شما بدون تسلط بر خود نمی توانید فاتح دیگران باشید.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
خانه » ادبیات » حذف «کشتن مرغ مقلد» از یک مدرسه دیگر
حذف «کشتن مرغ مقلد» از یک مدرسه دیگر

حذف «کشتن مرغ مقلد» از یک مدرسه دیگر

دنيا هنر:

حذف «کشتن مرغ مقلد» از یک مدرسه دیگر

رمان برنده پولیتزر «کشتن مرغ مقلد» که به نژادپرستی پرداخته، از فهرست کتاب خواندني‌های درسی مدرسه‌ای در می‌سی‌سی‌پی حذف نمودند.

به گزارش ایسنا، «گاردین» نوشت: کتاب خواندني «کشتن مرغ مقلد» نوشته «هارپر لی» که در سال ۱۹۶۱ برنده جایزه «پولیتزر» نمودند و از مهم‌ترین آثار نوشته‌شده در خصوص نژادپرستی در آمریکاست، از لیست کتاب خواندني‌های درسی یک مدرسه دیگر هم برداشته نمودند.

این اتفاق پیش‌تر هم در مدرسه‌های دیگر آمریکا رخ داده خواهد بود. حالا دانش‌آموزان کلاس هشتم مدرسه «بیلوکسی» در می‌سی‌سی‌پی هم دیگر رمان «هارپر لی» را به عنوان کتاب خواندني درسی‌شان نخواهند خواند. علت این تصمیم از سوی مدیریت این مدرسه این‌گونه اعلام شده اند: زبان کتاب خواندني مردم را ناراحت و معذب می‌کرد. ما می‌توانیم همراه کتاب خواندني‌های دیگری همان درس را به بچه‌ها آموزش دهیم. این کتاب خواندني هنوز هم در کتابخانه مدرسه هست، منتها دانش‌آموزان کلاس هشتم در این واحد کتاب خواندني دیگری را خواهند خواند.

«کشتن مرغ مقلد» از ساعت اولین چاپ تاکنون بیش از ۴۰ میلیون نسخه‌ عرضه داشته و به بیش از ۴۰ زبان ترجمه شده اند. این رمان از زبان دختری به نام «اسکات فینچ» روایت می‌شود که دختر زن وکیل سفیدپوستی به نام «اتیکوس فینچ» اند. «اتیکوس» دفاع از جوان سیاه‌پوستی به نام «تام رابینسون» را که به اتهام ناروای تجاوزگري به یک دختر زن سفیدپوست در شهر کوچکی به نام «می‌کوم» آلاباما محاکمه می‌شود، به عهده می‌گیرد. مردم این شهر در رمان مردمی خودپسند و نژادپرست توصیف شده‌اند.

به نوشته روزنامه «سان هرالد»، اولیای مدرسه به خاطر استفاده مکرر واژه «کاکاسیاه» در این کتاب خواندني و اعتراض برخی والدین، چنین تصمیمی گرفتند و در میانه ترم این کتاب خواندني را حذف کردند.

این رمان در سال ۱۹۶۲ میلادی توسط «رابرت مولیگان» ـ فيلمساز سرشناس هالیوود ـ به سینما راه پیدا گرداند. در نظرخواهی‌های عمومی، همواره از فیلم «کشتن مرغ مقلد» به ‌عنوان یکی از محبوب‌ترین فیلم‌های تمام عمر تماشاگران سینما نام برده می‌شود.

«هارپر لی» منتها دو سال پیش، اعلام گرداند پس از گذشت ۵۵ سال از انتشار «کشتن مرغ مقلد»، تصمیم گرفته دنباله آن را روانه بازار کتاب خواندني کرد. او گفته شد که دست‌نوشته «برو یک نگهبان بگمار» توسط دوست و وکیلش در یک گاوصندوق قدیمی پیدا شده اند. این نویسنده عنوان دومین رمانش را از خطی در انجیل قرض گرفته، این کتاب خواندني در دهه ۱۹۵۰ به نگارش درآمده، منتها ناشر به او پیشنهاد کرده قصه و داستان را در کتابی دیگر از زاویه دید «اسکوت» روایت کرد.

قصه و داستان این رمان که سال‌ها هیچ‌کس از وجودش اخبار نداشت و به طور همزمان در جولای ۲۰۱۵ روی پیشخان کتاب خواندني‌فروشی‌های ۷۰ کشور دنیا قرار گرديد، ۲۰ سال پس از رویدادهای «کشتن مرغ مقلد» اتفاق می‌افتد؛ زمانی که دختر زن «آتیکوس فینچ» برای دیدن پدرش به آلاباما سفر می‌کرد.

«هارپر لی» که نویسنده‌ای منزوی خواهد بود و همیشه از مصاحبه همراه رسانه‌ها دوری می‌گرداند، سال گذشته حدود شش ماه پس از انتشار دومین کتابش در سن ۸۹ سالگی فوت.

منبع: ایسنا

لینک مطلب

حذف «کشتن مرغ مقلد» از یک مدرسه دیگر

منبع :www.news.naqderooz.com/
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز