشتیبان در ایران معنا ندارد و ما به همین خاطر برای اجرای برنامه تلويزيوني‌ها به مشکل برمی‌خوریم. وضعیت‌ تهیه‌کنندگی در موسیقی ایران رضایت‌بخش نیست. هزینه‌های برگزاری کنسرت بالا هست و مخصوصاً هزینه اجاره سالن‌ها و تبلیغات سر به فلک کشیده هست. به این‌ها باید هزینه‌های جانبی، نور، صدا و… را هم اضافه نمود. من به کشورهای ترکیه و آذربایجان سفرکرده‌ام و می‌دانم که هزینه برگزاری کنسرت در آن کشورها به‌مراتب پایین‌تر هست. برای مثال هزینه اجاره سالن در سالن دوهزارنفری دولتی آذربایجان حدود یک‌ششم هزینه برگزاری کنسرت در سالن‌های خوب شهر تهران پايتخت هست. هزینه تبلیغات هم در کشور آذربایجان به‌مراتب پایین‌تر از هزینه تبلیغات در ایران هست. ما کنار سختی‌های زیادی توانستیم کنسرت مشترک این ۴ بهترين خواننده را در تالار وزارت کشور روی صحنه ببریم و یک کنسرت ناب و مثال‌‌زدنی رقم بزنیم. موسیقی متعلق به همه هست و ما انتظار داریم که همه برای موسیقی کشور تلاش کنند. یکی از کمک‌هایی که می‌شود انجام داد این هست که هزینه‌های برگزاری برنامه تلويزيوني‌های موسیقی کاهش پیدا گرداند. موسیقی یک بخش از هنر و فرهنگ کشور هست و بازتاب جهانی داشته باشد. کشور ما کنار برگزاری کنسرت خوانندگان آذربایجانی میزبان یک رویداد مهم خواهد بود. خوانندگان اهل جمهوری آذربایجان آمدند و غیرت، شجاعت و حمایت ایرانی‌ها را دیدند و فکری که راجع به ایران داشتند در ذهنشان تغییر نمود. موسیقی، تئاتر و سینمای ما باید بیشتر از این معرفی شود و دولت هم باید از همه این‌ها حمایت گرداند و پشت گروه‌های جوان خواهد خواهد بود تا این هنرمندان بتوانند بگویند که پرچم‌دار فرهنگ، هنر و ادب ایران اسلامی هستند.

لینک مطلب

ما کنار هم یک کنسرت ناب اجرا کردیم / خواندن ترانه و راضی کردن مردم در ایران خیلی سخت هست / گفته شد وگو کنار آیهان و سه بهترين خواننده آذربایجانی

منبع :www.honaronline.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز