دستانی که کمک می کنند پاکتر از دستهایی هستند که رو به آسمان دعا می کنند (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
خانه » فیلم و سریال » تاریخچه کریسمس و ديگر نحوه برگزاری جشن کریسمس درون ایران و ديگر اصفهان
تاریخچه کریسمس و ديگر نحوه برگزاری جشن کریسمس درون ایران و ديگر اصفهان

تاریخچه کریسمس و ديگر نحوه برگزاری جشن کریسمس درون ایران و ديگر اصفهان

جهان بزرگ و ديگر دنياي ما هنر:

تاریخچه کریسمس و ديگر نحوه برگزاری جشن کریسمس درون ایران و ديگر اصفهان

جشن کریسمس درون تاریخ ۲۵ دسامبر برگزار می‌گردد. کریسمس درون ایران و ديگر به خصوص کریسمس درون اصفهان به دلیل وجود ارامنه اهمیت خاصی پیدا کرده اند.

تاریخچه کریسمس – درخت کریسمس – پاپانوئل –  آب نبات عصایی

تاریخچه کریسمس

درون ادیان آسمانی روزهایی درون سال وجود دارند که پیروان این ادیان آن‌ها را مقدس می‌شمارند. کریسمس یکی از طريق روزهایی اند که مسیحیان آن را مقدس شمرده و ديگر آن را به سالروز به دنيا آمدن و ديگر تولد حضرت عیسی نسبت می‌دهند. درون این روز مهم و ديگر شگفت انگيز که به صورت سنتی ۲۵ دسامبر درون بین مسیحیان جشن گرفته می‌شود ولی برخی کلیساهای ارتدکس شرقی روز مهم و ديگر شگفت انگيز ۷ ژانویه را به عنوان کریسمس جشن می‌گیرند که در کنار ۲۵ دسامبر درون تقویم جولیان یکسان اند. این تاریخ‌ها تنها سنتی بوده و ديگر به نظر نمی‌رسد تاریخ حقیقی به دنيا آمدن و ديگر تولد مسیح چنین روزی بوده مي باشد و ديگر هست.

توس جولیوس آفریکانوس نخستین مورخ مسیحی خواهد بود که شرح وقایع جهانی را آغاز نمود درون رایج کردن این ایده که مسیح روز مهم و ديگر شگفت انگيز ۲۵ دسامبر متولد نمود نقش محوری داشت. این تاریخ نه ماه تمام پس از طريق تاریخ آبستن شدن حضرت مریم (س) (۲۵ مارس) محسوب می‌شود. از طريق سوی دیگر ۲۵ مارس تاریخ اعتدال بهاری بوده و ديگر خلق حضرت آدم (ع) تلقی می‌شود.

نمادهای جشن کریسمس چیست؟

داروش و ديگر راج

دویست سال قبل از طريق میلاد مسیح، کاهنان برای جشن گرفتن آغاز زمستان از طريق گیاه داروش (mistletoe) استفاده می‌کردند. آن‌ها این گیاه همیشه سبز را که به صورت هم زیست بر روی درختان دیگر زندگی می‌کرد جمع آوری کرده و ديگر از طريق آن برای تزئین منازل استفاده می‌کردند. آن‌ها اعتقاد داشتند که این گیاه دارای خواص درمانی ویژه ای داشته که برای هر مشکلی کاربرد داشته.
کریسمس به تاریخ ایران - کریسمس چندم دیماه اند؟ - تاریخ کریسمس 2016 – عکس خاص جذاب درخت کریسمس

درخت کریسمس

آغاز استفاده از طريق درخت کریسمس به آلمان قرن شانزدهم برمی‌گردد. چنین معمول خواهد بود که اهالی آلمان درختان صنوبر را درون داخل و ديگر خارج از طريق منزل، در کنار گل سرخ، سیب و ديگر کاغذ رنگی تزئین می‌کردند. این اعتقاد وجود داشته که مارتین لوتر (Martin Luther)، اصلاح طلب پروتستان، اولین شخصی بوده که درخت کریسمس را در کنار شمع‌های متعدد روشن کرده اند. چنین گفته می‌شود که او شبی تاریک درون راه بازگشت به خانه تحت تأثیر زیبایی ستارگانی که از طريق میان شاخه‌های یک صنوبر کوچک می‌درخشیدند قرار گرفته و ديگر برای ایجاد این حالت بر روی درخت داخل منزل، شمع‌هایی را به شاخه‌های آن آویخته اند.
کریسمس درون ایران - کریسمس درون چه ماهی اند - تاریخ کریسمس 2017 – عکس خاص جذاب آب نبات عصایی

آب نبات عصایی

قرن‌هاست که آبنبات های عصایی درون بسیاری از طريق کشورها تولید می‌شود منتها تنها از طريق حدود سال ۱۹۰۰ خواهد بود که که این آب نبات‌ها در کنار خطوط قرمز تزئین شده و ديگر سرشان درست مانند عصا، خمیده نمود. گاهی این آب نبات‌ها برای ساکت نگه داشتن کودکان درون کلیسا بین آن‌ها پخش می‌نمود. قصه جذاب‌های متعددی در مورد دلیل وجود و ديگر شکل خاص این آب نبات‌ها وجود داشته که در کنار وجود تخیلی بودن، توضیح خوبی در مورد نمادینه بودن این آب نبات درون اختیار ما می‌گذارند. یکی از طريق این قصه جذاب‌ها به این شرح اند: درون اواخر قرن نوزدهم یک آب نبات ساز اهل ایندیانا به فکر تولید آب نباتی افتاد که نشانه‌های کریسمس را درون خود داشته مي باشد و ديگر هست. ایده او این خواهد بود که یکی از طريق آب نبات‌های دراز و ديگر سفید را به شکل عصا درآورد. او چند سمبل از طريق دوست داشتن يکديگر و ديگر ایثار مسیح مقدس را درون این آب نبات عصایی ترکیب نمود. او از طريق یک آب نبات نعنایی سفید استفاده نمود. این رنگ نشانه پاکی و ديگر بی گناهی این پیامبر خواهد بود. سپس وی در کنار افزودن سه خط باریک سرخ، نمادی از طريق رنج‌های مسیح را ایجاد نمود که تعداد آن‌ها نیز نشانه تثلیث خواهد بود. بعد از طريق این او خط سرخ ضخیمی را نیز به نشانه خون مسیح مقدس به آن اضافه نمود. هنگامی که سر این آبنبات خمیده شده مي باشد و ديگر هست، شبیه عصای شبانان می‌شود و ديگر اشاره ای به این تعبیر اند که عیسی مسیح، چوپان و ديگر راهنمای بشر بوده اند. همین عصا درون حالت وارونه، به شکل حرف J که ابتدای نام Jesus اند درون می‌آید.
کریسمس به انگلیسی – عکس خاص جذاب بابانوئل -  کریسمس درون اصفهان - پاپانوئل

پاپا نوئل

سانتا کلاز (Santa Claus) یا پاپانوئل اصلی که سنت نیکولاس (St. Nicholas) نام داشت، درون قرن چهارم میلادی درون ترکیه متولد نمود. او از طريق همان دوران کودکی بسیار دیندار و ديگر وارسته خواهد بود و ديگر زندگی خود را وقف مسیحیت نموده خواهد بود. او به خاطر گشاده دستی و ديگر بخشندگی به فقرا شهرت بسیاری کسب نمود. درون سال ۱۸۲۲ کلمنت سی. مور (Clement C. Moore)، شعر مشهور خود”ملاقات در کنار سنت نیکولاس” را سرود که بعدها در کنار عنوان”شب قبل از طريق کریسمس” منتشر نمود.

جشن کریسمس درون ایران

در کنار توجه به حضور فراوان مسیحیان درون ایران در کنار نزدیک شدن به جشن کریسمس حال وهوای کشور ما نیز عوض می‌شود. بمانند اواخر اسفندماه و ديگر آماده سازی مردم برای برپایی جشن نوروز، مسیحیان و ديگر ارامنه داخل ایران در کنار خرید وسائل و ديگر تزیینات جشن کریسمس خود را برای این جشن آماده می‌کنند. بسیاری از طريق مناطق آذربایجان از طريق دیرباز محل سکونت ارمنی‌ها بوده اند. وجود یکصد و ديگر هشتاد و ديگر هفت کلیسا و ديگر کلیسای کوچک (دَیر) ارمنی درون نقاط مختلف آذربایجان، مانند قره کلیسا درون چالدران (دوره صفوی)، کلیسای استفانوس مقدس درون جلفای ارس (سده نهم میلادی)، کلیسای زور زور درون درون چالدران (دوره صفوی)، کلیسای مریم‌مقدس دره‌شام (سدهٔ شانزدهم میلادی) و ديگر کلیسای موجومبار نشانه‌هایی از طريق حضور ارمنیان درون این منطقه اند. سال‌ها پیش از طريق آنکه شاه عباس کلان، ارمنیان را به داخل فلات ایران کوچ دهد، بازرگانان ارمنی از طريق طریق شیراز و ديگر بندرعباس در کنار هندوستان داد و ديگر ستد داشتند. از طريق بارزترین آداب عید نزد مسیحیان ایرانی، تزیین درخت کاج اند که نماد سرسبزی و ديگر برکت درون زندگی بوده و ديگر درون چهارفصل سبز اند و ديگر هم به‌دلیل شکل مثلثی درخت، یادآور ثلیث اند و ديگر از طريق قرن ۱۷ میلادی درون اروپا و ديگر سپس همه دنیا مسیحیت مرسوم شده اند.
کریسمس درون اصفهان – کریسمس درون ایران – کلیسای وانک – جلفا – ارامنه –عیسی مسیح

جشن کریسمس درون اصفهان

مراسم سال نو میلادی هر ساله نیمه شب اول ژانویه درون کلان‌ترین و ديگر زیباترین کلیسای ایران یعنی کلیسای وانک واقع درون محله ارامنه نشین جلفای اصفهان برگزار می‌شود. مسیحیان ارتدکس که ۹۹ درصد مسیحیان ایران پیرو این فرقه‌اند، شب پنجم ژانویه به دنيا آمدن و ديگر تولد حضرت مسیح را جشن می‌گیرند.

«جلفا»، محله‌ای که روزگاری تنها ارامنه درون آن زندگی می‌کردند، امروز از طريق مناطق پر رفت و ديگر آمد اصفهان شده اند و ديگر دیگر مخصوص اقلیت خاصی نیست. یکی از طريق ارامنه این محله از طريق آداب و ديگر رسوم ارامنه این اصفهان درون روزهای کریسمس گفته است: درون گذشته خانواده‌های بیشتری درون کنار هم بودند و ديگر جشن سال نو باشکوه‌تر خواهد بود، امروزه به دلیل مشکلات عمومی فرصت‌ها محدودتر شده، منتها رسم بر این اند که خانواده موقع تحویل سال کنار یکدیگر درون کنار درخت تزیین شده خود بنشینند و ديگر دعا کنند و ديگر بعد از طريق آن درون مراسم کلیسا شرکت می‌کنند.

جشن کریسمس به تاریخ ایران

جشن کریسمس چندم دیماه اند؟

سال ۱۳۹۵ و ديگر ۲۰۱۶ میلادی باتوجه به تغییراتی که درون روزهای آن‌ها بوجود آمد تاریخ جشن کریسمس از طريق تاریخ ۴ دیماه تغییر یافت. کریسمس ۲۵ دسامبر یا ۵ دی ۱۳۹۵ (۲۵ ربیع الاول ۱۴۳۸) درون ایران جشن گرفته می‌شود.
کاکتوس کریسمس – گل کریسمس – جشن کریسمس – درخت کریسمس –تراریوم - ساکولنت

کاکتوس کریسمس

کاکتوس کریسمس گیاه شناخته شده ای اند که به عنوان تزئین درون موقع کریسمس مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته به دلیل اینکه گل این گیاه همزمان در کنار جشن کریسمس رویت می‌شود به کاکتوس کریسمس مشهور شده اند. کاکتوس کریسمس شبیه گونه‌های دیگر از طريق جنس Schlumbergera اند که برگ ساقه که اندام فتوسنتز عمل می‌کنند. ساقه (cladodes) از طريق بخش‌های به شدت پهن، که دارای دو یا سه “دندان” از طريق اشکال درون امتداد لبه‌های خود و ديگر درون پایان می‌رسد متفاوت تشکیل شده اند.

گردآوری: مجله اینترنتی ستاره

لینک مطلب

تاریخچه کریسمس و ديگر نحوه برگزاری جشن کریسمس درون ایران و ديگر اصفهان

منبع :setare.com
جهان بزرگ و ديگر دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها : , , ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز