برخي برده به دنيا مي آيند، ديگران برده مي شوند و باز عده اي به سوي برده داري جذب مي شوند.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶
خانه » ادبیات » جزییات فستيوال کتاب خواندني سال دانشجویی
جزییات فستيوال کتاب خواندني سال دانشجویی

جزییات فستيوال کتاب خواندني سال دانشجویی

دنياي ما هنر:

جزییات فستيوال کتاب خواندني سال دانشجویی

در اعلام پخش‌های بیست و چهارمین فستيوال کتاب خواندني سال دانشجویی، به این عنوان اشاره گرديد که تقویت کتاب خواندني سال دانشجویی به بهتر شدن وضعیت کتاب خواندني سال منجر خواهد گرديد.

در نشست خبری این فستيوال که روز مهم دوشنبه (۱۵ آبان‌ماه) برگزار گرديد سعید پورعلی معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی همراه اشاره به نزدیک شدن به هفته کتاب خواندني گفته شد: جهاد دانشگاهی به واسطه فعالیت‌هایی که در نشر داده‌های علمی و انتشار کتاب خواندني و ایجاد پایگاه مدارک و اطلاعات علمی داشته توانسته نقش و سهم خوبی را در فضای نشر کشور داشته خواهد خواهد بود و شاید به همین دلیل چند سالی هست که به عنوان عضو شورای سیاست‌گذاری هفته کتاب خواندني معرفی می‌شود. به لحاظ اساسنامه‌ای یکی از وظایف ما فراهم کردن امکان نشر داده‌های علمی در قالب کتاب خواندني و مقاله در نشریات علمی-پژوهشی و علمی-تخصصی هست.

او افزود: سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی و مرکز اطلاعات و داده‌های دانشگاهی دو سازمانی هستند که مأموریت اصلی در حوزه نشر داده‌های علمی را بر عهده دارند. یکی از مهمترین خدمات جهاد دانشگاهی تولید و ترجمه کتاب خواندني و ارائه خدمات نشر به دانشگاهیان هست. همچنین  همراه ایجاد مرکز اطلاعات و داده‌های علمی امکان دسترسی رایگان به نوشته زيبا کامل مقالات برای دانشجویان و استادان را فراهم کرده‌ایم.

پورعلی یادآور گرديد: فستيوال دفاع سه‌دقیقه‌ای از پایان‌نامه‌ها یکی دیگر از رویدادهای جهاد دانشگاهی هست که در سال اول اجرا به قدری از آن استقبال گرديد که قرار هست در ۱۰ استان نیز برگزار شود. همچنین در اسفندماه در استان تهران پايتخت  دوباره این رویداد را خواهیم داشت.

او در مورد پخش‌های جهاد دانشگاهی در هفته کتاب خواندني خاطرنشان گرداند: تجلیل از کتابداران دانشگاه، بازدید از قدیمی‌ترین کتاب خواندني‌فروشی‌ها و تجلیل از آن‌ها و فعالان صنعت نشر جزو پخش‌های ماست. تولید خبر و اخبار از رویدادهای این هفته، مصاحبه، گزارش و میزگردهایی برای بررسی صنعت نشر در دانشگاه‌ها نیز از  پخش‌های رسانه‌های جهاد دانشگاهی هست.

در ادامه این نشست که در ایکنا برگزار گرديد، عادل تقوی رئیس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی و دبیر فستيوال کتاب خواندني سال دانشجویی اظهار گرداند: هفته‌ای که پیش رو داریم هفته‌ای هست که شاید تمرکز مسئولان و دست‌اندرکاران به مقوله کتاب خواندني و کتاب خواندني‌خوانی بیشتر از ایام دیگر سال خواهد خواهد بود و این بخش فرهنگی دیده و توجه بیشتری به آن شود. کتاب خواندني سال دانشجویی به عنوان یکی از محوری‌ترین ارکان اصلی دانشگاهی هست و امیدواریم بتوانیم تأثیرگذار باشیم. می‌توان گفته شد این فستيوال رویداد پرسابقه‌ای در فضای فعالیت‌های جهاد دانشگاهی هست و نزدیک به ربع قرن سابقه استقرار داشته و امیدواریم بتوانیم به کمک کسانی که حامی ما بودند این استمرار را ادامه دهیم.

او در مورد بیست و چهارمین دوره فستيوال کتاب خواندني سال دانشجویی گفته شد: فراخوان این دوره از ابتدای سال ۹۶ اعلام گرديد و تا پایان شهریورماه دانشجویان مهلت داشتند آثار خود را در حوزه تألیف و ترجمه به دبیرخانه این فستيوال ارسال کنند. آثار در چهار مرحله داوری شدند و هفته آینده روز مهم دوشنبه ۲۲ آبان‌ماه ساعت ۹:۳۰ از برگزیدگان این دوره در دانشگاه تهران پايتخت، دانشکده علوم پایه، سالن دهشوری تقدیر خواهد گرديد.

دبیر فستيوال کتاب خواندني سال دانشجویی ادامه داد: امسال ۷۷۰ اثر به دبیرخانه ارسال گرديد که در مرحله اولیه حدود ۱۰۰ اثر حائز شرایط شرکت در این فستيوال نبودند و حذف شدند. ۶۶۰ اثر امکان ارزیابی و شرایط اولیه برای شرکت در فستيوال را دارا بودند. امسال به لحاظ کمی تعداد آثار نسبت به دوره‌های گذشته حدود پنج درصد افزایش یافته خواهد بود. بیشترین تعداد آثار در گروه‌های مختلفی که تعریف شده در حوزه علوم انسانی بوده هست که به تفکیک در رشته حقوق ۸۱ اثر، دین و فلسفه ۶۷ اثر و ۶۳ اثر در علوم تربیتی بوده هست. حوزه علوم پزشکی و دامپزشکی همراه ۱۳۷ اثر و فنی و مهندسی همراه ۵۲ اثر در رتبه‌های بعدی قرار دارند. همچنین ۱۱ اثر به عنوان اثر برگزیده و ۲۴ اثر به عنوان شایسته تقدیر اعلام خواهد گرديد.

او افزود: بیشترین آثار در حوزه تألیف بوده هست و در حوزه ترجمه نیز همراه شیب ملایمی حرکت می‌کنیم و ترجمه‌ها نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته منتها همچنان نسبت ۷۰ به ۳۰ رعایت شده هست. امسال حدود ۶۳ درصد آثار در حوزه تألیف و ۳۳ درصد در حوزه ترجمه قرار داشته هست. علاوه بر گروه‌های شش‌گانه اصلی، به روال سال‌ گذشته شعار سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» از بخش‌های اصلی بخش ویژه خواهد بود. بحث فضای مجازی به خاطر گستردگی و حواشی‌ای که داشت، گردشگری، فرهنگ عمومی و آسیب‌های اجتماعی، مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم و تجاری‌سازی دانش و فناوری‌های نوین نیز جزو بخش‌های ویژه این دوره هستند.

تقوی یادآور گرديد: امسال نیز بخش دانشجویان فارسی‌نویس را برگزار کردیم که هدف ما تمرکز بر دانشجویانی خواهد بود که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند یا دانشجویان خارجی که در خارج از ایران مشغول به تحصیل هستند و آثار خود را به زبان فارسی تهیه می‌کنند. آثار آن‌ها به صورت ویژه معرفی خواهد گرديد. نوآوری‌ای که امسال در بخش جنبی داشته‌ایم نگارستان کتاب خواندني بوده هست.  بخش دیگر ما تجلیل از ناشران فعال در نشر آثار دانشجویی هست. امسال نیز جوان‌ترین دانشجویی را که کتاب خواندني تولید کرده خواهد خواهد بود و همچنین کسی را که بیشترین تألیف یا ترجمه را در ساعت محدود همراه حفظ کیفیت و غنی بودن آثار تولیدی داشته خواهد خواهد بود معرفی خواهیم گرداند.

در ادامه این نشست افشین داورپناه معاون فرهنگی خانه کتاب خواندني همراه اشاره به همکاری موسسه خانه کتاب خواندني در داروی کتاب خواندني سال دانشجویی گفته شد: امیدوارم مشارکت و همپوشانی فعالیت‌های ما در هم‌افزایی ترویج کتاب خواندني و کتاب خواندني‌خوانی ادامه داشته خواهد خواهد بود. ما از هر فعالیتی که در حوزه کتاب خواندني انجام می‌شود، حمایت کنیم. به نظر می‌رسد کتاب خواندني سال دانشجویی در فعالیت‌های کتاب خواندني سال جمهوری اسلامی ایران تأثیرگذار خواهد خواهد بود. 

او ادامه داد: تصور ما این هست که باید کتاب خواندني سال دانشجویی را تقویت کنیم. در این صورت در کتاب خواندني سال جمهوری اسلامی ایران موفق‌تر خواهیم خواهد بود، زیرا نیروهایی که در حوزه دانشجویی کتاب خواندني تألیف می‌کنند انگیزه بیشتری دارند که آن را ادامه دهند و در کتاب خواندني سال جمهوری اسلامی شرکت کنند. یکی از مشکلات ما کاهش کیفی کتاب خواندني سال جمهوری اسلامی بوده هست که فکر می‌کنم به خاطر رویه نادرست حوزه دانشجویی هست و این مسئله باعث شده که دانشجویان کمتر سراغ کتاب خواندني و بیشتر به سمت مقالات بروند.

داورپناه همراه اشاره به همکاری کتاب خواندني سال جمهوری اسلامی همراه کتاب خواندني سال دانشجویی گفته شد: ما چهار کارگاه را در نظر گرفته‌ایم که برای برگزیدگان برگزار شود و امیدواریم همراه این کارگاه‌ها به اهدافمان نزدیک‌تر شویم. این کارگاه‌ها عبارتند از: کارگاه آموزش درست‌نویسی، کارگاه  شيوه ‌شناسی تبدیل پایان‌نامه به کتاب خواندني،  گارگاه اصول تدوین کتاب خواندني و کارگاه آموزش بررسي کتاب خواندني. اگر افراد یاد بگیرند بر چه اساس بنویسند و همراه چه معیارهایی کتاب خواندني را بررسي کنند مسلما در تدوین کتاب خواندني موفق خواهند خواهد بود.

معاون فرهنگی خانه کتاب خواندني اظهار گرداند: همراه توجه به اهمیت حوزه دانشجویی امسال در هفته کتاب خواندني یک روز مهم را همراه عنوان کتاب خواندني و جامعه دانشگاهی نامگذاری کرده‌ایم. شعار امسال هفته کتاب خواندني نیز «آینده روشن همراه خانواده کتاب خواندني‌خوان» هست که به نظر می‌رسد همراه کتاب خواندني سال دانشجویی همپوشانی داشته باشد. اگر بخش قصه و داستان و اشعار را از کتاب خواندني سال جمهوری اسلامی حذف کنیم مشارکت‌ها در بخش علوم انسانی خیلی کمتر بوده هست و امیدواریم همراه ادامه همکاری‌ها افراد بیشتری ترغیب شوند.  

در ادامه نشست عادل تقوی در مورد بخش تجاری‌سازی دانش و فناوری نوین گفته شد: یکی از دغدغه‌های اصلی جهاد دانشگاهی تجاری‌سازی فناوری و دانش‌های نوین بوده و باعث شده معاونت مجزایی برای این عنوان در نظر بگیرند. همراه توجه به اهمیت و جایگاهی که این عنوان داشته باشد این معاونت این عنوان را پیشنهاد داد و مورد استقبال واقع گرديد. امیدواریم این عنوان به معرفی شيوه‌ها و ابزار تجاری‌سازی دانش کمک کرد. یکی از مشکلات اساسی که فارغ‌التحصیلان همراه آن مواجه هستند اشتغال و تبدیل ایده به ثروت هست که امیدواریم این بخش کمک‌کننده خواهد خواهد بود.

منبع: ایسنا

لینک مطلب

جزییات فستيوال کتاب خواندني سال دانشجویی

منبع :www.news.naqderooz.com/
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز