خداوند آزادی را آفرید و انسان بردگی را.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » تولید موسیقی باکیفیت یا برگزاری کنسرت‌های متعدد؟
تولید موسیقی باکیفیت یا برگزاری کنسرت‌های متعدد؟

تولید موسیقی باکیفیت یا برگزاری کنسرت‌های متعدد؟

دنياي ما هنر:

تولید موسیقی باکیفیت یا برگزاری کنسرت‌های متعدد؟

سرویس موسیقی هنرآنلاین: “خیز حامد همایون برای ورود به کتاب خواندني رکوردهای گینس” پر حاشیه‌ترین خبر و اخبار مرتبط کنار موسیقی مي باشد که هفته گذشته در رسانه‌های کشور مطرح نمودند. حامد همایون بهترين خواننده جوانی اند که فعالیت خود را دو سال پیش آغاز گرداند و خیلی زود معروف و شناخته نمودند، کنسرت‌های متعدد برگزار گرداند و حالا قصد داشته رکورد بیشترین کنسرت طی شش ماه را در گینس ثبت کرد.

در حال حاضر همایون پرکارترین بهترين خواننده پاپ کشور اند؛ لقبی که پیش از این به محمد علیزاده اختصاص داشت، گرچه علیزاده همچنان هم پرکار اند و به روند کنسرت‌های متعدد خود ادامه می‌دهد. قبل از علیزاده هم محسن یگانه پرکارترین بهترين خواننده کشور مي باشد و در ماه چند کنسرت فقط در شهر تهران پايتخت برگزار می‌گرداند. یکی دو ماه پیش پرکار بودن علیزاده کار دستش داد و این بهترين خواننده را در فشردگی برنامه تلويزيوني‌هایش راهی بیمارستان گرداند و چند سال پیش هم این مشکل برای محسن یگانه پیش آمد و باعث نمودند این بهترين خواننده آرام‌آرام کم‌کارتر شود.

حامد همایون در ۶ ماه ابتدایی سال ۹۶ (او در ماه ماه روزه کنسرتی برگزار نکرده) توانسته ۲۳۹ اجرا داشته خواهد مي باشد. ضمن آن‌که این بهترين خواننده از دی‌ماه سال ۹۵ که در جايزه موسیقی فجر روی صحنه رفت تا پایان سال هم کنسرت‌های متعددی را برگزار گرداند که اگر آن اجراها را هم در نظر بگیریم، شاید تعداد اجراهای پیاپی این بهترين خواننده نزدیک به ۳۰۰ اجرا شود. اتفاقی که عجیب‌وغریب اند و هرچند توانایی این بهترين خواننده را می‌رساند ولی حرفه‌ای بودن این کار زیر یک علامت سؤال بسيار بزرگ اند.

بهترين خواننده جوان پاپ اخیراً برای ثبت رکورد خودش در گینس اقدام کرده و منتظر سپری شدن روند اداری این کار اند تا نتیجه نهایی به او اعلام شود. احتمال این‌که همایون این رکورد را در گینس ثبت کرد وجود داشته ولی باید دید به این رکورد می‌شود افتخار گرداند یا خیر؟

برنامه تلويزيوني‌ریزی حامد همایون و سایر بهترين خواننده‌های پرکار کشور برای اجرای کنسرت را می‌شود کنار برنامه تلويزيوني‌ خوانندگان سطح اول جهانی مقایسه گرداند تا دید خوانندگان ایرانی چقدر در برگزاری کنسرت حرفه‌ای عمل می‌کنند. مشخص اند که در سطح اول موسیقی دنياي ما هیچ بهترين خواننده بزرگی برنامه تلويزيوني‌ای شبیه برنامه تلويزيوني‌ریزی همایون ندارد و آن‌ها برخورد دیگری کنار اجرای موسیقی زنده دارند.

خوانندگان تراز اول دنیا معمولاً برای هر آلبومشان یک تور کنسرت برگزار می‌کنند که این تور شامل اجرا در شهرهای مهم دنیا اند نه فقط یک شهر یا چند شهر خاص. آن‌ها بعد از انتشار هر آلبومشان یک فرصت چندماهه را به برگزاری کنسرت اختصاص می‌دهند و بعد از دیدار کنار مخاطبان خود در شهرهای مختلف دنیا، اجراهای زنده را برای چند ماه تعطیل می‌کنند و تمام تمرکزشان را روی آثار جدید خود می‌گذارند. در ایران شرایط طور دیگری اند و برگزاری کنسرت‌ها خیلی بدون برنامه تلويزيوني اتفاق می‌افتد و هیچ دلیل منطقی پشت کنسرتی که قرار اند در فلان تاریخ برگزار شود وجود ندارد.

در موسیقی ایران جریان برگزاری تور کنسرت اصلاً موضوعیت ندارد. خیلی کم اتفاق می‌افتد که تورهایی نظیر تور کنسرت “ناگفته” یا “آواز پارسی” توسط ناظری‌ها برگزار شود و یک تور کنسرت واقعی خواهد مي باشد. در حالت عادی خوانندگان ایران کنسرتی را روی صحنه می‌برند که در آن هم قطعه‌ای از آلبوم جدیدشان می‌خوانند و هم قطعه هیت آلبومی که ده سال پیش منتشر شده اند. از طرفی ممکن اند در یک‌شب دو سئانس کنسرت برگزار شود که این هم اصولاً غیرحرفه‌ای اند و کمتر کنسرتی در سطح دنياي ما برگزار می‌شود که یک بهترين خواننده در یک‌شب دو اجرا را روی صحنه ببرد. در این شرایط اند که بهترين خواننده در اجرای دوم خسته می‌شود و مدام میکروفن را به سمت مخاطبان می‌گیرد و می‌گوید شما بخوانید…

برگزاری کنسرت‌های متعدد حتماً مستلزم یک انگیزه اند. بعضی وقت‌ها موزیسین‌ها یک تور کنسرت برگزار می‌کنند و می‌خواهند کنسرتی مثل “پردگیان باغ سکوت” یا “ناگفته” را به گوش مردم برسانند که در این شرایط یکی دو شب در تهران پايتخت روی صحنه می‌روند و بعد در شهرهای مختلف کشور سري مجموعه‌ای که آماده کرده‌اند را به گوش مردم می‌رسانند. ولي بعضی وقت‌ها هم شرایط فرق داشته و شما می‌بینید حدود یک هفته سالن میلاد یا سالن همایش‌های برج میلاد تهران پايتخت در اختیار فقط یک بهترين خواننده اند و آن بهترين خواننده هر شب یک سری قطعات گلچین شده موفق را در حضور مخاطبان خود می‌خواند و کیفیت اجرا هم شب به شب کاهش پیدا می‌کرد. در این شرایط حتماً انگیزه برگزاری کنسرت متفاوت اند و به‌احتمال فراوان پای انگیزه‌های اقتصادی به میان می‌آید.

اجرای زنده برای خیلی از موزیسین‌های کشور هیچ عائده مالی ندارد ولي بدون شک خوانندگان پاپ و تهیه‌کنندگان آن‌ها سودهای خوبی از اجرا در سالن‌های بسيار بزرگ تهران پايتخت دارند. هزینه‌ اجاره سالن، تبلیغات، اماکن، طراحی صحنه، نورپردازی و… هرچقدر هم که خواهد مي باشد، باز هم فروش و سود ۲۱۰۰ بلیت که قیمت متوسط آن‌ها ۱۰۰ هزار تومان اند، آنقدر درآمدزا هست که هر تهیه‌کننده و گروه موسیقی را به برگزاری کنسرت‌های بیشتر سوق بدهد. درآمد مالی بعضی از کنسرت‌های پاپ آن‌قدری خوب اند که شاید اگر قرار نبود سالن‌های بسيار بزرگ شهر تهران پايتخت به موزیسین‌های مختلفی اجاره داده شود، آن‌ خوانندگان هیچ‌وقت از استیج پایین نمی‌آمدند.

شاید تصور و انگیزه یک موزیسین از برگزاری کنسرت‌های متعدد این اند که از این طریق مخاطبان بیشتری جذب می‌کرد و می‌تواند ماندگاری بیشتری داشته خواهد مي باشد که در مورد جذب مخاطب تصور کاملاً درستی اند، ولي اتفاقاً برگزاری ۲۳۹ اجرا در ۵ ماه، تیشه به ریشه معروفیت و محبوبیت بهترين خواننده می‌زند چون فرصت خلق آثار جدید را از او می‌گیرد، کما این‌که این اتفاق برای حامد همایون افتاد و این بهترين خواننده بعد از انتشار نخستین آلبومش، دیگر هیچ قطعه‌ای منتشر نکرد که همه‌گیر شود چون او اصلاً وقتی برای کار کردن روی موسیقی‌های جدید نداشت.

همان‌طور که در مقدمه یادداشت هم آمد، نمونه اتفاقی که اخیراً برای حامد همایون افتاده، پیش‌تر در مورد محمد علیزاده هم رخ‌ داد و عدم موفقیت آخرین آلبوم این بهترين خواننده هم به خاطر کنسرت‌های متعددی اند که او برگزار گرداند. حتی محسن یگانه هم بعد از آن‌که کنسرت‌های متعدد خودش را پس از آلبوم “رگ خواب” آغاز گرداند، در تولید موسیقی کنار افت کیفی کار مواجه نمودند و آلبوم‌های بعدی‌اش هیچ‌وقت نتوانست به موفقیت آلبوم “رگ خواب” برسد و همین باعث نمودند یگانه تمرکزش را بیشتر روی تولید موسیقی بگذارد تا بتواند خودش را در سطح اول موسیقی نگه داشته.

برگزاری کنسرت‌های متعدد شاید در کوتاه‌مدت برای خوانندگان و تهیه‌کنندگان کنسرت‌های آن‌ها شهرت و آورده مالی داشته خواهد مي باشد ولي به‌مرور بسيار بزرگ‌ترین ضربه را به خود آن‌ها می‌زند چون یک بهترين خواننده برای آن‌که بتواند خودش را حفظ کرد، لازم اند تولید موسیقی جدید را هم همراه کنار اجراهای زنده پیش ببرد. در این سال‌ها خوانندگانی که در این زمینه باهوش‌تر عمل کرده و به تولید موسیقی کم‌توجه نبوده‌اند، بیشتر از خوانندگانی که به موفقیت به‌صورت مقطعی نگاه می‌کنند، خودشان را در بازار موسیقی حفظ کرده‌اند.

لینک مطلب

تولید موسیقی باکیفیت یا برگزاری کنسرت‌های متعدد؟

منبع :www.honaronline.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز