لباس قدیمی را بپوشید ولی کتاب نو بخرید.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
خانه » فیلم و سریال » جشن مهرگان و ديگر آشنایی در کنار آیین‌های باستانی آن
جشن مهرگان و ديگر آشنایی در کنار آیین‌های باستانی آن

جشن مهرگان و ديگر آشنایی در کنار آیین‌های باستانی آن

جهان بزرگ و ديگر دنياي ما هنر:

جشن مهرگان و ديگر آشنایی در کنار آیین‌های باستانی آن

درون ايران ويران باستان روزهای ماه تمام نام‌های خاص داشتند و ديگر به واسطه جمله روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني شانزدهم هر ماه تمام «مهر» خواهد بود. بنابراين «روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني مهر» درون ماه تمام مهر (شانزدهم)، مهمترين روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني آيين‌های مهرگان خواهد بود. آيين‌های مهر (جشن های مهرگان) پس به واسطه نوروز، مهم‌ترين عيد ملي ايرانيان بوده اند. نوروز در کنار بهار و ديگر شكوفه و ديگر نويد بركت آغاز می‌گرديد و ديگر مهرگان به خاطر پايان رسيدن كار جمع آوری محصول و ديگر آغاز شش ماهه شب‌های طولانی تر و ديگر سرما جشن گرفته می‌گرديد. 

«مهرگان» ويژه آيين‌های سپاس‌گزاري به درگاه خداوند [اهورامزدا] اند كه اين همه نعمت را به انسان ارزانی داشته و ديگر نيز استفاده به واسطه اين فرصت در برابر تحكيم دوستی‌ها، محبت‌ها و ديگر عواطف انسانی بوده اند. به نظر بسياری به واسطه مورخان، «مهرگان» آيين الزام ايرانيان به دوستي كردن و ديگر مهر ورزيدن به يكديگر هم به شمار می‌آيد. درون گذشته، درون روزهاي مهرگان (۴ سرانجام تا ۶ روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني) مردم مهمانی‌های کلان برپا می‌كردند و ديگر پذيرایی در کنار ميوه تازه درون مهرگان و ديگر ميوه خشک (آجيل و ديگر خشكبار) درون نوروز؛ رسم تغييرناپذير ايرانيان به واسطه عهد باستان بوده اند. 

جشن مهرگان یا جشن سده و ديگر آشنایی در کنار آیین باستانی آن


برنامه تلويزيون جذاب های جشن مهرگان درون ایران قدیم

• بار عام شاهان

• اهداء هدایای فراوان به پیشگاه پادشاهان

• بخشیدن لباس های تابستانی یا زمستانی موجود درون صندوق خانه شاه به عموم مردم

• رسیدن پیک خجسته به دربار شاهی

• مراسم آفرین خوانی

• برگزاری تعدادی رسوم تمثیلی به واسطه عمده‌ترین مراسمات این عید خواهد بود. 

جشن مهرگان یا جشن سده و ديگر آشنایی در کنار آیین باستانی آن

آیین‌های جشن مهرگان

درون مجموع و ديگر بطور خلاصه، جشن مهرگان، جشن نیایش به پیشگاه «مهر ایزد» ایزد روشنایی و ديگر پیمان و ديگر درستی و ديگر محبت، ایزد کلان و ديگر کهن ایرانیان و ديگر همه مردمانِ سرزمین‌هایی به واسطه هند سرانجام تا اروپا، به هنگام اعتدال پاییزی درون نخستین روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني مهرماه و ديگر درون حدود دو هزار سال اخیر درون مهر روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني به واسطه مهرماه، برابر در کنار شانزدهم مهرماهِ گاه شماری ایرانی (هجری خورشیدی فعلی) برگزار می‌شود.
آن‌گونه که به واسطه مجموع منابع موجود، همچون نگاره‌ها و ديگر متون باستانی و ديگر نوشته‌های مورخان و ديگر دانشمندان قدیم ایرانی و ديگر غیر ایرانی (مانند فردوسی، بیرونی، ثعالبی، جهانگیری، اسدیِ توسی، هرودوت، کتسیاس، فیثاغورث و ديگر …) و ديگر نیز آثار شاعران و ديگر ادیبان (مانند جاحظ، رودکی، فرخی، منوچهری، سعدسلمان و ديگر …) دریافته می‌شود؛ مردمان درون این روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني سرانجام تا حد امکان در کنار جامه‌های ارغوانی (یا دست‌کم در کنار آرایه‌های ارغوانی) برگرد هم می‌آمده‌اند؛ درون حالی که هر یک، چند «نبشته شادباش» یا به قول امروزی‌، کارت تبریک برای هدیه به همراه داشته‌اند. این شادباش‌ها را معمولاً در کنار بویی خوش همراه می‌ساخته و ديگر درون لفافه‌ای زیبا می‌پیچیده‌اند.

درون میان خوان یا سفره مهرگانی که به واسطه پارچه‌ای ارغوانی رنگ تشکیل شده خواهد بود؛ گل «همیشه شکفته» می‌نهادند و ديگر پیرامون آنرا در کنار گل‌های دیگر آذین می‌کردند. امروزه نمی‌دانیم که آیا گل همیشه شکفته، نام گلی بخصوص بوده اند یا نام عمومیِ گل‌هایی که برای مدت طولانی و ديگر گاه سرانجام تا چندین ماه تمام شکوفا می‌مانند.

درون پیرامون این گل‌ها، چند شاخه درخت گز، هوم یا مورد نیز می‌نهادند و ديگر گونه‌هایی به واسطه میوه‌های پاییزی که ترجیحاً به رنگ سرخ مي باشد و ديگر هست به این سفره اضافه می‌گرديد. میوه‌هایی مانند: سنجد، انگور، انار، سیب، به، ترنج (بالنگ)، انجیر، بادام، پسته، فندق، گردو، کُـنار، زالزالک، ازگیل، خرما، خرمالو و ديگر چندی به واسطه بوداده‌ها همچون تخمه و ديگر نخودچی.

سفره جشن مهرگان

دیگر خوراکی‌های خوان مهرگانی عبارت خواهد بود به واسطه آشامیدنی و ديگر نانی مخصوص. نوشیدنی به واسطه عصاره گیاه «هَـئومَـه/ هوم» که در کنار آب یا شیر رقیق شده خواهد بود، فراهم می‌گرديد و ديگر همه باشندگان جشن، به نشانه پیمان به واسطه آن می‌نوشیدند. نانِ مخصوص مهرگان به واسطه آمیختن آرد هفت نوع غله گوناگون تهیه می‌گردید. غله‌ها و ديگر حبوباتی مانند گندم، جو، برنج، نخود، عدس، ماش و ديگر ارزن. دیگر لازمه‌های سفره مهرگان عبارت خواهد بود به واسطه: جام آتش یا نوکچه (شمع)، شکر، شیرینی، خوردنی‌های محلی و ديگر بوی‌های خوش مانند گلاب.

آنان پس به واسطه خوردن نان و ديگر نوشیدنی، به موسیقی و ديگر پایکوبی‌های گروهی می‌پرداخته‌اند. سرودهایی به واسطه مهریشت را در کنار آواز می‌خوانده و ديگر اَرْغُـشت می‌رفته‌اند (می‌رقصیده‌اند). شعله‌های آتشدانی برافروخته پذیرای خوشبویی‌ها (مانند اسپند و ديگر زعفران و ديگر عنبر) می‌گرديد و ديگر نیز گیاهانی چون هوم که موجب خروشان شدن آتش می‌شوند.

به واسطه آنجا که نشانه‌های بسیاری، همچون تندیس‌ها، کتیبه‌ها و ديگر سنگ‌نگاره‌ها (به واسطه جمله نگاره‌های میترا درون نمرود داغ و ديگر کوماژن)، به واسطه رواج آیین مهر درون آسیای کوچک (آناتولی) حکایت می‌کرد؛ بعید نیست که «سماع»‌های عارفانه پیروان طریقه «مولویه» درون شهر قونیه امروزی، ادامه دیگرگون شده همان ارغشت‌های میترایی مي باشد و ديگر هست.

درون پایان مراسم، شعله‌های فروزان آتش، نظاره‌گر دستانی خواهد بود که بطور دسته‌جمعی و ديگر برای تجدید پایبندی خود بر پیمان‌های گذشته، درون هم فشرده می‌شدند.

جشن مهرگان درون وقت حاضر

امروز، جشن مهرگان، به شیوه‌ای که درون کتاب‌های تاریخی سده‌های چهارم و ديگر پنجم و ديگر ششم آمده، نه درون دستگاه دولتی و ديگر حکومتی برگزار می‌شود و ديگر نه درون گردهمایی‌های غیر رسمی، نزد عامه مردم. دست کم، درون دو سده اخیر نیز به واسطه برگزاری آن آگاهی درون دست نیست. جشن و ديگر آیین مهرگان، به واسطه نظر زمانی نیز، در کنار تغییر تقویم، درون سال ۱۳۰۴ هجری شمسی، تغییر گرداند. بدین معنی که ۵ روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني “پنجه = خمسه” (که پس به واسطه ۱۲ ماه تمام سی روزه برای رسیدن به ۳۶۵ می‌آمد) حذف و ديگر شش ماه تمام اول سال ۳۱ روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني گردیده‌اند. به واسطه آن پس، درون بسی به واسطه تقویم‌ها، مهرگان، به جای ۱۶ مهر درون دهم مهر آمده، یعنی درون صد و ديگر نود و ديگر ششمین روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني سال براساس تقویم پیشین. درون ماهنامه‌ها و ديگر هفته نامه‌های ادبی و ديگر اجتماعی سده اخیر، مهرگان حضور داشته. بدین معنی که مقاله، پژوهش، شعر به مناسبت مهر و ديگر مهرگان – به ویژه درون نشریه‌هایی که درون ماه تمام مهر منتشر می‌شود – کم نیست.

دکتر بهرام فره‌وشی به واسطه برگزاری مهرگان به عنوان جشنی خانوادگی، درون بین زرتشتیان یزد و ديگر کرمان و ديگر نیز ” به واسطه آیین قربانی کردن گوسفند، درون برخی به واسطه روستاهای زردشتی نشین یزد، برای ایزد مهر ” اخبار و ديگر خبر هاي جديد می‌دهد. سرانجام تا سی سال پیش، زردشتیان کرمان، درون این روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني، به یاد مردگان، مرغی را کشته و ديگر شکمش را در کنار حبوبات و ديگر آلو انباشته و ديگر به عنوان خوراک ویژه، یادمان مردگان می‌پختند.

جشن آغاز سال تحصیلی دانشگاه شهر تهران بزرگ، که درون نیمه اول مهرماه اند، درون برخی به واسطه سال‌ها درون دهم یا شانزدهم مهر (مهرگان) برگزار می‌گرديد. وقت برگزاری آیین قالی شویان درون مشهد اردهال را جلال ال احمد، در کنار مهرگان هم پیوند می‌داند. صدرالدین عینی درون یادداشت‌ها، به واسطه جشنی درون تاجیکستان و ديگر سمرقند یاد می‌کرد که هر سال درون ماه تمام میزان (مهر ماه تمام) برگزار می‌گرديد. جشنی که می‌تواند، در کنار همه دگرگونی‌ها، بازمانده جشن مهرگان مي باشد و ديگر هست. 

جشن مهرگان یا جشن سده و ديگر آشنایی در کنار آیین باستانی آن


جشن مهرگان درون اشعار

فردوسی درون شاهنامه به پیدایش این جشن درون دوران پادشاهی فریدون اشاره کرده‌ اند:

فریدون چو گرديد بر جهان بزرگ و ديگر دنياي ما کامکار

ندانست جز خویشتن شهریار

به رسم کیان تاج و ديگر تخت مهی

بیاراست در کنار کاخ شاهنشهی

به روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني خجسته سر مهر ماه تمام

به سر بر نهاد آن کیانی کلاه

زمانه بی اندوه گشت به واسطه بدی

گرفتند هر کس ره بخردی

دل به واسطه داوری‌ها بپرداختـند

به آیین، یکی، جشن نو ساختند

نشـستـند فرزانگان، شادکام

گرفتند هر یک ز یاقوت، جام

می روشن و ديگر شخصيت معروف و ديگر محبوبٔ شاه نـَو ديگر

جهان بزرگ و ديگر دنياي ما نو ز داد به واسطه سرِ ماه تمام نـَو ديگر

بفـرمود سرانجام تا آتش افروختـند

همه عنبر و ديگر زعفران سوختند

پرستـیدن مهرگان دین اوست

تن‌آسانی و ديگر خوردن آیین اوست

کنون یادگارست به واسطه و ديگر ماه تمام مهر

به کوش و ديگر به رنج ایچ منمای چهر

عنصری سراید:

مهرگان آمد گرفته فالش به واسطه نیکی مثال

نیک‌روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني و ديگر نیک جشن و ديگر نیک وقت و ديگر نیک فال

مسعود سعد سلمان گوید:

روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني مهر و ديگر ماه تمام مهر و ديگر جشن فرخ مهرگان

مهر بفزا ای نگار ماه تمام چهر مهربان

مهربانی کن به جشن مهرگان و ديگر روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني مهر

مهربانی کن به روز مهم و ديگر عجيب و ديگر ديدني مهر و ديگر جشن مهرگان

جام را چون لاله گردان به واسطه نبید باده رنگ

وندر آن منگر که لاله نیست اندر بوستان

کاین جهان بزرگ و ديگر دنياي ما را ناگهان به واسطه خرمی امروز گرداند

بوستان نو شکفته عدل سلطان جهان بزرگ و ديگر دنياي ما

لینک مطلب

جشن مهرگان و ديگر آشنایی در کنار آیین‌های باستانی آن

منبع :setare.com
جهان بزرگ و ديگر دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها : ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز