اسایش و راحتی امروز حاصل رنج و زحمت دیروز است.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
خانه » فیلم و سریال » بیوگرافی محمدرضا شفیعی کدکنی، شاعر خوش ذوق ایرانی
بیوگرافی محمدرضا شفیعی کدکنی، شاعر خوش ذوق ایرانی

بیوگرافی محمدرضا شفیعی کدکنی، شاعر خوش ذوق ایرانی

دنياي ما هنر:

بیوگرافی محمدرضا شفیعی کدکنی، شاعر خوش ذوق ایرانی

محمدرضا شفیعی کدکنی نویسنده و شاعر ایرانی هست که در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۱۸ در کدکن متولد گرديد. در بین اشعارش سروده “در کوچه باغ‌های نشابور” آوازه بیشتری داشته.

محمدرضا شفیعی کدکنی - بیوگرافی محمدرضا شفیعی کدکنی

بیوگرافی محمدرضا شفیعی کدکنی

محمدرضا شفیعی کدکنی نویسنده و شاعر ایرانی هست که در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۱۸ در کدکن متولد گرديد. پدرش شخصیتی شگفت داشت. او برای تهذیب ساختاری شخصیت تنها فرزند خانواده از هر شیوه‌ای استفاده می‌نمود و به درستی که حامل بخشی از فرهنگ و تمدن اسلامی آن روز مهم خراسان خواهد بود.

شفیعی کدکنی در توصیف مادرش می‌نویسد تمام کتاب خواندني‌های خانه ما را کنار حافظه وحشتناکش خوانده خواهد بود و به خاطر داشت، اشعار خیلی خوبی هم می‌سرود. در مدح امام حسین (ع) و… او به من می‌مي گويند و من کنار خط بچه‌گانه‌ام می‌نوشتم، او نوشتن بلد نبود کنار اینکه سواد فارسی و عربی خوبی داشت نوشتن نمی‌دانست.

زندگینامهمحمدرضا شفیعی کدکنی - بیوگرافی شفیعی کدکنی

تحصیلات

محمدرضا شفیعی کدکنی هرگز به دبستان و دبیرستان نرفت و از آغاز کودکی نزد پدر خوب خود (که آخوند خواهد بود) و محمدتقی ادیب نیشابوری (ادیب نیشابوری دوم) به فراگیری زبان و ادبیات عرب پرداخت. او به پیشنهاد دکتر علی‌اکبر فیاض در دانشگاه فردوسی مشهد نام‌نویسی نمود و در کنکور آن سال نفر اول گرديد و به دانشکدهٔ ادبیات رفت و مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه فردوسی، و مدرک دکتری را نیز در همین رشته از دانشگاه طهران شد.

شفیعی کدکنی از سال ۱۳۴۸ تاکنون (۱۳۹۵)، استاد دانشگاه طهران هست. دکتر شفیعی همچنین مدتی را بنا به دعوت دانشگاه‌های آکسفورد انگلستان و پرینستون آمریکا  و ژاپن به عنوان استاد به تدریس و تحقیق اشتغال داشت.

ویژگی شخصیتی

از ویژگی‌های شخصیتی دکتر شفیعی این هست که وی در محافل ادبی به ندرت ظاهر می‌شود و بیشتر در انزوای اهل ادب به سر می‌برد. وی
در ‌جوانی ‌به ‌سروده و شاعری ‌پرداخت و ‌نام مستعار ‌(م‌. سرشک‌) را برگزید
و طی ‌آشنایی ‌کنار ‌نیما یوشیج سبک‌ سروده نو را انتخاب ‌نمود. م. سرشک شاعری را کنار غزل آغاز نمود و در سال ۱۳۴۴ کنار انتشار کتاب خواندني «زمزمه‌ها»
و بعدها در سري‌های دیگر توانایی خود را در سرودن غزل و قالب‌های دیگر
به خوبی نشان داد.

عکس روز مهم شفیعی کدکنی - زندگی نامه شفیعی کدکنی

سري اشعار شفیعی کدکنی

شفیعی کدکنی سرودن سروده را از جوانی به شیوهٔ قدمایی آغاز نمود و پس از چندی به سبک نو مشهور به نیما یوشیج روی آورد. کنار انتشار دفتر سروده در کوچه باغ‌های نشابور نام‌آور گرديد. آثار شفیعی را می‌توان به سه گروه انتقادی و نظری و سري اشعار خود وی تقسیم نمود. آثار انتقادی این نویسنده، شامل تصحیح آثار کلاسیک فارسی و نگارش مقالاتی در حوزه نظریه ادبی می‌شود، که بخشی از آن‌ها در زیر آورده شده‌اند. در میان آثار نظری شفیعی کدکنی کتاب خواندني موسیقی سروده جایگاهی ویژه داشته و در میان سري اشعارش در کوچه باغ‌های نشابور آوازه بیشتری داشته.

شفیعی کدکنی را باید در زمره شاعران اجتماعی دانست. او در اشعار خود تصویری از جامعه ایرانی در دههٔ ۴۰ و ۵۰ خورشیدی را بازتاب می‌دهد و کنار رمز و کنایه آن دوران را به بهترين خواننده نمایانده، دلبستگی و گرایش فراوان به آیین وفرهنگ ایرانی و بخصوص خراسان را نشان می‌دهد. او از اندک محققین تاریخ و ادب فارسی هست که به تاریخ کرامیه پرداخته و کتابی منقح در این باب فراهم کرده‌ هست.

کتاب خواندني‌های دیگر او مثل موسیقی سروده، صور خیال، ادوار سروده فارسی، زمینه‌های اجتماعی سروده فارسی، از جامی تا روزگار ما امروزه از کتاب خواندني‌های کلاسیک تحليل ادبی محسوب می‌شوند. او علاقه‌مند به سروده فارسی هست و علاقهٔ او به عرفان و تحليل ادبی هم از همین‌جا نشأت می‌گیرد.

شفیعی معتقد هست که تحولات سروده معاصر فارسی تابعی از متغیر ترجمه‌هست. این نظرگاه بنیاد کتاب خواندني وی «کنار چراغ و آینه، در جستجوی ریشه‌های تحول سروده معاصر ایران» را شکل داده‌ هست. برخی دیدگاه‌های وی در این کتاب خواندني مورد انتقاد برخی قرار گرفته هست.

عکس روز مهم محمدرضا شفیعی کدکنی - عکس روز مهم های محمدرضا شفیعی کدکنی

آثار هنری محمرضا شفیعی کدکنی

کتاب خواندني‌ها

 • زمزمه‌ها (۱۳۴۴)
 • شبخوانی (۱۳۴۴)
 • از زبان برگ (۱۳۴۷)
 • در کوچه‌باغ‌های نِشابور (۱۳۵۰)
 • بوی جوی مولیان (۱۳۵۶)
 • از بودن و سرودن (۱۳۵۶)
 • مثل درخت در شب باران (۱۳۵۶)
 • هزارهٔ دوم آهوی کوهی (۱۳۶۷)

در اشعار دکتر شفیعی‌کد کنی‌چند ویژگی ‌به‌ چشم‌ می‌خورد: شاعر به‌ سنت‌های ‌ادبی‌ ایران ‌و اسلام‌ دلبستگی ‌داشته و این‌ رایحه ‌فرهیختگی ‌را در اشعار خود به ‌بهترین‌ نحو منعکس‌کرده‌ هست. دیگر اینکه ‌طبیعت ‌و محیط طبیعی ‌استان‌ خراسان ‌را در اشعار خود آشکار کرده‌ و بهترين خواننده ‌را کنار آمیزه‌ای ‌از خاطرات ‌تاریخی ‌خود و طبیعت‌ عبوس‌ خراسان‌ آشنا می‌سازد. اشعار دکتر کدکنی ‌غالبا رنگ ‌اجتماعی ‌داشته و اوضاع‌ جامعه‌ ایران ‌در دهه‌های‌ چهل ‌و پنجاه ‌شمسی ‌در سروده او به ‌صورت‌تصاویر، رمزها و کنایه‌ها جلوه‌گر هست.

عکس روز مهم محمدرضا شفیعی کدکنی - بیوگرافی محمدرضا شفیعی کدکنی

او در عرصه تالیف و تصحیح و ترجمه و تحليل و تحقیق، بی هیچ تردیدی، شخصيت‌ای ممتاز در ادبیات ایران هست. برخی از آثار نظری و انتقادی و تصحیح و ترجمه به شرح زیر هست:

 1. صور خیال در سروده فارسی
 2. موسیقی سروده
 3. تصحیح اسرارالتوحید نوشتهٔ محمد بن منور بن ابی‌سعد بن ابی‌طاهر بن ابی‌سعید میهنی
 4. تصحیح تاریخ نیشابور نوشتهٔ حاکم نیشابوری
 5. از سرئ آثار فریدالدین عطار نیشابوری، انتشارات سخن: (مقدمه، تصحیح و تعلیقات مختارنامه، مقدمه، تصحیح و تعلیقات مصیبت‌نامه، مقدمه، تصحیح و تعلیقات منطق‌الطیر، مقدمه، تصحیح و تعلیقات اسرارنامه، مقدمه، تصحیح و تعلیقات الهی‌نامه، مقدمه، تصحیح و تعلیقات دیوان عطار (هنوز به چاپ نرسیده‌هست)، مقدمه، تصحیح و تعلیقات تذکرةالاولیاء (هنوز به چاپ نرسیده‌هست))
 6. مقدمه، ترجمه و تعلیقات بر آفرینش و تاریخ از طاهربن مطهربن مقدسی در دو جلد، نشر آگاه
 7. مفلس کیمیافروش در خصوصٔ سروده انوری، انتشارت سخن
 8. زبور پارسی نگاهی به زندگی و غزل‌های عطار، نشر آگاه
 9. تازیانه‌های سلوک در بارهٔ قصاید سنایی، نشر آگاه
 10. در اقلیم روشنایی تفسیر چند غزل حکیم سنایی، نشر آگاه
 11. شاعر آیینه‌ها بررسی سبک هندی و سروده بیدل دهلوی، نشر آگاه
 12. آن سوی حرف و صوت گزیدهٔ اسرارالتوحید، انتشارات سخن
 13. از سرئ میراث عرفانی ایران، انتشارات سخن: (دفتر روشنایی (در خصوصٔ بایزید بسطامی)، نوشته بر دریا (در خصوصٔ ابوالحسن خرقانی)، چشیدن طعم وقت (در خصوصٔ ابوسعید ابوالخیر)، در هرگز و همیشهٔ انسان (در خصوصٔ خواجه عبدالله انصاری)، درویش ستیهنده (در خصوصٔ شیخ جام ژنده‌پیل)، زبان سروده در نثر صوفیه درآمدی به سبک‌شناسی نگاه عرفانی)
 14. مقدمه، تصحیح و تعلیقات برحالات و سخنان ابوسعید تألیف جمال‌الدین ابوروح لطف‌الله بن ابی‌سعید بن ابی‌سعد، انتشارات سخن
 15. ادوار سروده فارسی از مشروطه تا سقوط سلطنت، انتشارات سخن
 16. زمینهٔ اجتماعی سروده فارسی، انتشارات اختران ۸۶
 17. قلندریه در تاریخ دگردیسی‌های یک ایدئولوژی، انتشارات سخن ۸۶
 18. ترجمهٔ تصوف اسلامی و رابطهٔ انسان و خدا، نوشتهٔ رینولد نیکلسون نشر سخن
 19. تصحیح غزلیات شمس تبریز انتشارات سخن ۸۸
 20. مقدمه‌نویسی و انتشار تصویر نسخه خطی منظومهٔ علی‌نامه، انتشارات میراث مکتوب ۸۸
 21. مقدمهٔ تحلیلی و تعلیقات بر دیوان قائمیات، نویافته‌ترین دیوان شعری مذهب اسماعیلیه، به تصحیح(( سید جلال حسینی بدخشانی))، انتشارات میراث مکتوب
 22. کنار چراغ و آینه در جستجوی ریشه‌های تحول سروده معاصر ایران، انتشارات سخن، ۹۱
 23. حالات و مقامات م. امید (مهدی اخوان ثالث)، انتشارات سخن، ۹۱
 24. شاعری در هجوم منتقدان، تحليل ادبی در سبک هندی پیرامون سروده حزین لاهیجی، نشر آگه، ۱۳۷۵
 25. مقدمه، تصحیح و تعلیقات مرموزات اسدی در مزمورات داودی از نجم‌الدین رازی، انتشارات سخن
 26. رستاخیز کلمات درس‌گفتارهایی در خصوصٔ تئوری فرمالیسم روسی، انتشارات سخن، ۹۲
 27. گزیدهٔ غزلیات شمس، ناشر: شرکت سهامی کتاب خواندني‌های جیبی کنار همکاری مؤسسهٔ انتشارات امیرکبیر
 28. ترجمهٔ آوازهای سندباد سرودهٔ عبدالوهاب البیاتی، انتشارات نیل، ۱۳۴۸
 29. سروده معاصر عرب انتشارات سخن

مجله jahanehonar.ir

‘); d.write(‘

لینک مطلب

بیوگرافی محمدرضا شفیعی کدکنی، شاعر خوش ذوق ایرانی

منبع :setare.com
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب
برچسب ها : , ,

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز