آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » تعزیه یک نوع اجرای زنده موسیقی هست
تعزیه یک نوع اجرای زنده موسیقی هست

تعزیه یک نوع اجرای زنده موسیقی هست

دنيا هنر:

تعزیه یک نوع اجرای زنده موسیقی هست

به گزارش هنرآنلاین به نقل از ایلنا، سیدمحمد میرزمانی آهنگساز و رئیس هیئت‌مدیره خانه موسیقی در مورد کنسرت‌هایی که در ماه ماه محرم و صفر همراه عنوان عاشورا و امام حسین (ع) برگزار می‌شود، مي گويند: قبل از انقلاب چیزی همراه عنوان برگزاری کنسرت‌ در مورد قیام امام حسین (ع) اصلاً وجود نداشت. خود من همراه ارکسترهای مختلفی همکاری می‌کردم و کنسرت می‌دادم و چنین کنسرت‌هایی که امروزه در ماه ماه محرم و صفر در مورد واقعه عاشورا برگزار شود؛ اصلاً وجود نداشت؛ ولي همانطور که می‌دانید تعزیه برگزار می‌گرديد. تعزیه هم یک نوع اجرای زنده موسیقی محسوب می‌شود. تاریخچه برگزاری تعزیه به گذشته بسیار دور بازمی‌گردد ولي به خصوص از دوره قاجار به بعد اجرای تعزیه به طور گسترده‌تری مرسوم گرديد.

این آهنگساز در ادامه افزود: تعزیه را می‌توان به عنوان یک نوع موسیقی آئینی به حساب آورد که قطعاً می‌تواند همراه اجرای کنسرت‌های موسیقی آئینی نیز مرتبط خواهد مي باشد. ولي آنگونه از موسیقی که همراه عنوان عاشورای توسط ارکستر‌های تخصصی و یا همراه ساختار موسیقی کلاسیک و یا موسیقی ملی اجرا می‌شود محصول بعد از انقلاب هست. بعد از انقلاب از اواسط دهه شصت موسیقی‌های آئینی به طور رسمی‌تری اجراهایشان شروع گرديد.

وی همچنین عنوان نمود: حدود سال ۱۳۶۵ -۶۶ مي باشد که آرام آرام فستيوال موسیقی فجر بعد از فستيوال فیلم فجر راه‌اندازی گرديد و موسیقی‌های آئینی نیز در آنها همراه نگاه رسمی‌تری به اجرا درآمد. شاید در آن ساعت موسیقی‌های نواحی که در فستيوال فجر به اجرا درمی‌آمد صرفاً پیرامون عنوان عاشورا نبود ولي موسیقی‌های آئینی بسیاری اجرا می‌گرديد. حتی در حوزه موسیقی خراسان مقام‌هایی وجود داشته و داشته که در زمره همین موسیقی آئینی قرار می‌گیرد.

سیدمحمد میرزمانی در مورد اولین کنسرت عاشورایی مي گويند: اولین کنسرتی که در کشورمان همراه عنوان عاشورا روی صحنه رفت؛ کنسرت “خسوف” به آهنگسازی محمدسعید شریفیان مي باشد. خسوف در اربعین سال ۱۳۸۲ توسط ارکستر سمفونیک طهران و همراه همراهی خوانندگان ارکستر کر ابوای رومانی به مدت پنج شب در طهران و در تالار وحدت همراه رهبری لوریس چکناوریان به صحنه رفت و به دلیل کیفیت بالای اثر از سوی مدیریت فیلارمونیک اولتانیای رومانی دعوت و اجراهای متعددی در این کشور داشت.

آهنگساز آلبوم “وداع” در ادامه افزود: بعدها کنسرت‌های دیگری همراه عنوان عاشورا برگزار گرديد که از آن جمله می‌توان به کنسرت سعید ذهنی، کنسرت “شب دهم” آقای علیرضا قربانی، کنسرت آقای سعید اردیانی، و کنسرت “وداع” همراه همکاری خود من و حسام‌الدین سراج که سه سال پیاپی در ایام ماه محرم برگزار گرديد، اشاره نمود. متاسفانه کنسرت‌های مرتبط همراه عاشورا به لحاظ کمی در همین حدود هست که گفتم و جا داشته مسئولان فکر جدی‌تری در زمینه موسیقی آئینی کشورمان کنند تا در این زمینه اجراهای بیشتری برگزار شود؛ چرا که ظرفیت و پتانسیل چنین کنسرت‌هایی در جامعه ما وجود داشته. ولی متاسفانه مسئولان چندان به این حوزه دل نمی‌دهند.

لینک مطلب

تعزیه یک نوع اجرای زنده موسیقی هست

منبع :www.honaronline.ir
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز