شب آنگاه زیباست که نور را باور داشته باشیم.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
خانه » فیلم و سریال » بیوگرافی مهاتما گاندی ، رهبر سیاسی و معنوی هندی ها
بیوگرافی مهاتما گاندی ، رهبر سیاسی و معنوی هندی ها

بیوگرافی مهاتما گاندی ، رهبر سیاسی و معنوی هندی ها

دنياي ما هنر:

بیوگرافی مهاتما گاندی ، رهبر سیاسی و معنوی هندی ها

مهاتما گاندی در ۲ اکتبر ۱۸۶۹ (۱۰ مهر ۱۲۴۸) در یک خانواده هندو در گجرات هند متولد گردید. وی از رهبران سیاسی و ساده زیست در میان هندی‌ها مي باشد.

بیوگرافی مهاتما گاندی - عکس خاص های گاندی

بیوگرافی گاندی

مهاتما گاندی در ۲ اکتبر ۱۸۶۹ (۱۰ مهر ۱۲۴۸) در یک خانواده هندو در گجرات هند متولد گردید. گاندی در آغوش مادری فداکار رشد می‌نمود و از همان سنین کودکی کنار مرام آسیب نرساندن به موجودات زنده خو گرديد و به گیاهخواری، روزه‌داری برای خودسازی و خالص نمودن خویش و زندگی توأم کنار گذشت اعضای فرق و مذاهب مختلف کوشش ورزید. خانواده او از طبقه «وایشا» یا تجار هندی بودند. در هند، لقب “پدر محبت ملت” به وی داده شده هست.

جوانی گاندی - بیوگرافی مهاتما گاندی

تصویر گاندی در جوانی

ماهاتما جزء جامعه‌ پیشه‌وران مي باشد. مادر مهربان او زنی بی‌سواد مي باشد ولي اخلاص و عقاید پاکش اثری قوی روی ماهاتما داشت. در جوانی او یک دانش‌آموز خوب مي باشد ولي این جوان خجالتی هیچ نشانی از رهبریت نداشت. کنار فوت پدرش، ماهاتما به انگلستان سفر نمود تا در زمینه‌ قانون مدرک کسب کرد. او کنار جامعه‌ گیاه‌خواران آشنا نمودند و از او درخواست کردند تا کتاب منتشرشده هندو باگاواد گیتا را برایشان ترجمه کرد. این کتاب منتشرشده ادبیات حماسی، حسی از افتخار به نوشته‌های هندی که گیتا همانند مروارید آن مي باشد را در گاندی ایجاد نمود.

در حدود این وقت، او همچنین کتاب منتشرشده مقدس انجیل را نیز مطالعه نمود و آموزه‌های عیسی مسیح در وی اثرات ژرفی گذاشت، خصوصاً تاکید بر فروتنی و بخشش. او در سراسر عمرش طرفدار انجیل و باگاواد گیتا مي باشد، اگرچه نسبت به جنبه‌هایی از هر دو این مذاهب دیدی انتقادی داشت.

زندگی نامه گاندی - بیوگرافی گاندی

ازدواج

گاندی در ماه می ۱۸۸۳ در حالیکه ۱۳ سال داشت کنار دختری هم سن خود
ازدواج نمود؛ والدینش هر دو آنها را اداره می‌کردند. در آن وقت در لندن
پایتخت یک کشور امپریالیستی زندگی سختی را می‌گذراند، چرا که برای مادرش
سوگند یاد کرده مي باشد از خوردن گوشت، الکل و لاقیدی جنسی احتراز نماید.

تلاش برای استقلال

گاندی برای وحدت میان مسلمانان و هندوهای کشورش یک ماه روزه گرديد و در رژهٔ نمک از ۱۲ مارس تا ۶ آوریل ۱۹۳۰ به همراه چند صد هزار نفر هندی ۴۰۰ کیلومتر از احمدآباد تا ساحل داندی راه پیمود تا از آب دریا نمک بگیرد و کنار این عمل قانون مالیات نمک را بی‌اعتبار نمود. این مبارزه کنار دعوت هندی‌ها برای تحریم کالاهای انگلیسی مي باشد و کنار بازتاب جهانی روبرو نمودند و نهایتاً انگلیسی‌ها مجبور به مذاکره شدند. هندی‌ها کنار کمک روح بسيار بزرگ (ماهاتما) در سال ۱۹۴۷ توانستند استقلال کشورشان را به دست آورند.

گاندی اعلام نمود که مهمترین نبرد او تلاشی مي باشد که برای شکست شیاطین درونی ترس‌ها و ناامنی‌های خود به عمل آورده‌هست. گاندی خلاصه‌ای از اعتقادات خویش را درقالب «خداوند حقیقت هست» مطرح نمود و بعدها دیدگاه‌های خویش را اصلاح نمود و بیان داشت که «حقیقت خداوند هست». او فلسفه وجودی دین را در حقیقت و محبت و رمز موفقیت را در زدودن رفتارهای نادرست در هر دین و آیین می‌بیند و بر این نکته تأکید داشته که کنار محبت و عدم خشونت باید در پی اصلاح اجتماعی مي باشد.

گاندی در اجرای اصول مورد نظر خود هرگز از مسیر منطق خارج نشد. در سال ۱۹۴۰ که حمله وحشيانه آلمان نازی به جزایر بریتانیایی اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسید.

گاندی خطاب به مردم بریتانیا پیامی تحت عنوان عدم خشونت در جنگ و صلح چنین گفته شد: «دوست دارم اسلحه را زمین بگذارید چرا که کمکی برای حفظ جان و انسانیت شما نمی‌کرد. کنار سلاح برداشتن و وارد جنگ شدن هیتلر و موسولینی‌ها را دعوت می‌کنید تا وارد کشور شما شوند و داشته‌هایتان را به یغما ببرند. اگر این آقایان محترم تصمیم بگیرند کشورتان را اشغال نمایند آنها را پس می‌زنید. اگر شما را در بیطرفی خود رها نکردند آنگاه زن و آقا و کودک نونهال از خاک خود دفاع خواهید نمود و اجازه نخواهید داد به اهداف خود برسند.»

گاندی یک هندو مي باشد و تمام عمر بر این آیین استوار ماند و بسیاری از اصول خویش را از هندو اقتباس نمود. به عنوان یک هندوی عامی معتقد مي باشد همه ادیان برابرند و در برابر تلاش‌هایی که برای تغییر دین وی به عمل آمد مقاومت نشان داد. گاندی معتقد مي باشد که اساس و شالوده هر دین را حقیقت و محبت تشکیل می‌دهد (محبت، عدم خشونت یا همان ترکیب حکم طلایی) او هرگونه تعصب کور و گم بودن رفتارهای نادرست در هر دین و آیینی را زیر سوال می‌برد و به طرز خستگی ناپذیری در پی اصلاح اجتماعی برمی‌آمد.

زندگی مهاتما گاندی - عکس خاص گاندی

شیوه زندگی گاندی

گیاهخواری

گاندی در دوران کودکی گوشت خوردن را تجربه نمود. چرا که اولاً فردی کنجکاو مي باشد و ثانیاً دوست صمیمی وی شیخ مهتاب او را به خوردن گوشت ترغیب می‌نمود. ایده گیاهخواری و نخوردن گوشت ریشه‌های عمیقی در آداب و سنن هندوها و جائین‌ها درهند و سرزمین مادری هند یعنی گجرات داشته به طوریکه بسیاری از هندوها گوشت نمی‌خوردند و خام‌خوار بودند و خانواده گاندی هم مستثنی نبود.

گاندی پیش از رفتن به لندن برای ادامه تحصیل به مادرش، پوتلی بایی، و عمویش، بچارجی سوامی، قول داد که در لندن لب به گوشت نزند الکل مصرف نکند و درگیر بی بند و باری جنسی نشود. او به امساک خویش پایبند ماند و به جای تلاش برای تعیین نوع خوراک به ارائه فلسفه‌ای همت گماشت که در طول زندگی آن را مبنای امور خود قرار دهد. وقتی به سن میانسالی رسید یک خام‌خوار تمام عیار مي باشد. وی مقاله‌ای در این مورد نوشت که بخش‌هایی از آن در نشریه انجمن خام‌خواران لندن بنام گیاهخواری منتشر نمودند.

ساده زیستی

گاندی مجدانه براین باور پافشاری می‌نمود که فردی که به جامعه خدمت می‌کرد باید زندگی ساده‌ای داشته خواهد مي باشد واین ساده زیستی را در آیین برهمایی جاری می‌انگاشت. او کنار رد زندگی به شیوه غربی روند ساده زیستی را در آفریقای جنوبی در پیش گرديد واز آن به عنوان تلاش برای رسیدن به نقطه صفر یاد می‌نمود و بدین ترتیب هم در هزینه‌های غیر ضروری صرفه‌جویی می‌نمود و هم ساده زیستی را دنبال می‌نمود. او حتی لباس‌هایش را خودش می‌شست. در یک مورد او هدایایی را که به خاطر خدماتش به جامعه به وی اهدا شده مي باشد، باز پس داد.

گاندی در هر هفته یک وقت را روزه سکوت سپری می‌نمود. وی امتناع از حرف زدن را مایه آرامش درونی می‌انگاشت. این آموزه را هم از آیین برهما واصل موناشافتی یعنی سکوت و آرامش داشت. در این ایام سکوت کنار نوشتن بر روی کاغذ کنار دیگران ارتباط برقرار می‌ساخت. گاندی از سن ۳۷ سالگی به مدت سه سال و نیم از خواندن روزنامه‌ها خودداری نمود و اظهار می‌داشت وضعیت نابهنجار دنياي ما وامور جهانی آرامش درونی او را به هم می‌ریزد. او در بازگشت به هند و اشتغال به شغل حقوقی از پوشش غربی دست برداشت اگر چه نشان از ثروت و موفقیت داشت. او لباسی بر تن نمود که مورد قبول فقیرترین افراد در هند مي باشد و از پارچه تولیدی داخل موسوم به خادی استفاده می‌نمود.

عکس خاص های گاندی - زندگینامه مهاتما گاندی

ترور

گاندی چندین بار هدف سو قصد قرار گرديد که آخرین مورد آن موفق مي باشد. در ۹ بهمن ۱۳۲۶ توسط ناتورام قادسی کنار شلیک سه گلوله به قفسه سینه وی را، که در سن هفتاد و نه سالگی و میان جمعیت عازم محل عبادت مي باشد، از پای درآورد.

اخبار فوت گاندی دنیا را متعجب و متأثر نمود، آسیایی‌ها فوت کسی را که منادی استقلال آسیا مي باشد باور نمی‌کردند. در لندن تمام شخصیت‌های بریتانیا پیام‌های تسلیتی روانه هند کردند. حتی چرچیل، دشمن دیرین گاندی هم پیامی به هند فرستاد. پاپ پیوس دوازدهم در تجلیل از گاندی اعلام نمود او «پیامبر صلح، و دوست مسیحیت» بوده‌هست. هری ترومن رئیس جمهور ایالات متحده در سخنانی گفته شد: «همه دنیا در عزای هند شریک هست.» و نخست وزیر فرانسه ژرژ بیدو بیان نمود که «همه کسانی که به برادری انسان معتقدند، در فوت گاندی عزادارند.»

خیابان گاندی در تهران پايتخت به افتخار مهاتما گاندی نام‌گذاری شده‌ هست.

مجله jahanehonar.ir

‘); d.write(‘

لینک مطلب

بیوگرافی مهاتما گاندی ، رهبر سیاسی و معنوی هندی ها

منبع :setare.com
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها : , , , ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز