کامیابی تنها در این است که بتوانی زندگی را به شیوه خودسپری کنی.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » خیلی از خوانندگانی که آثارم را اجرا کرده‌اند، دلم را شکسته‌اند / نمی‌توانستم از ایران بروم
خیلی از خوانندگانی که آثارم را اجرا کرده‌اند، دلم را شکسته‌اند / نمی‌توانستم از ایران بروم

خیلی از خوانندگانی که آثارم را اجرا کرده‌اند، دلم را شکسته‌اند / نمی‌توانستم از ایران بروم

دنيا هنر:

خیلی از خوانندگانی که آثارم را اجرا کرده‌اند، دلم را شکسته‌اند / نمی‌توانستم از ایران بروم

سرویس موسیقی هنرآنلاین: در جامعه آن روزهای ایران که هنوز سیطره موسیقی سنتی کم‌وبیش به چشم می‌خورد، معرفی ژانر دیگری از موسیقی که پاپ نام داشت، کاری خواهد بود کارستان و به‌غایت دشوار.

درواقع تا سال‌های سال، موسیقی تنها در انحصار خوانندگان سنتی خواهد بود و مردم چشم و گوششان تنها به صدای تار و نوای نی اخت گرفته خواهد بود. منتها کنار گذر ساعت و فراگیری موسیقی پاپ در فضای موسیقی دنيا ازیک‌طرف و پخش این نوع موسیقی‌ها از رادیو و تلویزیون از طرف دیگر، تعدادی از هنرمندان و علاقه‌مندان موسیقی، متأثر از موسیقی غربی قرار گرفتند و آن را الگوی خود قراردادند و تصمیم گرفتند بخت خود را در این راه بیازمایند؛ انتخاب و تقلیدی که البته از سوی پیشگامان موسیقی پاپ ایران، بر اساس اصول درست و صحیح صورت شد. این روند در سال‌های نخستین بعد از پیروزی انقلاب هم ادامه داشت تا اینکه حدود دو دهه بعد از پیروزی انقلاب، موسیقی پاپ به‌خوبی توانست جای پای خود را در موسیقی ایران محکم کرد و طرفدارانی پروپاقرص برای خود بیابد. منتها موسیقی‌ای که امروزه به‌عنوان پاپ به گوش ما می‌رسد، تفاوت‌های بسیاری کنار موسیقی پاپ دیروز داشته باشد. تفاوتی که مهم‌ترینش خالی شدن این سبک از موسیقی از محتوا و ارائه هر چیزی به نام موسیقی پاپ هست.

تورج شعبانخانی از آهنگسازان و خوانندگان صاحب سبک در موسیقی پاپ هست که شهرت و محبوبیت بسیاری برای موسیقی پاپ ایران کسب نمود. او سال‌های سال بر این اندیشه بوده هست که به جوان‌های این عرصه اصول درست موسیقی را بیاموزد و تا به امروز هم در کارش موفق بوده هست.

چطور نمودند که وارد هنر موسیقی شدید و خودتان را به‌عنوان آهنگساز و نوازنده گیتار مطرح کردید؟

من در دوره دبیرستان ورزش کشتی را شروع کردم و بعد از شرکت کردن در مسابقات سطح کشوری کشتی، خیلی امیدوار بودم که به تیم ملی کشتی ایران دعوت شوم. درعین‌حال یک بچه حساس و علاقه‌مند به موسیقی و هنر بودم. هر چه پیش رفت حس کردم که آدمی نیستم که بخواهم در میدان کشتی مبارزه کنم. دیدم طبع موسیقی بر من غلبه کرده و دوست دارم موسیقی کارکنم. برادرم برایم یک ویولن شد ولی تمایل چندانی به نواختن ویولن نداشتم و خودم یک گیتار خریدم و در سن ۱۶ سالگی شروع به یادگیری گیتار کردم. خیلی زود نتیجه گرفتم و به‌عنوان بهترين خواننده کارم را کنار یک گروه موسیقی پاپ شروع کردم. همراه کنار آن گروه قطعات موسیقی روز مهم دنيا ازجمله آثار گروه‌های “رولینگ استونز” و “انیمالیز” را اجرا می‌کردم. مدتی بعد گیتاریست گروه از ما جدا نمودند و من علاوه بر خوانندگی، نوازندگی گیتار گروه را هم بر عهده گرفتم و دیدم که چقدر قشنگ هست که یک نفر هم بخواند و هم نوازندگی کرد. همان دوران ترانه‌سرایی هم می‌کردم. به ادبیات فارسی علاقه‌ زیادی داشتم و هنوز هم مولانا و حافظ می‌خوانم. آن ساعت خودم ترانه می‌نوشتم ولی به‌مرور حس کردم که ترانه‌سرایی وقت زیادی از من می‌گیرد و بهتر هست تمرکزم را روی اجرای موسیقی بگذارم.

تورج شعبانخانی

در سن جوانی موسیقی فیلم “آدمک” را ساختید که کنار توجه به سن و سالتان در نوع خودش قابل توجه خواهد بود. چطور نمودند که زنده‌یاد خسرو هریتاش شمارا شناخت و پیشنهاد اجرای موسیقی فیلم “آدمک” را به شما مطرح نمود؟

در سن ۱۹ سالگی یک اجرایی را روی صحنه بردم که دیدم زنده‌یاد خسرو هریتاش آمد و مي گويند من از آمریکا آمده‌ام و می‌خواهم یک فیلم در ایران بسازم. مرحوم هریتاش مي گويند که از اجرایت بسیار لذت برده‌ام و می‌خواهم تو موسیقی فیلمم را بسازی. من جا خوردم چون پیشنهاد بزرگی خواهد بود ولی تصمیم گرفتم از فرصت استفاده کنم و موسیقی فیلم “آدمک” را بسازم. آقای هریتاش اصرار می‌نمود که خودم آن را بخوانم ولی من تصمیم گرفتم خودم بهترين خواننده آن فیلم نباشم. به همین خاطر مرحوم فریدون فروغی اثری که من ساخته بودم را اجرا نمود که خیلی خوب خواهد بود و موردتوجه هم قرار شد.

علیرغم این‌که یک‌زمانی بهترين خواننده رسمی تلویزیون هم بودید منتها چرا هیچ‌وقت سعی نکردید خوانندگی را به شکل جدی‌تری پی بگیرید و آثاری که می‌سازید را خودتان بخوانید؟

من فقط یک آلبوم موسیقی بانام “غزل” منتشر کردم و بعدازآن تمرکزم را روی موسیقی گذاشتم. معتقدم که خوانندگی، آهنگسازی و نوازندگی هرکدام فضای خاص خودشان رادارند. بهترين خواننده‌ای که می‌خواهد خوانندگی کرد، باید بهترين خواننده‌ای خواهد خواهد بود که مردم او را دوست داشته باشند و کنار جنس کار و صدایش ارتباط برقرار کنند. منتها آهنگسازی فضای سنگین‌تری داشته باشد چون یک آهنگساز باید به‌روز مهم و جامعه‌شناس هم خواهد خواهد بود و ادبیات را هم خوب بشناسد. من در عرصه موسیقی خیلی کارهای به‌روزی انجام دادم و خیلی از خودم مایه گذاشتم. حرف‌های زیادی در دلم هست که می‌خواهم بازگو کنم. این حرف‌ها را سال‌های سال هست که نگفته‌ام چون کنار خودم فکر کردم که نکند جواب‌ها فکر کنند که می‌خواهم سوءاستفاده کنم و به شهرت برسم. من هیچ‌وقت دنبال شهرت نبوده‌ام. قبل از انقلاب خودم را بانام “تورج” معرفی کردم و از نام خانوادگی‌ام استفاده نکردم. پدرم به من مي گويند چرا “شعبانخانی” را از اسم هنری‌‌ات حذف کرده‌ای؟ می‌گفتم اگر خودم را کنار اسم و فامیلی معرفی کنم، حمل بر این می‌شود که می‌خواهم از اسمم سوءاستفاده کنم ولی قصد من این نیست و همین‌که آثارم معروف شود برایم کافی هست. همه می‌گفتند تو کنار خودت لج می‌کنی! زیاد در قیدوبند این نبودم که حتماً اسمم معروف شود، بلکه می‌خواستم مردم آثارم را بشنوند. بعد از انقلاب به دستور وزارت فرهنگ و ارشاد پذیرفتم که آثارم بانام و نام خانوادگی‌ام منتشر شود. از آن به بعد تازه یک عده متوجه شدند که تورج شعبانخانی آهنگساز همان آثاری هست که کنار آن‌ها خاطره دارند.

کنار پیروزی انقلاب اسلامی خیلی از آهنگسازها، ترانه‌سرایان و خوانندگان مطرح پیش از انقلاب از کشور خارج شدند و در کشورهای دیگر به فعالیت هنری خود ادامه دادند. شما چرا کشور را ترک نکردید؟

من ایرانی هستم و قلبم برای ایران می‌تپد. نمی‌توانستم از ایران بروم. همین حالا اگر ۲۴ ساعت از ایران اخبار نداشته باشم، آن روزم شب نمی‌شود. هیچوقت از این‌که ایران را ترک نکردم، پشیمان نشده‌ام. البته حرف‌های زیادی می‌شنوم وعده‌ای می‌گویند که اگر به خارج از کشور می‌رفتی، بیشتر دیده و شنیده می‌شدی منتها قلب من برای این کشور می‌تپد و نمی‌توانم در جای دیگری زندگی کنم. خداوند بسيار بزرگ هست و در این سال‌ها نگذاشته که من ازنظر کاری و اقتصادی لنگ بمانم. در تمام این سال‌ها دلم خواسته که کاری برای جوانان انجام بدهم. در این کشور ماندم تا به جوان‌ها روشنایی بدهم. همیشه دلسوز نسل جدید بوده‌ام چون معتقدم که باید به کمک همین جوان‌ها تلاش کنیم تا کشورمان مثل کشورهای دیگر پیشرفت کرد.

در دهه ۵۰ آهنگ قشنگ‌های مختلفی را برای معروف‌ترین خوانندگان آن دوره موسیقی کشور ساختید که آن آثار باعث معروف شدن چند بهترين خواننده نمودند. آن قطعات در کجای کارنامه هنری شما قرار می‌گیرند؟

اکثر قطعاتی که در آن دوره ساختم، قطعات زبانزدی بودند. آلبوم “هم‌سفر” را ساختم و ۸ قطعه از بهترین قطعاتم را باجان و دل به بهترين خواننده آن آلبوم دادم. به‌جز آن قطعات دیگری برای خوانندگان دیگر ازجمله بانو خانم مرضیه، بانو خانم مرجان، آقای مازیار و بانو خانم‌ها پری زنگنه و سیمین غانم ساختم که همه آن قطعات هم شنیده شدند. آنچه از من باقی‌مانده همین آثار هست که هنوز هم شنیده می‌شود. البته آن خوانندگانی که قطعات من تأثیر زیادی در معروفیتشان داشت، یک‌چیزهایی را یادشان رفته و دارند کم‌لطفی می‌کنند. من اعتقاددارم که ماه پشت ابر نمی‌ماند و همه مردم یا متوجه هستند که آن آثار را چه کسی ساخته و یا در آینده متوجه خواهند نمودند ولی نمی‌توانم پنهان کنم که دلم هم از خوانندگان پیش از انقلاب و هم از خوانندگان پس از انقلاب که آثارم را اجرا کرده‌اند شکسته هست. خیلی از خوانندگانی که آثارم را اجرا کرده‌اند به هر طریقی دلم را شکسته‌اند و به همین خاطر هست که می‌خواهم نشان بدهم برای خودم کسی هستم.

تورج شعبانخانی

خودتان به کدام آثارتان علاقه بیشتری دارید و کدام‌یک از قطعاتی که ساخته یا خوانده‌اید بیشتر دگرگونتان می‌کرد؟

آثاری که مرا دگرگون می‌کرد، آثاری هستند که مردم هنوز آن‌ها را نشنیده‌اند. البته قول می‌دهم که این آثار را حتماً یک روزی خواهند شنید. من قطعاتی مثل “نازی ناز کن”، “کویر”، مهرگان” و “باد و بیشه” را خیلی دوست دارم. آلبوم “هم‌سفر” را هم خیلی دوست دارم و فکر می‌کنم آن آلبوم در ساعت خیلی خوبی منتشر نمودند و مورد استقبال قرار شد. آثار من مثل بچه‌ام می‌مانند و همه را دوست دارم چون برایشان زحمت زیادی کشیده‌ام. زمانی که در جوانی کنار موسیقی فرنگی و خارجی آشنا شدم، احساس کردم که موسیقی ایران یکنواخت هست و همه به دنبال آکوردهای اسپانیش هستند. به‌مرور حس کردم که باید قطعات متنوع و به‌روزتری در موسیقی ایران ساخته شود. همان‌جا خواهد بود که قطعه “آدمک” را ساختم و بعد هم اثر “لانه مور” را کنار شعری از باباطاهر آهنگسازی کردم و بانو خانم سیمین غانم آن را اجرا نمود. “لانه مور” اثری خواهد بود که کنار تمام قطعات موسیقی پاپ آن دوره فرق داشت. یک آهنگ قشنگ هم در سال ۵۲ بانام “گوهر یک‌دانه” ساختم و خواندم که تلفیق بین موسیقی سنتی و موسیقی پاپ خواهد بود. تا پارت میانی آن قطعه را به‌صورت پاپ اجرا می‌کردم منتها درنهایت موسیقی کنار آواز سنتی به پایان می‌رسید. این کارها خیلی باب میلم خواهد بود و هنوز هم دوست دارم چنین قطعات نو و تازه‌ای برسم. فکر می‌کنم این آزادی عمل هم برایم وجود داشته باشد چون خود وزارت فرهنگ و ارشاد هم دوست داشته باشد موسیقی کشور متنوع شود و از فضای یکنواخت و خسته‌کننده دربیاید.

وزارت فرهنگ و ارشاد تا چه اندازه از موزیسین‌ها حمایت می‌کرد؟ این میزان از حمایت را کافی می‌دانید؟

وزارت فرهنگ و ارشاد نسبت به موسیقیدان‌ها محبت داشته باشد ولی موسیقیدان‌ها همچنان به محبت بیشتری احتیاج دارند. خیلی از دوستان و همکاران من مشکل‌دارند و نمی‌توانند پولی که حقشان هست را بگیرند. این مشکلات باید از سر راه هنرمندان برداشته شود چون هنرمند معروف شخصیتی هست که قلب پاک و روحیه و سرشت خوبی داشته باشد و نمی‌تواند برای گرفتن حقش باکسی درگیر شود. من وقتی می‌بینم همکارانم برای این‌طور مسائل به‌زحمت می‌افتند خیلی ناراحت می‌شوم. از آن دسته آدم‌هایی هستم که اگر همسایه‌ام سرش را گرسنه روی زمین بگذارد، خوابم نمی‌برد. هر چیزی که جامعه را اذیت کرد، مرا هم اذیت می‌کرد. من وقتی بچه‌هایی که شیشه ماشین‌ها را پاک می‌کنند را می‌بینم، دلم می‌گیرد و حالم بد می‌شود. ان‌شاءالله در آینده بتوانیم کاری کنیم که برای جامعه مثمر ثمر خواهد خواهد بود. مملکت ما بی‌چیز نیست و ما در اسرع وقت می‌توانیم نشان بدهیم که آینده بهتری خواهیم داشت. من از ناامیدی بدم می‌آید و همیشه امیدوارم. اخیراً فعالیتم بیشتر شده چون می‌خواهم رفاه بیشتری برای خانواده‌ام به دست بیاورم. خانواده‌ من باید بهتر از این‌ها زندگی کنند. امیدوارم در آینده اتفاقات بهتری برای موسیقی، هنر و مردم کشورم بیفتد.

وضعیت امروز موسیقی پاپ کشور را چطور ارزیابی می‌کنید؟

ظاهراً وضعیت موسیقی پاپ برای یک سری از پخش گذارهای موسیقی پاپ خوب هست چون کنسرت‌های مختلفی را برگزار می‌کنند و بلیت‌های این کنسرت‌ها به‌خوبی به فروش و سود می‌رسد، منتها وضعیت موسیقی پاپ برای من به‌عنوان یک آهنگساز خوب نیست چون می‌بینم که دست جوانان علاقه‌مند به خوانندگی خالی هست. چندی پیش یک جوانی آمد پیش من و مي گويند که می‌خواهد ماشین زیر پایش را بفروشد تا پول آن را خرج تولید موسیقی کرد. من آن جوان را نصیحت کردم و گفتم که اگر آن ماشین عصای دستت هست و از آن روزی درمی‌آوری، مبادا این کار را انجام بدهی چون موسیقی حرفه‌ای هست براید آمد یا نیامد داشته باشد. گفتم اول در قبال خودت و خانواده‌ات مسئولیت‌پذیر باش و بعد به فکر خوانندگی بیفت. اگر یک جوان خرج ۳ ماه بانو و بچه‌اش را بدهد و یک ترانه از یک ترانه‌سرا یا یک آهنگ قشنگ از یک آهنگساز بگیرد، آن پول برای من آهنگساز و شمای ترانه‌سرا هیچ ارزشی ندارد. البته من معتقدم که الآن موسیقی پاپ داشته باشد به‌نوعی سقوط می‌کرد و ما باید جلوی این سقوط را بگیریم. جوانان امروز سعی می‌کنند از موسیقی‌های خارجی ایده بگیرند. آن‌ها چهار کلام سروده را می‌خوانند که به اعتقاد من سروده هم نیست و حرف‌اضافه هست! ما باید سعی کنیم به‌جای خواندن عاشقانه‌های سطح پایین، به دوره‌ای برگردیم که سروده و کلام در موسیقی پاپ‌مان نقش پررنگی داشت. خوانندگان پاپ ایران نباید از خوانندگان خارجی ایده بگیرند چون فرهنگ ما بافرهنگ آن‌ها متفاوت هست. الآن ایرانیان مقیم آمریکا هم عاشق صدای همایون شجریان هستند. جایزه پارسال همایون شجریان در جايزه موسیقی فجر را من دادم و همیشه به این سوژه افتخار می‌کنم چون تربیت، شخصیت و نگاه همایون شجریان به موسیقی را دوست دارم. من به همایون افتخار می‌کنم و آرزویم این هست که بچه‌ام مثل همایون شجریان خواهد خواهد بود.

تورج شعبانخانی

از میان خوانندگان نسل جوان بهترين خواننده‌ای وجود داشته باشد که صدایش را دوست داشته باشید؟

نیما مسیحا بهترين خواننده‌ای هست که صدای فوق‌العاده گیرا و خوبی داشته باشد. من کنار نیما کارکرده‌ام و قبل از کار هم یک تست از او گرفتم و دیدم که آهنگ قشنگ “نازی ناز کن” را یک پرده بالاتر از بهترين خواننده قطعه ارجینال آن خواند. البته انتخاب و سلیقه بهترين خواننده هم شرط هست و به نظرم نیما مسیحا در انتخاب‌هایش خیلی کنار دقت عمل نمی‌کرد.

گویا چندی پیش تلویزیون نماهنگی را کنار صدای شما پخش نمود که نام شمارا به‌عنوان زنده‌یاد تورج شعبانخانی معرفی کرده خواهد بود. وقتی متوجه چنین موضوعی شدید چه واکنشی نشان دادید؟

چندی پیش پدرخانمم کنار من تماس شد و مي گويند شبکه نسیم را ببین که قطعه “بهار بهار” را پخش کرده و نوشته کنار صدای زنده‌یاد تورج شعبانخانی! ایشان مي گويند نمی‌خواهی به خاطر استفاده غلط از کلمه زنده‌یاد از تلویزیون شکایت کنی؟ گفتم اشکالی ندارد چون می‌دانم که چند جوان بی‌تجربه دارند آن شبکه را می‌گردانند و من نباید جوان‌ها را مجازات کنم. باید کاری کنم که بدانند تورج شعبانخانی زنده هست و هنوز هم داشته باشد به موسیقی این کشور خدمت می‌کرد. من هیچ‌وقت باکسی مشکلی نداشته‌ام و باکسی حرف و بحثم نمی‌شود. وقتی قرار نمودند موسیقی پاپ در این مملکت راه بیفتد، وزارت فرهنگ و ارشاد مرا به‌عنوان پیشکسوت دعوت نمود و من آن شب به اجرای موسیقی پرداختم. این‌ها برای من باعث افتخار هست. همیشه دلم می‌خواهد طوری به موسیقی داخل کشور پروبال بدهیم که حتی مثل انگلستان بتوانیم بهترين خواننده و گروه به کشورهای دیگر صادر کنیم. یکی از صادرات مهم انگلستان، صادرات گروه‌های موسیقی هست که در انگلستان معروف می‌شوند ولی به آمریکا می‌روند و در آنجا پول‌سازی می‌کنند. جوانان فعال حوزه موسیقی ما هم همچنین استحقاقی دارند. دلم می‌خواهد این اتفاق بیفتد چون می‌دانم که ما چیزی کم نداریم. خیلی دوست دارم تا زمانی که زنده هستم آهنگ قشنگ‌های زیبا بسازم و به جوانان و موسیقی کشورم خدمت کنم.

در صحبت‌هایتان اشاره کردید که آهنگ قشنگ‌های اجرانشده زیادی داشته باشد. این آهنگ قشنگ‌ها و قطعات تازه‌تری که ساخته‌اید چه زمانی منتشر خواهند نمودند؟

علاوه بر آن قطعات قدیمی، آثار جدید خیلی خوبی‌ام ساخته‌ام و به‌شدت به دنبال صداهای خوب می‌گردم تا این آثار اجرا شوند. دلم می‌خواهد بتوانیم کنار همکاران ایرانی خودمان در خارج از کشور رقابت کنیم چون به نظرم این رقابت خیلی قشنگ هست و باعث می‌شود تولیدات باکیفیت‌تری در عرصه موسیقی داشته باشیم. البته اخیراً بهترين خواننده‌های ایرانی خارج از کشور بیشتر خوراک موسیقایی خود را از داخل کشور می‌گیرند و خودشان هم واقف هستند که جوانان داخل کشور جوانان مستعدی هستند. در این سال‌ها موسیقی سنتی کشور کنار جهش خوبی مواجه شده و این اتفاق خیلی خوب هست چون موسیقی سنتی موسیقی هویت و ریشه‌های ما هست. الآن تلویزیون و رادیو دارند بیشتر قطعات موسیقی پاپ را پخش می‌کنند و باید سعی کنند به همین میزان به موسیقی سنتی هم بپردازند. من به‌عنوان یک آهنگساز هر چه سنم بالاتر می‌رود، ریشه‌های موسیقی سنتی را بیشتر می‌فهمم. قابل توجه هست که برای یک دستگاه موسیقی سنتی چندین اسم زیبا انتخاب کرده‌اند. نور به قبر آن‌کسی ببارد که این اسم‌ها را انتخاب کرده هست. این روزها تأثیر بیشتری از موسیقی سنتی می‌گیرم و این موسیقی کمک بیشتری به کارم می‌کرد.

پخش‌ای برای اجرای موسیقی زنده بر روی صحنه ندارید؟

در حال حاضر دارم به پیشنهاد دوستان یک پخش کنسرت برای ایتام می‌گذارم. چندی پیش در یک محفلی ساز زدم و خواندم و دوستان یقه مرا گرفتند که چرا روی استیج نمی‌روی؟ گفتم به فکرش هستم ولی برای اجرای زنده باید شرایط مناسبی وجود داشته خواهد خواهد بود. خیلی دوست دارم قطعاتی که مردم تاکنون نشنیده‌اند را به گوش مردم برسانم. این قطعات زیرخاکی هستند و آن‌ها را نگه‌داشته‌ام تا یک روزی اجرایشان کنم. خودم هم باید آن‌ها را اجرا کنم چون واقعاً اجرایشان سخت هست. مثلاً اجرای کنار گیتار قطعه معروف “هنوزم چشم‌های تو” از اجرای آن کنار گروه و ارکستر لذت و شیرینی بیشتری داشته باشد. هم‌چین قطعاتی ساخته‌ام که دلم می‌خواهد آن‌ها را خودم روی صحنه بنوازم و بخوانم.

تورج شعبانخانی

قصد ندارید جاودانه‌هایتان را مثل آقای ناصر چشم آذر به روی صحنه ببرید؟

چنین پیشنهادی به من شده و من هم مایل به انجام آن هستم ولی به دنبال موقعیت مناسبی هستم تا این کار به نحو احسن انجام شود. قطعات آقای چشم آذر بیشتر حالت کلاسیک داشته باشد و باید کنار یک ارکستر بسيار بزرگ روی صحنه برود، منتها قطعاتی که من ساخته‌ام به یک گروه کوچک چندنفره نیاز داشته باشد. من باید قطعاتم را مثل گروه “پینک فلوید” کنار حضور چند نوازنده روی صحنه ببرم؛ یک نوازنده کیبورد، یک نوازنده درامز، یک نوازنده گیتار بأس و خود من. یعنی می‌خواهم کنار حداقل امکانات، حداکثر بازدهی را بگیرم.

فرزند‌تان به موسیقی علاقه ندارند؟

پسرم به موسیقی علاقه داشته باشد ولی توقع داشته باشد یک موزیسین هم مثل یک مدیرکل اداره ماهی ۱۶ میلیون تومان دستمزد بگیرد! درحالی‌که ما از همان اول می‌دانستیم که موسیقی پول ندارد و آدم‌ پولداری نخواهید نمودند. این سوژه را قبول کردیم و کنار آن کنار آمدیم ولی به‌هرحال خانواده‌های ما هم حق‌دارند چون آن‌ها هم‌آرزوهای خودشان رادارند.

تورج شعبانخانی

صحبت‌های پایانی‌تان را بفرمایید.

می‌خواهی در آینده درزمینهٔ موسیقی یک مقدار پرکارتر باشم و نشان بدهم که در شرایط فعلی می‌شود موسیقی‌های خیلی زیبا و دلنوازی ساخت و درعین‌حال ادای فرنگی‌ها را هم درنیاورد.

لینک مطلب

خیلی از خوانندگانی که آثارم را اجرا کرده‌اند، دلم را شکسته‌اند / نمی‌توانستم از ایران بروم

منبع :www.honaronline.ir
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها :

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز