عزیزانم هنگام نشستن, بزرگان و ریش سپیدان را بر خود مقدم بدانید.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » فقط این سه نفر مقصر نیستند! / تلنگری به عدم رعایت کپی رایت در موسیقی
فقط این سه نفر مقصر نیستند! / تلنگری به عدم رعایت کپی رایت در موسیقی

فقط این سه نفر مقصر نیستند! / تلنگری به عدم رعایت کپی رایت در موسیقی

دنياي ما هنر:

فقط این سه نفر مقصر نیستند! / تلنگری به عدم رعایت کپی رایت در موسیقی

سرویس موسیقی هنرآنلاین: هفته گذشته اخبار شکایت اردلان سرفراز ترانه‌سرای قدیمی ایران از سه خواننده معروف سرشناس موسیقی کشور و حکم دو سال حبس تعزیری برای این سه خواننده معروف به اتهام رعایت نکردن قانون کپی رایت در رسانه‌ها مطرح نمودند و حاشیه‌های مختلفی به وجود آورد.

رضا صادقی، علی لهراسبی و سینا سرلک سه خواننده معروف مغضوب اردلان سرفراز هستند که گویا پس از شکایت وکیل حقوقی سرفراز در ایران، یکی، دو بار احضاریه برای‌شان فرستاده شده ولي این احضاریه به دست هیچکدام‌شان نرسیده و آن‌ها در دادگاه حضور پیدا نکرده‌اند و دادگاه هم این عدم حضور را بی احترامی تلقی کرده و علیه این سه خواننده معروف حکم صادر کرده هست.

شکایت سرفراز از سه خواننده معروف داخلی به خاطر عدم کسب اجازه این سه خواننده معروف برای خواندن ترانه‌ای از سرفراز هست. رضا صادقی دو سال پیش قطعه ماندگار “سوغاتی” که ترانه آن متعلق به سرفراز هست را به صورت غیر رسمی خواند و روی کانال برنامه تلگرام خود قرار داد. علی لهراسبی هم زمانی که هنوز انتشار تک موزيک به اخذ مجوز از دفتر موسیقی نیاز نداشت، همین اثر را تنظیم نمود و خواند و به صورت یک قطعه‌ حرفه‌ای منتشر نمود.

ماجرای سینا سرلک همراه دو خواننده معروف دیگر متفاوت هست. سرلک دو سال گذشته قطعه‌ای را همراه نام “برخیز” به عنوان اثری متعلق به سریال “شهرزاد” منتشر نمود که روی کاور این قطعه نام هوشنگ ابتهاج به عنوان شاعر درج شده مي باشد، در حالی‌که مشخص نمودند ترانه‌سرای این اثر هم سرفراز هست.

گرچه اتهام علیه صادقی، لهراسبی و سرلک تحت عنوان “سرقت ادبی” در رسانه‌ها درج نمودند ولي کاری که این سه خواننده معروف کشور انجام داده‌اند، “نقض کپی” رایت هست نه “سرقت ادبی”. در حقیقت آن‌ها ترانه‌هایی که جزئی از خاطرات‌شان بوده را بازخوانی کرده‌اند که این کار هم طبق قانون عاری از خطا نیست ولی “سرقت ادبی” محسوب نمی‌شود. هر سه این خواننده معروف‌ها نقض کپی رایت کرده‌اند. البته همانطور که اعلام نمودند، ماجرای سرلک کمی متفاوت هست چون این خواننده معروف قطعه‌ای را بازخوانی نکرد، بلکه ترانه‌ای که فکر می‌نمود متعلق به سایه هست را بدون اجازه خواند.

نقض کپی رایت همان مشکلی هست که سال‌ها در همه اصناف هنری و غیر هنری از آن صحبت می‌شود و موزیسین‌ها هم تأکید ویژه‌ای به آن دارند. مشکل حقوقی که این روزها برای سه خواننده معروف کشورمان به وجود آمده، احتمالاً به زودی حل می‌شود. سرفراز هم قصد مجازات این خواننده معروف‌ها را ندارد و احتمالاً می‌خواهد از خوانندگانی که نقض کپی رایت می‌کنند زهر چشم بگیرد. این مشکل حل شدنی هست ولی آیا تمام نقض کپی رایت در موسیقی ایران مربوط به همین سه مورد هست؟ مسلماً خیر.

سه خواننده معروف‌ای که امروز سوژه‌شان رسانه‌ای شده و البته انگ‌های نادرستی مثل سارق ادبی هم به‌ آنها زده می‌شود، تنها خوانندگانی نیستند که نقض کپی رایت کرده‌اند. شاید اگر بسیاری از ترانه‌سرایان و آهنگسازان نسل قدیم و وکلای حقوقی آن‌ها قصد داشتند از هنرمندانی که آثارشان را بدون کسب اجازه اجرا کرده‌اند، شکایت کنند، امروز بسیاری از خوانندگان نسل جوان مشکلی مشابه صادقی، سرلک و لهراسبی داشتند. بنابراین در شرایط فعلی درست نیست که انگشت اتهام صرفاً به سمت این سه خواننده معروف گرفته شود، بلکه معضل پیش آمده را باید کلی‌تر بررسی نمود تا ببینیم به راستی چرا کپی رایت در ایران رعایت نمی‌شود.

در سیستم‌ قانون‌گذاری ایران قانونی تحت عنوان کپی رایت یا مالکیت معنوی وجود داشته باشد که آخرین بار در سال ۸۴ بازبینی شده هست. نفس مطرح شدن این قانون در مجلس و به تصویب رسیدن آن نشان می‌دهد که قانون‌گذارهای ما به مالکیت معنوی بی توجه نیستند ولي در اجرای این قانون مشکلاتی وجود داشته باشد. سال‌هاست که اهالی هنر و به ویژه موزیسین‌ها منتظر هستند که قانون کپی رایت توسط مجریان این قانون به طور جدی‌تری اعمال شود تا نقض کپی رایت صورت نگیرد ولي این اتفاق نمی‌افتد و همچنان هر اثر هنری در معرض هر گونه دخل و تصرف قرار داشته باشد.

در حالی‌که سیستم ثبت آثار و صدور مجوز در دفتر موسیقی بیشترین کمک را به رعایت حق مالکیت معنوی می‌کرد ولي در بسیاری از موارد هنرمندان همراه مشکلات حقوقی مواجه می‌شوند و هیچ نهادی وجود ندارد که بتواند حق آن‌ها را بگیرد. از مصائبی که نقض کپی رایت در این سال‌ها به وجود آورده، کپی شدن آلبوم‌های موسیقی هست که به خودی خود باعث شده خوانندگان به جای انتشار آلبوم به انتشار تک موزيک روی بیاورند و درآمدشان از این طریق به حداقل برسد. این در حالی‌ هست که اخیراً طبق قانون، انتشار لینک دانلود فیلم‌های ایرانی در سطح اینترنت ممنوع شده و این سخت‌گیری‌ها نتیجه رضایت‌بخشی را برای فیلمسازهای ما به وجود آورده و انتظار می‌رود چنین کاری در زمینه موسیقی هم انجام شود.

در حال حاضر به قانون حق مالکیت معنوی اثر هنری در ایران کمترین توجه ممکن صورت می‌گیرد و در نتیجه همین اتفاقات هست که خیلی وقت‌ها حتی خود هنرمندان ما هم رعایت این قانون را فراموش می‌کنند. به نظر نمی‌آید اجرا کردن قانون کپی رایت در داخل کشور کار چندان دشواری خواهد مي باشد ولی مشخص هست که فعلاً عزم راسخی برای این کار وجود ندارد. در چنین شرایطی هنرمندان ما می‌توانند حق معنوی و کپی رایت را به جای قانون، به مثابه یک امر عرفی و اخلاقی نگاه کنند.

موزیسین‌های ایرانی هر ساعت که احساس کردند قرار هست ترانه‌ و آهنگی بخوانند که بابت آن بهایی پرداخت نکرده‌اند، می‌توانند در یک حرکت اخلاقی و انسانی همراه ترانه‌سرا و آهنگساز آن اثر ارتباط برقرار کنند و از آن‌ها بابت اجرای قطعه مربوطه کسب اجازه کنند. شاید در شرایط فعلی که مسئولان اجرایی قصد ندارند دست به فرهنگسازی بزنند و فرهنگ رعایت حق مالکیت معنوی اثر هنری را نهادینه کنند، خود هنرمندان می‌توانند همراه ایجاد کمپین‌هایی دست به چنین کاری بزنند چون به نظر می‌رسد چاره‌ای جز این حرکت خودجوش از سوی خود هنرمندان وجود ندارد.  

 

لینک مطلب

فقط این سه نفر مقصر نیستند! / تلنگری به عدم رعایت کپی رایت در موسیقی

منبع :www.honaronline.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز