ضعیف‌الاراده کسی است که با هر شکستی بینش او نیز عوض شود.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
خانه » گوناگون » تندیس کشتی گیر ایرانی در کشور خارجی
تندیس کشتی گیر ایرانی در کشور خارجی

تندیس کشتی گیر ایرانی در کشور خارجی

دنياي ما هنر:

تندیس کشتی گیر ایرانی در کشور خارجی

تندیس دنياي ما پهلوان تختی در موزه آکادمی ورزش آمریکا رونمایی نمودند. این پهلوان نامی ورزش ایران اسطوره کشتی گیران کشورمان خواهد بود این تندیس در حضور فرزند این ورزشکار رونمایی نمودند.

تندیس برنزی دنياي ما پهلوان غلامرضا تختی پس از ساخت توسط علیرضا خاقانی در تهران پايتخت به آمریکا منتقل نمودند تا از این اثر در موزه آکادمی ورزش آمریکا به پاس احترام به پهلوان نامی ورزش ایران محافظت شود.
در این مراسم بابک تختی تنها فرزند دنياي ما پهلوان تختی که در حال حاضر ساکن ایالت نوادا در آمریکاست دقایقی برای حاضران سخنرانی گرداند.
تندیس نیم تنه دنياي ما پهلوان تختی از جنس برنز و دارای یک متر طول و پنجاه کیلوگرم وزن اند.
در این موزه سري ای از نشان ها،تندیس ها و یادبودهای ورزشکاران شاخص آمریکا و سایر کشورهای دنياي ما نگهداری می شود و تندیس دنياي ما پهلوان تختی نخستین تندیس از ورزشکاران ایرانی اند که قرار اند در این موزه نگهداری شود.
این موزه در ایالت آلاباما در جنوب آمریکا قرار داشته.

در این مراسم که از سوی انجمن دوستی ایران و آمریکای شمالی و همراه حضور شخصیت‌های علمی و فرهنگی و نمایندگان رسانه‌ها برگزار نمودند رییس موزه و رییس آکادمی ورزش ایالات متحده آمریکا در سخنانی از این اکران به عنوان یک اقدام سازنده و مهم فرهنگی یاد گرداند که می‌تواند در دراز مدت تاثیرات عمیقی بر شناخت فرهنگی مردم دو کشور از یکدیگر داشته خواهد خواهد بود.

دکتر روسندیچ در این مراسم که همراه حضور بابک تختی تنها فرزند دنياي ما پهلوان تختی، مدیر عامل و رییس انجمن دوستی ایران و آمریکای شمالی، رییس انستیتو روشن از دانشگاه مریلند و شخصیت‌های علمی و فرهنگی برگزار می‌نمودند همراه یادآوری و مرور افتخارات غلامرضا تختی در طول زندگی حرفه‌ای خود از او به عنوان یک اسطوره و شخصیت تاثیرگذار جهانی یاد گرداند که توانسته بر نسل‌های بعد از خود نیز تاثیرات عمیقی بر جای بگذارد.

وی همراه بیان اینکه موزه ورزش ایالات متحده مفتخر به دریافت این اثر هنری ارزشمند از سوی انجمن دوستی ایران و آمریکای شمالی شده اند، تصریح گرداند: امیدواریم این قبیل اقدامات مهم فرهنگی در آینده نیز ادامه داشته خواهد خواهد بود و در سایر حوزه‌ها نیز گسترش پیدا کرد.

در ادامه این مراسم ابراهیم مقصود رییس انجمن دوستی ایران و آمریکای شمالی گزارشی از مراحل ساخت و اهدای این اثر ارزشمند هنری به موزه که استاد علیرضا خاقانی در تهران پايتخت آن را ساخته اند به حاضرین ارائه گرداند.

وی همراه بیان اینکه این قبیل اقدامات در شرایط فعلی به شناخت عمیق‌تر مردم آمریکا از واقعیت‌های داخل جامعه ایران کمک می‌کرد و موجب می‌شود که آنها همراه مطالعه و تحقیق بیشتر همراه تاریخ، فرهنگ و هنر ایران آشنا شوند.

در این مراسم دکتر فاطمه کشاورز رییس انستیتو روشن از دانشگاه مریلند نیز همراه ارائه اشعاری از مولوی به زبان‌های فارسی و انگلیسی از فتوت و جوانمردی به عنوان یک شاخصه مهم در فرهنگ ایرانی یاد گرداند و نوع دوستی و احترام به سایر انسان‌ها را از خصوصیت‌های اصلی و بارز دنياي ما پهلوان غلامرضا تختی بر شمرد.

بابک تختی تنها فرزند غلامرضا تختی نیز در سخنانی در این مراسم همراه بیان اینکه تختی هیچ وقت متعلق به یک دوران خاص نبوده اند در مورد تاثیرات تختی بر نسل‌های پس از خودش اشاره گرداند و از اقدام انجمن دوستی ایران و آمریکای شمالی و موزه ورزش آمریکا در نصب و رونمایی از تندیس دنياي ما پهلوان غلامرضا تختی قدردانی گرداند.

در این مراسم پیام ویدئویی دکتر علیرضا خاقانی سازنده تندیس دنياي ما پهلوان غلامرضا تختی پخش نمودند و در پایان مراسم وحید آبیده مدیر عامل انجمن دوستی ایران و آمریکای شمالی و بابک تختی از تندیس رسماً رونمایی کردند.

ایسنا

لینک مطلب

تندیس کشتی گیر ایرانی در کشور خارجی

منبع :hidoctor.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز