مرد پارسی دروغ نگوید حتی بهنگام مرگ در جنگ (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
خانه » گوناگون » زهر مار کبرا مایعی ارزشمند
زهر مار کبرا مایعی ارزشمند

زهر مار کبرا مایعی ارزشمند

دنياي ما هنر:

زهر مار کبرا مایعی ارزشمند

زهر مار کبرا مایعی ارزشمند

در این بخش می خواهیم به بررسی خواص درمان زهر مار کبرا بپردازیم سمی که از این حیوان ترشح می شود خواص دارویی فراوانی داشته. به همین دلیل هر لیتر آن همراه مبلغ بالایی خرید و فروش و سود می شود.

یکی از گرانترین چیزهایی که در دنياي ما وجود داشته، از جنس نفت نیست بلکه مایعی هست که از یک خزنده خطرناک بیرون می‌آید؛ یعنی زهر مار کبرا. زهر مار کبرا مایعی هست که برای هر لیتر آن باید ۱۱۸ میلیون تومان پول داده شود. این ماده برای تولید دارو و درمان بیماری‌هایی همانند پارکینسون، آلزایمر، شیزوفرنی و افسردگی به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زهر مار از دوران قدیم مصارف زیادی داشته هست که شاید مهمترین استفاده آن مسموم کردن دشمنان بوده هست ولي همه مارها سمی نیستند و زهر همه مارهای سمی نیز کشنده نیست.

براساس آمار سازمان جهانی بهداشت از میان ۳۰۰۰ گونه مار، حدود ۶۰۰ گونه سمی هستند و بیش از ۲۰۰ گونه آنها از لحاظ پزشکی مورد توجه هستند.

مارهای سمی در اغلب نقاط دنياي ما بجز نواحی بسیار سرد نزدیک به قطب شمال و جنوب یافت می‌شوند. آنها دارای سری مثلثی شکل، مردمک چشم بیضوی و دمی کوتاه‌تر هستند، در حالیکه انواع غیر سمی دارای سری گرد، مردمک گرد و دم بلندتر و معمولا فعال‌تر و سریع‌تر از گونه‌های سمی هستند.

انواع نیمه سمی، مشخصات مارهای غیر سمی را دارند ولي دم آنها کمی بلندتر هست. برای مردم عادی و بخصوص آنها که هدف حمله وحشيانه مار قرار می‌گیرند تشخیص سمی یا غیرسمی بودن مار چندان آسان نیست، ولي به یادآوردن مشخصات ظاهری مار برای درمان بسیار حیاتی هست.

ترکیبات زهرمار در گونه‌های مختلف و همینطور در هر گونه بر اساس سن، فصل و وقت آخرین ترشح متفاوت هست. ترکیبات اصلی آن پروتئین و پلی‌پپتیدهایی که خاصیت آنزیمی و سمی دارند.

زهرمار از طرق مختلف اثر می‌گرداند. در برخی از گونه‌ها، زهر ترشح شده بر روی سیستم عصبی اثر می‌گذارد، بدین صورت که اعصاب یا پیام‌رسان‌های عصبی (نوروترانمسیترها) را درگیر کرده و از کار می‌اندازد. در گونه های دیگر زهرمار بر روی سیستم قلبی و عروقی اثر گذاشته و باعث می‌شود ضربان قلب دچار اختلال شود که می‌تواند به فوت منجر شود.

در گونه های دیگر، زهر به سیستم گردش خون حمله وحشيانه کرده و همراه همولیز (تخریب) گلبول های قرمز باعث ایجاد لخته و نهایتا فوت می‌شوند. در برخی گونه‌ها هم سم به سایر اندام ها از جمله کلیه و عضلات آسیب زده و گاهی باعث فوت می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان

لینک مطلب

زهر مار کبرا مایعی ارزشمند

منبع :hidoctor.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز