در این جهان، همواره برای كسانی كه از خطری بهراسند، خطری وجود خواهد داشت.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
خانه » فیلم و سریال » بیوگرافی فردریش نیچه، فیلسوف و شاعر آلمانی
بیوگرافی فردریش نیچه، فیلسوف و شاعر آلمانی

بیوگرافی فردریش نیچه، فیلسوف و شاعر آلمانی

دنيا هنر:

بیوگرافی فردریش نیچه، فیلسوف و شاعر آلمانی

فریدریش ویلهِلم نیچه (Friedrich Wilhelm Nietzsche)‏ در تاریخ ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴ (۲۳ مهر ۱۲۲۳) متولد نمودند. برخی کتاب منتشرشده‌های وی به فارسی ترجمه شده هست.

بیوگرافی فردریش نیچه - عکس روز مهم فردریش نیچه

بیوگرافی فردریش نیچه

فریدریش ویلهِلم نیچه (Friedrich Wilhelm Nietzsche)‏ در تاریخ ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴ (۲۳ مهر ۱۲۲۳) در شهر روکن واقع در پروس متولد نمودند. این روز مهم مصادف کنار روز مهم زادروز فردریک ویلهلم چهارم پادشاه وقت پروس مي باشد. پدر دوست داشتن او كه معلم چند تن از اعضای خاندان سلطنت مي باشد، به ذوق وطن‌خواهی از این تصادف خوشحال گردید و نام كوچک پادشاه را به فرزند خود نهاد.

نیچه فیلسوف، شاعر، منتقد فرهنگی، آهنگساز و فیلولوژیست کلاسیک بسيار بزرگ آلمانی و استاد لاتین و یونانی مي باشد که آثارش تأثیری عمیق بر فلسفه غرب و تاریخ اندیشهٔ مدرن بر جای گذاشته‌ هست. پدر دوست داشتن او کشیش مي باشد، اجداد پدری و مادری او نیز تا چند پشت کشیش بودند، خود او نیز تا پایان عمر واعظ و مبلغ ماند.

کودکی

وقتی نیچه پنج سال داشت، پدرش بر اثر شکستگی جمجمه فوت و او به همراه مادر مهربان، خواهر، مادربزرگ و دو عمه‌اش بسيار بزرگ نمودند. درواقع فوت زودرس پدر دوست داشتن، او را در آغوش زنان مقدس خانواده انداخت و این امر موجب نمودند که کنار نرمی و حساسیت زنان بار آید. از کودکان شریر همسایه که لانه مرغان را خراب می‌کردند و باغچه‌ها را ضایع می‌ساختند و مشق سربازی می‌نمودند و دروغ می‌گفتند متنفر مي باشد. همدرسان او به وی «کشیش کوچک» خطاب می‌کردند و یکی از آنان وی را «عیسی در محراب» نامید.

تحصیلات

او پس از عید پاک ۱۸۶۵ تحصیل در رشته الهیات را (در نتیجه از دست دادن ایمانش به عیسی مسیح) رها می‌گرداند. نیچه در یکی از آثارش کنار عنوان «آنارشیست» می‌نویسد: «در حقیقت تنها یک مسیحی واقعی وجود داشته‌هست که او نیز بر بالای صلیب کشته نمودند.». در ۱۷ اوت ۱۸۶۵، بن را ترک گفته رهسپار لایپزیک می‌شود تا تحت نظر ریتشل به مطالعه فیلولوژی بپردازد. او در دانشگاه لایپزیک به فلسفهٔ یونانی آشنا گردید. وی در ۲۳ سالگی به خدمت نظام برای جنگ فرانسه و پروس فرا خوانده نمودند، در سرباز خانه به عنوان یک سوارکار ماهر شناخته می‌ نمودند.

نیچه
از ۲۴ سالگی (یعنی از سال ۱۸۶۹ تا ۱۸۷۹ به مدت ده سال) به استادی کرسی
فیلولوژی کلاسیک در دانشگاه بازل و به عنوان آموزگار زبان یونانی در
دبیرستان منصوب می‌شود. در ۲۳ مارس مدرک دکتری را بدون امتحان از جانب
دانشگاه لایپزیگ دریافت می‌گرداند.

ویژگی آثار نیچه

شاکلهٔ اصلی نوشته‌های نیچه از جدل فلسفی، شاعری، بررسي فرهنگی و قصه تشکیل شده و در کنار آن به طور گسترده‌ای نیز به هنر، لغت‌شناسی، تاریخ، دین و دانش پرداخته شده‌هست. نوشته‌های او در عین آنکه سرشار از جملات قصار و گوشه کنایه هست، شامل مباحث بسیار دیگری همچون اخلاق، زیبایی‌شناسی، تراژدی، معرفت‌شناسی، خداناباوری و خودآگاهی نیز می‌گردد.

عکس روز مهم های نیچه - بیوگرافی نیچه

زندگی شخصی

نیچه زندگی شخصی پر تلاطمی داشت و چندان کنار زنان هم میانه‌ای نداشت. نیچه دائماً بیمار بوده و سردرد داشته و این سردردها را نتیجه زایش افکار نو می‌دانسته‌هست. نیچه چند مورد به زنانی مثل لو سالومه و کازیما واگنر ابراز دوست داشتن کرده مي باشد منتها همه این موارد کنار تلخی پایان یافت و مخصوصاً دوستیِ نافرجام او کنار لو سالومه و پل ری به او ضربهٔ بسیار محکمی وارد آورد که بیماری او را تشدید گرداند. در اواخر عمر نیچه خواهرش از او مراقبت می‌گرداند. نیچه در ده سال آخر عمرش عملاً مجنون مي باشد. هر چه ذهن وی کندتر می‌گشت، خنده‌اش نیز تلختر می‌نمودند؛ هیچ چیز بهتر از گفتار ذیل شدت زهری را که در او نفوذ می‌گرداند، بیان نمی‌گرداند :

«شاید من بهتر از همه می‌دانم که چرا انسان تنها حیوان ضاحک هست : او چنان به شدت و مرارت درد و رنج دید که مجبور نمودند خنده را اختراع گرداند.»

نیچه و حافظ

نیچه یکی از نمونه‌های عالی خردمند بینای دیونوسوسی خود را در حافظ می‌یابد. نام حافظ ده بار در سري مجموعه‌ی آثار وی آمده‌هست. بی‌گمان، دل‌بستگی گوته به حافظ و ستایشی که در دیوان غربی-شرقی ‏ از حافظ و حکمت شرقی او کرده، در توجه نیچه به حافظ نقشی اساسی داشته‌هست. در نوشته‌های نیچه نام حافظ در بیشتر موارد در کنار نام گوته می‌آید و نیچه هر دو را به عنوان قله‌های خردمندی ژرف می‌ستاید.حافظ نزدِ او نمایندهٔ آن آزاده‌جانی شرقی هست که کنار وجدِ دیونوسوسی، کنار نگاهی تراژیک، زندگی را کنار شور سرشار می‌ستاید، به لذّت‌های آن روی می‌گرداند و، در همان حال، به خطرها و بلاهای آن نیز پشت نمی‌گرداند (بلایی کز حبیب آید، هزارش مرحبا گفتیم!). این‌ها، از دید نیچه، ویژگی‌های رویکرد مثبت و دلیرانه، یا رویکرد «تراژیک» ‏به زندگی ست

کتاب منتشرشده‌هایی که به فارسی ترجمه شده هست:

 • زایش تراژدی؛ سال ۱۸۷۱
 • در باب حقیقت و دروغ در مفهومی غیراخلاقی؛ سال ۱۸۷۲
 • حکمت در دوران شکوفایی فکری یونان؛ سال ۱۸۷۳
 • تأملات نابهنگام؛ سال ۱۸۷۳–۱۸۷۶
 • انسانی زیادی انسانی؛ سال ۱۸۷۸
 • سپیده‌دمان؛ سال ۱۸۸۱
 • حکمت شادان (یا اندیشهٔ طربناک)؛ سال ۱۸۸۲
 • چنین گفته شد زرتشت، کتابی برای همه کس و هیچ‌کس؛ سال ۸۵–۱۸۸۳
 • فراسوی نیک و بد، درآمدی بر فلسفهٔ آینده؛ سال ۱۸۸۶
 • تبارشناسی اخلاق؛ سال ۱۸۸۷
 • غروب بتان، فلسفیدن کنار پتک؛ سال ۱۸۸۹
 • دجال؛ سال ۱۸۸۹
 • اینک انسان؛ سال ۱۸۸۹
 • نیچه علیه واگنر؛ سال ۱۸۸۹
 • واپسین شطحیات؛ بین سالهای ۱۸۹۷–۱۸۸۹
 • اراده قدرت؛ سال دقیق نگارشِ این اثر مشخص نیست.
 • اکنون میان دو هیچ (سري مجموعه اشعار از کتب مختلف نیچه)
 • آواره و سایه‌اش
بیوگرافی نیچه - زندگینامه نیچه

فوت نیچه

فردیش نیچه در سال ۱۸۸۹ در سن ۴۴ سالگی، قوای ذهنی‌اش را به طور کامل از دست داد و دچار فروپاشی کامل ذهنی گردید. او سال‌های باقی‌مانده عمر را تحت مراقبت مادرش (تا ساعت فوت او در سال ۱۸۹۷) و پس از آن خواهرش الیزابت فورستر-نیچه گذراند و سرانجام در ۲۵ اوت ۱۹۰۰ (۳ شهریور ۱۲۷۹) در گذشت.

مجله jahanehonar.ir

‘); d.write(‘

لینک مطلب

بیوگرافی فردریش نیچه، فیلسوف و شاعر آلمانی

منبع :setare.com
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز