بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه » فیلم و سریال » در مورد فلسفه یین و همچنين یانگ چه می‌دانید؟
در مورد فلسفه یین و همچنين یانگ چه می‌دانید؟

در مورد فلسفه یین و همچنين یانگ چه می‌دانید؟

جهان بزرگ و همچنين دنياي ما هنر:

در مورد فلسفه یین و همچنين یانگ چه می‌دانید؟

یین و همچنين یانگ (yin & yang) مفهومی در ميان نگرش چینیان باستان به نظام جهان بزرگ و همچنين دنياي ما هست. یین و همچنين یانگ نشان‌دهنده قطب‌های مخالف و همچنين تضادهای جهان بزرگ و همچنين دنياي ما مثل شب و همچنين روز ديدني هست.

افرادی که همراه یوگا (فرآیند کشف خودشناسی) ، مدیتیشن (متمرکز کردن ذهن) و همچنين… آشنایی داشته باشند حتما در مورد فلسفه یین و همچنين یانگ هم که مربوط به ادیان چین و همچنين هند هست اطلاعاتی دارند. در ميان حکمت چین باستان ” یین و همچنين یانگ ” نشانه تعادل در ميان جهان بزرگ و همچنين دنياي ما و همچنين هستی به حساب می‌آید.

فلسفه یین و همچنين یانگ چیست

نظریه یین و همچنين یانگ چیست؟

این نظریه یک تصور فلسفی در ميان جهان بزرگ و همچنين دنياي ما مشاهده و همچنين تجزیه جهان بزرگ و همچنين دنياي ما در ميان چین باستان بوده هست. پایه‌گذاری این نظریه به واسطه قرن ۱۶ قبل به واسطه میلاد تا نهايت سال ۲۲۱ قبل به واسطه میلاد بوده هست. یین و همچنين یانگ تمام اشکال و همچنين خصوصیت‌های موجود در ميان جهان بزرگ و همچنين دنياي ما هستی را شامل هستند. درواقع دو اصل متضاد را در ميان بر می‌گیرند که این دو اصل در ميان تمام پدیده‌های مزدوج در ميان جهان بزرگ و همچنين دنياي ما هستی را موجود هستند. این دو اصل ممکن هست پدیده‌های جداگانه همراه سرشت‌های متفاوت بوده و همچنين یا جنبه‌های متفاوت و همچنين مخالف و همچنين مکمل درون یک پدیده باشند.

فلسفه یین و همچنين یانگ چه می‌گوید؟

یین و همچنين یانگ شکل ساده‌شده‌ای به واسطه مفهوم یگانگی متضادها هست.
به واسطه دیدگاه چینیان باستان، در ميان همه پدیده‌ها و همچنين اشیاء غیرایستا در ميان جهان بزرگ و همچنين دنياي ما هستی، دو اصل متضاد ولی مکمل وجود داشته.
یین و همچنين یانگ نشان دهنده قطب‌های مخالف و همچنين تضادهای جهان بزرگ و همچنين دنياي ما هستند. البته این بدان معنا نیست که یانگ خوب هست و همچنين یین بد هست بلکه این دو مانند شب و همچنين روز ديدني یا زمستان و همچنين تابستان بخشی به واسطه چرخه هستی هستند. وقتی تعادل و همچنين احساس خوبی به وجود می‌آید که تعادل بین این دو برقرار خواهد خواهد بود. نقطه‌های متضادی که داخل نماد آن دیده می‌شود به این مفهوم هست که یین وقتی به حداکثر خودش برسد، و همچنين می‌خواهد تمام شود در ميان درونش یانگ را داشته و همچنين وقتی هم که یانگ می‌خواهد به حداکثر خود برسد در ميان درونش یین را داشته. یعنی وقتی یکی تمام می‌شود، دیگری در ميان درونش رشد می‌گرداند و همچنين این چرخه ادامه پیدا می‌گرداند.

درنتیجه می‌توان مي گويد:

  • هیچ چیزی کاملاً یین یا کاملاً یانگ نیست. مثلاً آب سرد در ميان مقابل آب جوش یین هست ولی در ميان مقابل یخ یانگ هست.
  • یین و همچنين یانگ کاملاً به هم وابسته‌اند و همچنين هیچ‌کدام بدون دیگری نمی‌توانند وجود داشته باشند. نور بدون تاریکی معنی ندارد.
  • یین و همچنين یانگ می‌توانند خودشان تقسیم شوند به “یین” و همچنين “یانگ”: مثلاً گرم در ميان برابر سرد یانگ هست ولی گرم خود تقسیم می‌شود به داغ (یانگ) و همچنين ولرم (یین)، سرد نیز خود تقسیم می‌شود به خنک (یانگ) و همچنين بسیار سرد (یین)

بررسی نماد یین و همچنين یانگ

در ميان حکمت چین ریزترین عنصر مثلا یک دانه شن تا نهايت کل جهان بزرگ و همچنين دنياي ما باید یین و همچنين یانگ مساوی داشته باشند وگرنه همه چیز به هم می‌ریزد. به عنوان مثال: وقتی یین زمین زیاد میشه و همچنين یانگ کم ،امکان زلزله و همچنين بی آبی و همچنين… می‌خواهد خواهد بود. برعکس اگر یانگ زمین زیاد شود امکان گرما و همچنين خشکسالی و همچنين بی‌کاری و همچنين تنبلی و همچنين مصرف بیش به واسطه حد هست. وقتی طبیعت چهار فصل در ميان گردش خواهد خواهد بود و همچنين گیاهان و همچنين حیوانات به شکل معمول رشد کنند و همچنين آدم‌ها به اندازه معمول خسته یا شاد باشند یین و همچنين یانگ مساوی شده هست. نماد مخصوص این فلسفه هم همین مفهوم را انتقال می‌دهد. قسمت سیاه دایره به نام یین نامیده می‌شود. ” یین ” نمایش‌دهنده کلیه چیزهایی هست که در ميان عالم وجود داشته:

  • حالت منفی، حالت مثبت، حالت آرام، امور واقعی (خیالی) ماه تمام، تاریکی، شب، اموری که مربوط به جنس مونث می‌خواهد خواهد بود و همچنين …
  • قسمت دیگر دایره یعنی قسمت سفید یانگ نامیده می‌شود. ” یانگ ” به کلیه موارد مثبت، استحکام، چیزهای واقعی دنیا، جنس نر، خورشید، روشنی، روز ديدني و همچنين … اطلاق می‌شود.

نماد یین و همچنين یانگ در ميان بین چینی ها

یین: چپ، اعداد زوج، ثبات، سنگینی، نرمی، منحنی، سرما، تاریکی، زمین، آب، دره، کندی، پایین، عقب، بدن، خالی، انرژی زنانگی، پاسخ دهنده عکس العمل شگفت انگيز و همچنين جذاب‌پذیر، آگاهی و همچنين هوشیاری مبهم و همچنين مستتر، تیره، تر و همچنين اسرار‌آمیز، تلفیق و همچنين ترکیب‌شدن و همچنين آماده متحد‌شدن، دلبستگی انتخابی، حفاظت کننده، تغذیه کننده و همچنين بارآور، مهارکننده به عنوان پذیرنده و همچنين در ميان آغوش‌گیرنده، حفظ‌کننده و همچنين نگهدارنده زیبایی و همچنين صداقت، شکل کاملی به واسطه فقدان حرکت و همچنين ابتکار عمل.

یانگ: راست، اعداد فرد، متحرک، سختی، زاویه‌دار، سبکی، گرما، روشنایی، آسمان، آتش، کوه، تیز، بالا، جلو، روح، پر، انرژی مردانگی، فعال، کنش‌گر و همچنين مبتکر، هوشیاری متمرکز، خشکی، ، آرزوی نفوذ کردن و همچنين کاویدن، ناتوانی در ميان تعهد، خلق‌کننده، بارور‌کننده، مستقل، تند و همچنين عصبی و همچنين صبور، خرسند به واسطه قدرت خود و همچنين ناآگاه به محدودیت‌ها، شکل کاملی به واسطه منهدم‌کنندگی و همچنين یغماکننده هر آنچه در ميان مسیرش قرار گیرد.

رابطه بین یین و همچنين یانگ

یین و همچنين یانگ می‌توانند تغییر شکل داده و همچنين تحت شرایط خاصی به یکدیگر تبدیل شوند. به نمونه زیر توجه کنید. بر اساس وقت معمول به واسطه ابتدای نیمه شب (ساعت صفر) تا نهايت ساعت ۱۲ ظهر ، روز ديدني (یانگ) و همچنين به واسطه ساعت ۱۲ تا نهايت ۲۴ شب (یین) هست. ولي به واسطه ساعت صفر تا نهايت ۶ صبح که صبح خیلی زود هست به واسطه نظر تئوری یانگ هست. ولي همه می‌دانیم که در ميان این ساعات روشنایی وجود ندارد. بلکه تاریکی حکم فرماست.که اندک اندک جای خود را به روشنایی می‌دهد. پس در ميان عمل این ساعات یین هست. که به آن می‌گوییم یین در ميان یانگ. و همچنين به واسطه ساعت ۱۲ تا نهايت ۱۸ که روشنایی حاکم هست یانگ در ميان یین هست. و همچنين علت اینکه یک نقطه سیاه در ميان بخش یانگ و همچنين یک نقطه سفید در ميان یین هست به همین مربوط می‌شود. هنگامی که یین افزایش می‌یابد یانگ کاهش می‌یابد و همچنين برعکس. همچنین یانگ نشان قدرت و همچنين مردانگی هست و همچنين یین به وجود مونث اشاره داشته(زنانگی).

و همچنين انچه یونگ ، فیلسوف روانشناس برای ما به واسطه این نماد توضیح می‌دهد بدین گونه هست که در ميان روان هر آدمی یک تجلی به واسطه جنس مخالف هست. در ميان درون هر انسان مرد یک تجلی زنانه و همچنين در ميان وجود هر زن زيبا یک تجلی مردانه وجود داشته و همچنين در ميان این نماد هم واضح هست که در ميان بخش یانگ که به انسان مرد اشاره داشته یک نقطه سیاه وجود داشته که این همان تجلی زنانه در ميان هر مردی هست و همچنين برعکس آن. یک ضرب‌المثل معروف آلمانی هم می‌گوید: “در ميان درون هر آدمی یک حوا نهفته هست”

در ميان طب و همچنين پزشکی سنتی هم بسیار به واسطه این نماد در ميان توضیح بیماری‌ها استفاده شده هست.

گردآوری: مجله اینترنتی ستاره

لینک مطلب

در مورد فلسفه یین و همچنين یانگ چه می‌دانید؟

منبع :setare.com
جهان بزرگ و همچنين دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها :

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز