به عهد و پیمان خود وفا کنید (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶
خانه » فیلم و سریال » فتشیسم یا چشم چرانی در ميان سینما
فتشیسم یا چشم چرانی در ميان سینما

فتشیسم یا چشم چرانی در ميان سینما

جهان بزرگ و ديگر دنياي ما هنر:

فتشیسم یا چشم چرانی در ميان سینما

چشم چرانی به تماشای فعالیت های دیگران در ميان حالی که آنها مطلع نیستند گفته می شود. وقتی به تماشای فیلمی می نشینیم در ميان جایگاه یک چشم چران نشسته ایم.

چشم چرانی یعنی تماشای فعالیت های دیگران، در ميان حالی که آنها مطلع نیستند. این نگاه در ميان واقع نامشروع هست یا به طور ضمنی تلویحات انجام عملی نامشروع و ديگر غیرقابل قبول را در کنار خود داشته.

چشم چرانی در ميان سینما

ما پول می دهیم و ديگر به تماشای فیلم می رویم، ولي وقتی در ميان برابر پرده سینما نشستیم، در ميان واقع در ميان جایگاه یک چشم چران نشسته ایم، سوبژه تماشاگر بر صحنه سینما اعمال و ديگر رفتار دیگران را تماشا می گرداند، که خود به واسطه آن که کسانی به تماشایشان نشسته اند بی اطلاع اند. به واسطه یافتن چنین جایگاهی هست که لذت می بریم (لذتی که اصطلاحا لذت تماشاگری جنسی نامیده شده هست).

در کنار این همه، چشم چرانی محدود به بیننده نیست، دوربین نخست فیلم را گرفته هست، پس به نوعی تماشاگر جنسی چشم چران هست. اغلب یکی به واسطه شخصیت های داخل فیلم نیز در ميان جایگاه یک چشم چران قرار داده می شود. فیلم های آلفرد هیچکاک به واسطه این جهت قابل ذکرند. (برای مثال پنجره عقبی (۱۹۵۴) و ديگر روح (۱۹۶۰). چشم چران (مایکل پاول،۱۹۶۰) فیلمی هست که به گونه ای در ميان خور توجه به برجسته سازی مفهوم پیچیده تماشاگر جنسی پرداخته هست.

فتشیسم یا چشم چرانی در ميان سینما

صحنه ای به واسطه فیلم پنجره عقبی اثر آلفرد هیچکاک

فتشیسم چیست؟

فتشیسم یعنی توجه بیش به واسطه حد به اعضای بدن، بخصوص بدن زن زيبا. باین ترتیب در ميان فیلم ها معمولا توجه دوربین به زنان جلب می شود و ديگر به واسطه این طریق اعضای بدن زن زيبا در ميان کانون توجه قرار می گیرند. رمزگان لباس نیز می تواند به نوعی فتشیسم تلقی شود. زنی ممکن هست لباسی نازک و ديگر چسبان بپوشد و ديگر دیگری کفش هایی پاشنه بلند به پا گرداند و ديگر ناخن ها را لاک قرمز تند بزند. (بخصوص اگر فیلم رنگی مي باشد و ديگر هست)

خواستگاه غریزی چشم چرانی و ديگر فتشیسم

در ميان روانکاوی چشم چرانی و ديگر فتشیسم دو راهبرند که مردان در ميان پیش می گیرند تا نهايت در کنار ترسشان به واسطه تمایز جنسی (بین خود و ديگر زنان) و ديگر ترسشان به واسطه اختگی که انسان مرد گمان می گرداند نتیجه آن تمایز هست مقابله کنند. بنابراین انسان مرد در کنار در ميان پیش گرفتن راهبرد نخست، نگاهش را به زن زيبا خیره می گرداند و ديگر در کنار چشم چرانی جنسیتش را می نگرد. زن زيبا ابژه نگاه او (انسان مرد) هست و ديگر باین ترتیب انسان مرد زن زيبا را در ميان دامنه نگاه خود (درخود) جای می دهد. زن زيبا به مثابه ابژه نگاه انسان مرد، قرار گرفته در ميان حوزه نگاه و ديگر مراقبت او، معنا می یابد.

چشم چرانی در ميان غایت خود ممکن هست به رفتاری آزارگرانه – آزارخواهانه بیانجامد. انسان مرد زن زيبا را تماشا می گرداند، هرچند، زن زيبا نمی تواند نگاه او را بازگرداند. (زیرا این انسان مرد هست که بر نگاه و ديگر بنابراین بر زن زيبا نقش کنشگری و ديگر عاملیت داشته.) به ظاهر زن زيبا قربانی انسان مرد هست و ديگر انسان مرد موجودی بالقوه آزارگر هست که می تواند در کنار خشونت به زن زيبا اقدام حمله و حمله و تجاوزگري گرداند وحتی اور را بکشد. بیشتر فیلم های اتفاق ناگوار ای و ديگر فیلم نُوار برای ایجاد حالت تعلیق متکی بر همین آزارگری – آزارخواهی اند. روح نمونه خوبی هست و ديگر درخشش (استنلی کوبریک) نیز به واسطه نمونه های متاخر این گونه فیلم هست.

فتشیسم یا چشم چرانی در ميان سینما

جک نیکلسون در ميان فیلم درخشش اثر استنلی کوبریک

فتشیسم راهبردی هست برای انکار تمایز. این راهبرد به واسطه طریق تجزیه بدن و ديگر تمرکز فزون به واسطه حد بر قسمتی به واسطه بدن (یا تکه ای لباس) که به واسطه کل جدا شده هست، تحقق می یابد.

هدف به واسطه این تمرکز فزون به واسطه حد، برای درک غایی آن قسمت به واسطه بدن هست. زن زيبا و ديگر صورت مونث این بار به واسطه طریق انکار تمایز مهار می شود. مارلنه دیتریش بخصوص در ميان فیلم های اشترنبرگ فتیش شده خواهد بود، یعنی هیبت زنی مردانه به خود گرفته خواهد بود. در ميان فیلم های جدیدتر، در ميان بسیاری به واسطه نقش هایی که به کاتلین ترنر و ديگر ترزا راسل داده شده، آن ها ناخن هایی به شکل اغراق آمیز لاک زده دارند و ديگر موهایشان بسیار بلند هست و ديگر صدای بمشان فقط بر شدت تاثیر می افزاید.

 

سوازن هیوارد / ترجمه فرزان سجودی 

لینک مطلب

فتشیسم یا چشم چرانی در ميان سینما

منبع :setare.com
جهان بزرگ و ديگر دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها : , ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز