آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
خانه » گوناگون » جدایی مهدی مظلومی از شبکه های فارسی زبان در خارج از کشور
جدایی مهدی مظلومی از شبکه های فارسی زبان در خارج از کشور

جدایی مهدی مظلومی از شبکه های فارسی زبان در خارج از کشور

دنيا هنر:

جدایی مهدی مظلومی از شبکه های فارسی زبان در خارج از کشور

جدایی مهدی مظلومی از شبکه های فارسی زبان در خارج از کشور

 مهدی مظلومی از کارگردان فيلم سينمايي های سریال های ایرانی هست که به فعالیت برای شبکه های فارسی زبان در خارج از کشور می پرداخت و به تازگی همکاری اش را کنار این شبکه ها قطع کرده هست. در ادامه صحبت های وی را در این رابطه خواهید خواند.

پاییز همان سال مي باشد که کنار قوت گرفتن این اخبار روز نام افرادی که به این شبکه پیوسته بودند رفته رفته منتشر نمودند. البته که نام چندان شناخته‌شده‌ای در بین بازیگرانی که به جم رفته بودند به چشم نمی‌خورد و بیشتر بازیگرانی در این لیست قرار گرفته بودند یا کسانی بودند که چند سالی مي باشد در ایران به فراموشی سپرده شده بودند، یا آن‌هایی که چندان شناخته شده نبودند و نقش آن‌چنان به‌یادماندنی را در هیچ فیلم و سریالی بازی نکرده بودند.

چند ماهی که از این اتفاقات و حواشی‌اش گذشت و تب و تاب مهاجرت، کشف حجاب بازیگران بانو و حضور بقیه بازیگران در سریال‌ها فروکش گرداند، تمایل مخاطبان ایرانی به پی‌گیری آثار ایرانی‌هایی که به آن طرف مهاجرت کرده بودند نیز کم‌کم، کم‌رنگ نمودند. در واقع چون خروجی حاصل از فعالیت این افراد آن چیزی نبود که حتی مخاطب پرو پا قرص سریال‌های ترکیه‌ای هم انتظارش را داشت، پروژه پیوستن و فعالیت ایرانی‌ها به جم به پروژه‌ای شکست خورده تبدیل نمودند که خیلی‌‌ها از مدت‌ها قبل آن را حدس زده بودند.

در این میان چند بازیگر نیز در مصاحبه‌هایی از ترک وطن و فعالیت در شبکه‌های بیگانه ابراز پشیمانی کردند و برخی نیز اعلام کردند دوست دارند به ایران برگردند و یکی دو نفر نیز بعد از کش و قوس‌های فراوان به ایران بازگشتند و برخی نیز به دلایل مختلف این امکان را پیدا نکردند.

منتها تازه‌ترین خبرها حکایت از جدایی یکی دیگر از کسانی داشته که به این شبکه رفته مي باشد. کارگردانی که آخرین ساخته‌اش در ایران بعد از مهاجرت او به ترکیه و بدون ذکر نامش در سینماها پخش نمودند؛ مهدی مطلومی.

مهدی مظلومی کارگردان فيلم سينمايي سینما و تلویزیون تاکنون آخرین فردی هست که کنار شبکه جم قطع همکاری کرده هست. او در مي گويند‌وگو کنار خبرآنلاین از دلایل جدایی‌اش از این شبکه، ابراز تمایل‌اش برای بازگشت به ایران و ادامه فعالیت‌هایش گفته هست.

به دلیل تغییر مدیریت از جم جدا شدم

مهدی مظلومی مدتی هست از شبکه جم جدا شده هست، پیش از او نیز چند هنرور دیگر که از ایران مهاجرت کرده و به این شبکه پیوسته بودند نیز از جم جدا شدند. او در مورد علت جدایی‌اش از این شبکه به خبرآنلاین می‌گوید: «بعد از اتمام سري طنز «شهر قشنگ»، کارهایی پیشنهاد می‌نمودند که ارتباط خوبی کنار آن‌ها نمی‌گرفتم، کنار توجه به این شرایط اصرار من به ساخت سری دوم «شهر قشنگ» مي باشد. منتها مشکلاتی که در فضای شبکه وجود داشت امکان شروع سری دوم شهرقشنگ را تقریبا نشدنی گرداند. مخصوصاً مواضع مدیر جدید دفتر آنتالیا. به همین دلیل من کنار توجه به تغییر شرایط همان موقع از گروه جم خارج شدم.»

شدت گرفتن اختلاف‌نظرها

مظلومی به مدت وقت جدایی‌اش از این شبکه اشاره می‌کرد و می‌افزاید که تقریبا ۸ ماه هست از شبکه جم جدا شده هست.

جدایی شخصيت‌هایی که به شبکه جم پیوسته بودند دلایل مختلفی داشت، به نظر می‌رسد نارضایتی از این شبکه و نحوه عملکرد آن باعث جدایی بسیاری از این افراد از این شبکه نمودند. مظلومی در این باره توضیح می‌دهد: «مشکل من بیشتر مواضع مدیریت جدید دفتر آنتالیا مي باشد که شرایط کار را سخت می‌گرداند و بعد از ترور مدیر جم این مواضع بدتر نمودند. به‌طوری‌که اختلاف سلیقه و نظر، کاملاً شدیدتر نمودند و کنار توجه به این‌که مدتی مي باشد از گروه جم جدا شده بودم، تصمیم به ادامه فعالیت خارج از جم گرفتم. الان هم مدتی هست که بعد از ثبت یک شرکت خصوصی در ترکیه به‌طور مستقل استارت فعالیت‌های تصویری را زدم و به عنوان اولین کار سریال «شهرقشنگ٢» را جهت پخش از طریق اپلیکیشن شروع کردیم.»

بازیگری به خاطر من به جم نیامد

پس از پیوستن مظلومی به شبکه جم عده دیگری از بازیگران نیز به این شبکه رفتند و فعالیت‌شان را در آنجا شروع کردند، به نظر می‌رسد حضور مظلومی در این شبکه پلی برای مهاجرت عده دیگری از بازیگران و هنرمندان مي باشد، منتها بعد از مدتی چند تن از بازیگران از پیوستن به این شبکه ابراز پشیمانی کردند و حالا نیز این کارگردان فيلم سينمايي کنار جم قطع همکاری کرده هست.

مظلومی در پاسخ به این سوال که آیا پروژه پیوستن هنرمندان ایرانی را کنار در این شرایط شکست خورده می داند یا خیر؟ می‌گوید: «هیچ بازیگری به‌خاطر من به جم نپیوست. تنها یک مورد آقای سیرتی بودند که کنار توجه به این‌که سال‌ها قبل در تئاتر «باغ البالو» آقای رکن‌الدین خسروی کنار هم کار کرده بودیم و ایشان از بیکاری‌شان گفتند، من برای کمک کردن به ایشان، پیشنهاد حضور به صورت پروژه‌ای به مدت ۳ ماه در «شهر قشنگ» را دادم که ایشان هم فوری پذیرفتند و آمدند. منتها متأسفانه کیفیت کارشان نظر من را تأمین نمی‌گرداند که تصمیم به حذف و تسویه گرفتیم. منتها از علت مهاجرت سایر بازیگران خیلی اطلاع ندارم، چون دلایل مختلف مي باشد. بعضی قصد پناهندگی داشتند، بعضی قصد مهاجرت و بعضی قصد کار موقت و… منتها در نهایت کنار توجه به شرایطی که پیش آمد در واقع حضور بازیگران ایرانی موفقیت خاصی به‌ دنبال نداشت.»

رکود به دلیل اختلاف نظرها

عملکرد شبکه جم نسبت به قبل حتی در جذب مخاطب ایرانی هم دچار رکود شدید شده، افت جدی کیفی آثار تولیدی این شبکه نیز دلیلی دیگر برای ترک کسانی مي باشد که به این شبکه رفته بودند. کارگردان فيلم سينمايي فیلم «سه بیگانه» در این‌باره یادآور می‌شود: «این رکود به‌خاطر جدایی من نیست در واقع به‌خاطر همان اختلاف نظر و سلیقه مي باشد که من مطمئن بودم نتیجه مطلوبی نخواهد داشت و باعث نمودند تصمیم به جدایی بگیرم و هم‌چنان معتقدم کنار همان دیدگاه و سابقه سیر نزولی را ادامه خواهد داد. من نیز معتقدم این عملکرد نسبت به گذشته بسیار افت کرده و به‌نظرم افت بیشتری هم خواهد گرداند.»

او در مورد دلایل این افت و رکود می‌گوید: «شاید یکی از دلایلش آشنا نبودن مدیریت جدید شبکه‌های جم کنار مقوله مدیا(رسانه) مخصوصاً تولید هست.»

من به قصد رفتن به جم از ایران نرفتم

خیلی از افرادی که به هر دلیلی از کشور مهاجرت کردند، بعد از مدتی سودای بازگشت به وطن به سراغشان می‌آید، این اتفاق در مورد افرادی که به جم رفتند نیز صدق می‌کرد و برخی از آن‌ها در مصاحبه‌هایشان از مهاجرت و فعالیت در خارج ایران ابراز پشیمانی کردند و کار در این شبکه را به مثابه سرابی دانستند که هیچ سودی برایشان نداشته هست. مظلومی منتها نظرش را در مورد ادامه فعالیت در خارج از کشور و بازگشت به ایران در صورت فراهم شدن شرایط این‌طور بیان می‌کرد: «من به قصد کار کردن از کشور خارج شدم نه صرفاً به قصد کار در جم، به همین دلیل اکنون که جم برای من تمام شده به برنامه تلويزيوني‌ریزی‌ای که کرده بودم به‌طور مستقل ادامه می‌دهم. بحث برگشتن یا برنگشتن هم مطرح نیست، چون من مملکت خودم را دوست دارم و سعی کردم در خارج از کشور هم کارهایی بکنم که باعث شادی مخاطبان ایرانی خواهد مي باشد. در ادامه هم در همین راستا فعالیت خواهم گرداند و قطعاً دوباره به وطن برمی‌گردم حتی اگر اجازه کار و فعالیت در حوزه تلویزیون و سینما را نداشته باشم.»

فعالیت مستقل من ربطی به جم ندارد

او هم‌چنین در پاسخ به این سوال که اگر به ۲ سال پیش -زمانی که به شبکه جم پیوستید- برگردد باز هم این راه را انتخاب می‌کرد یا خیر، می‌گوید: «چون قصد تجربه کار در خارج از کشور را داشتم شاید کمی سنجیده‌تر و کنار برنامه تلويزيوني‌ریزی بهتری و حتی شکل دیگری عمل می‌کردم.»

این کارگردان فيلم سينمايي در ادامه اضافه می‌کرد: «فعالیت مستقل من هیچ ربطی به شبکه جم ندارد و مسیر دیگری را طی می‌کرد. کار من ساخت و تولید کارهای نمایشی هست و در همین راستا اقدام به ساخت سریال اینترنتی کردم که به‌زودی از طریق اپلیکیشن پخش خواهد نمودند.»

گاهی اوقات تصوراتی که راجع به فعالیت در خارج از کشور در ذهن وجود داشته، کنار آن‌چه در واقعیت هست متفاوت می‌شود، و شرایط همان‌گونه که انتظار می‌رود فراهم نیست، مظلومی در مورد این‌که شرایط کار در شبکه بعد از گذشت این ۲ سال همان‌گونه هست که تصورش را از ابتدا داشته، می‌گوید: «خیر به هر حال تجربهٔ جدیدی برای مدیران مي باشد و تجربه لازم را نداشتند طبیعی مي باشد که کنار تصورات من فاصله داشته خواهد مي باشد.»

تمام تلاشم را می‌کنم تا به فعالیتم ادامه دهم

علاوه بر مسئولان و مدیران، هنرمندان هم نگاه مثبتی به فعالیت شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور ندارند. سطح کیفی برنامه تلويزيوني‌ها و سریال‌های شبکه‌ها دلیل اصلی این مخالفت هست، ضمن این‌که بسیاری نیز عملکرد این شبکه‌ها را منفی ارزیابی می‌کنند. همین مسئله در درازمدت ممکن هست سبب بی‌انگیزگی کسانی که آن طرف آب را برای ادامه فعالیت انتخاب کردند شود، مظلومی در توضیح این عنوان بیان می‌کرد: «کنار توجه به شرایط کار کردن در خارج از کشور و فاصله‌ای که باعث شده بین سیاست‌گذاران و حتی مردم شکافی به وجود بیاید، این مسئله را تشدید کرده هست، منتها من همیشه سعی کردم کنار غلبه بر مشکلات حس حرکت را در خودم زنده نگه دارم و به همین دلیل، انگیزه و ذوق و شوق قطعاً از بین رفتنی نیست. تمام تلاشم را می‌کنم که بتوانم به فعالیتم ادامه بدهم، نکته مهم این هست که محدود به جای خاصی نشود.»

او در پایان نیز یادآور می‌شود: «ضمن این‌که واقعیت این هست که بی‌ثباتی در تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌های اجرایی فضای سینما و تلویزیون ایران باعث حس ناامنی و بی‌ثباتی می‌شود که طبیعتا افرادی مثل من را به جست‌وجوی فضای مناسب‌تری سوق می‌دهد، هرچند ممکن هست فضا و شرایط جدید نسبت به داخل کشور بهتر نباشد. ای‌کاش هر چه زودتر این ثبات و شرایط امن کاری در داخل کشور شکل بگیرد که همه دوستان و همکاران در شرایط خوب به فعالیت بپردازند.»

لینک مطلب

جدایی مهدی مظلومی از شبکه های فارسی زبان در خارج از کشور

منبع :hidoctor.ir
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز