تنها راه تغییر یافتن یک تصمیم واقعی است.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
خانه » فیلم و سریال » بیوگرافی حبیب محبیان خواننده معروف فقید ایرانی + عکس ساعت های او در ایران
بیوگرافی حبیب محبیان خواننده معروف فقید ایرانی + عکس ساعت های او در ایران

بیوگرافی حبیب محبیان خواننده معروف فقید ایرانی + عکس ساعت های او در ایران

دنيا هنر:

بیوگرافی حبیب محبیان خواننده معروف فقید ایرانی + عکس ساعت های او در ایران

بیوگرافی حبیب محبیان، خواننده معروف فقید ایرانی، که در سن ۶۴ سالگی پس از بازگشت به ایران،در شهر رامسر در گذشت.حبیب محبیان خواننده معروف سرشناس ایرانیست.

بیوگرافی حبیب محبیان - عکس ساعت های حبیب محبیان

بیوگرافی حبیب محبیان

حبیب محبیان در ۴ مهر ماه سال ۱۳۳۱ در شمیران تهران پايتخت چشم به دنيا گشود. در خانواده او برادرانش نیز به موسیقی علاقه داشتند منتها تنها خود حبیب به موسیقی حرفه‌ای روی آورد. علی‌رغم تمایل سایر برادرانش به ویولن، علاقهٔ وی از ابتدا به گیتار مي باشد. دوران نوجوانی حبیب مصادف کنار پیدایش گروه بیتلز در دهه ۶۰ میلادی اروپا نمودند و این باعث علاقهٔ بیشتر وی به موسیقی راک گردید. حبیب کنار شرکت در آزمون صدا و سیما، زیر نظر موسیقیدان بلند آوازه کشورمان استاد مرتضی حنانه به فراگیری اصول و تدابیر آهنگسازی روی آورد. در این کلاس سیمین غانم، هوشمند عقیلی، تورج شعبان‌خانی، هنگامه اخوان و… نیز شرکت داشتند. بعدها وی توانست به عنوان خواننده معروف در تلویزیون استخدام شود. وی بعد از ۲ سال از استخدام در رادیو و تلویزیون به خدمت سربازی رفت و در آنجا نیز خواننده معروف باشگاه افسران مي باشد. حبیب محبیان خدمت آموزشی خود را در کرمان و مابقی را در ارومیه گذراند.

حبیب پدر محبت محمد محبیان خواننده معروف ایرانی نیز می‌خواهد مي باشد. وی از معدود خوانندگانی اند که در اجرای آهنگ بسيار زيبا‌هایشان از گیتار دوازده سیم استفاده می‌کرد. این هنرمند معروف در سال ۱۳۸۸ همراه کنار خانواده‌اش به ایران بازگشت و درصدد انتشار آلبومش در برآمد.

همسر و زوجه اول حبیب، شادی نام داشت. احمدرضا تنها فرزند حبیب از وی اند که در ایران زندگی می‌کرد. روزی شادی در خیابان پایش پیچ می‌خورد و به علت آنکه احمدرضا را در آغوش داشته به زمین می‌افتد و در بیمارستان به دلیل حساسیت به آمپول پنی‌سیلین در عرض چند دقیقه فوت می‌کرد. تقریباً همزمان کنار فوت همسر و زوجه حبیب، مادر مهر او نیز، بعلت تجاوزگري قلبی فوت می‌کرد و این حوادث باعث می‌گردد که در اولین آلبومش یعنی انسان تنهای شب که در سال ۱۳۵۶ انتشار یافت بیشتر آهنگها را به یاد ایشان بخواند.

عکس ساعت حبیب محبیان - زندگی نامه حبیب محبیان

تصویر حبیب محبیان و پسرش محمد محبیان

عقاید حبیب محبیان

حبیب جزء معدود خواننده معروف‌های خارج از ایران مي باشد که فعالیت سیاسی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران انجام نداده مي باشد و خود وی و اقوامش جزء گروه‌های معاند حکومت ایران نبوده‌اند. از اینرو دولت دهم از آمدن وی به ایران استقبال نمود. خانواده او هنرمند معروف و علاقه مند به موسیقی بودند. برادران او گرچه به صورت غیر حرفه ای، ولی برای دل خودشان ویولون میزدند.

ویژگی‌های موسیقیایی حبیب محبیان

انسان تنهای شب آلبومی مي باشد که بیشتر کارهایش همانند سروده، آهنگ بسيار زيبا و تنظیم از خود حبیب مي باشد و کنار این کار توانست راه صد ساله را یک شبه تمام کرد و محبوبیت زیادی بین مردم به دست آورد. او بیشتر آهنگ بسيار زيبا های این آلبوم را برای مرحوم مادرش و همسرش خواند تا این گونه درد دلش کمی آرام بگیرد. آهنگ بسيار زيبا هایی همانند “شهلای من” و “نگاهم” را به یاد همسرش خواند و دو آهنگ بسيار زيبا نیز به نام های “مادر مهر” و خرس کوکی (ببار ای برف)” در سوگ مادرش خواند.

زندگینامه حبیب محبیان - بیوگرافی حبیب محبیان

حبیب علاوه بر خوانندگی آهنگساز قهاری نیز هست که علاوه بر ساختن آهنگ بسيار زيبا ترانه های خود اگر لازم بداند برای دیگر خوانندگان نیز آهنگسازی میکند. او استاد نوازندگی گیتار اند و از معدود خوانندگانیست که در کارهایش از گیتار دوازده سیم استفاده میکند و در کنسرت هایش نیز یکی از نوازندگان گیتار خود اوست و در حین این که میخواند گیتار هم می زند.

صدای حبیب یک صدای زیبا، لطیف، دلنشین و پر احساس اند که قابلیت های فراوان صدایش او را به یک خواننده معروف منحصر به فرد تبدیل کرده اند. یکی از ویژگی های مهم و بارز صدای او لرزش خاصی اند که دارا میباشد و در خواندن گام بالا طوری صدای خود را میلرزاند که به جرات میتوان مي گويند که هیچ خواننده معروف ای قادر به این کار نیست و همین قابلیت ها اند که او را جزء خوانندگان صاحب سبک کرده اند.

 یکی از ویژگی های مهم و بارز صدای حبیب لرزش خاصی اند که دارا می خواهد مي باشد و در خواندن گام بالا طوری صدای خود را میلرزاند که به جرات میتوان مي گويند که هیچ خواننده معروف ای قادر به این کار نیست و همین قابلیت ها اند که او را جزء خوانندگان صاحب سبک کرده اند.

تصویر حبیب محبیان - بیوگرافی حبیب

دو آلبوم اول او کنار نام های انسان تنهای شب و سلام همسایه که قبل از انقلاب منتشر شدند ریتمی آرام داشتند و بیشتر آهنگ بسيار زيبا های آن غمگین بودند. از سال ۱۳۶۰ به بعد که حبیب برای ادامه کار هنری به خارج رفت سه آلبوم به نام های آفتاب مهتاب، خورشید خانوم و همراز را بیرون داد که کاملاً کنار دو آلبوم قبلی متفاوت بودند ولی همه به سبک خود او خوانده شده بودند.

آلبوم همراز آلبومی شاد مي باشد و کنار آهنگسازی خود حبیب دسته بندی شده مي باشد. آلبوم های آفتاب مهتاب و خورشید خانوم که بیشتر آهنگ بسيار زيبا های آن سنتی بودند خوانده نمودند کنار این تفاوت که آفتاب مهتاب شاد مي باشد ولی خورشید خانوم غمگین. بعد از آن، آلبوم آخه عزیزم چی میشه منتشر نمودند که باز به سبک خاص و زیبایی خوانده شده مي باشد. بعد از این آلبوم پرطرفدارترین سبک حبیب شروع نمودند. او آلبوم صفر را ساخت و بعد از آن بزن باران، کویر باور، خداوندا و خانه کوچک را منتشر نمود که بسیار خوب مورد توجه قرار شد ولی در دو آلبوم بعدی خود پسرش را هم به عرصه خوانندگی آورد که در این آلبوم ها که جوونی و خودشه نام داشتند، بیشتر آهنگ بسيار زيبا هایی کنار ریتم تند و امروزی را اجرا نمود که زیاد کنار سبک خودش هم خوانی نداشت. آخرین آلبوم او هم تا اکنون ایران بانو اند که مخلوطی از سه آلبوم قبلی اند، یعنی از لحاظ سبک خواندن، هم به سبک امروزی اند هم به سبک قدیمی حبیب.

بیشتر آهنگ بسيار زيبا های حبیب بر وزن اجتماعی هستند و نمونه های آن را میتوان از آهنگ بسيار زيبا های خداوندا، خانه کوچک، بنی آدم و … نام برد. بعد از آن، آهنگ بسيار زيبا های سیاسی بیشتر کارهای حبیب را تشکیل میدهند و نمونه بارز آن را میتوان از آهنگ بسيار زيبا های افق، بزن باران، خرچنگ های مردابی، گلسرخی و … نام برد. آهنگ بسيار زيبا های عاشقانه و دیگر آهنگ بسيار زيبا ها بقیه ی کارهای او را شکل میدهند.

دلنوشته‌ای از محمد محبیان برای پدرش

۴ سالیست که پدرم حبیب به ایران نقل مکان کرده اند. او که ۳۰ سالی‌ (پس از انقلاب) اجازه خواندن در ایران نداشت پس از بازگشت به ایران از کانالهای رسمی‌ به دنبال جواز تولید موسیقی‌ بوده منتها متاسفانه به دلیل مخالفت شخصی‌ چند نفری در ارشاد کنار او، این مجوز صادر نشد و در پرده‌ای از ابهام مي باشد.

حبیب همراه همسرش ناهید چند سالیست که در شمال ایران زندگی‌ آرامی دارند اگر چه در رسانه‌های داخل و خارج بارها اخبار روز و گاه شایعات غرض ورزانه در مورد حبیب و زندگی‌ و جواز فعالیتش در ایران منتشر شده مي باشد که موجب تأسف من و هوادران حبیب میگردید.

من از زبان خودم باید بگویم که (اگر چه پدرم به شجاعت و راستی‌ معروف اند) تصمیم پدرم به نقل مکان به ایران در این شرایط حساس شجاعانه‌ترین حرکت او در زندگی‌ بوده اند. من خود شاهد بودم که در سالهای پس از انقلاب پدرم در غربت چه رنج‌هایی‌ را متحمل نمودند و در بازگشت به ایران نیز چه چیزهایی‌ را کنار گذشت (مانند موقعیت سود آور کنسرت‌ها و …) بدون شک ریش او سپید تر شده اند ولی‌ پوست او کلفت تر و صبرش بیشتر شده اند. از یک سو بسیاری کنار سعه صدر و آغوش باز از حبیب استقبال کردند و از سویی معدودی افراد تمام سعی‌ خود را کردند تا مانع کار او در ایران شوند. مانند همه جای دیگر دنیا هم افراد معتدل داریم و هم افراد ناراحت و افراطی!

“محکوم” اثر جدید حبیب پس از بازگشت به ایران

حبیب در سال ۱۳۸۹ درخواست خود برای دریافت مجوز انتشار آلبوم را ارائه نمود و اعلام نمود که می‌خواهد در ورزشگاه آزادی تهران پايتخت کنسرت برگزار کرد؛ و ادعا نمود که این کنسرت اگر ۱۰ شب هم برگزار شود، ۱۰۰ هزار نفری آزادی خالی نمی‌شود. اسفندیار رحیم مشایی (رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد)، در عکس العمل به حضور حبیب در ایران مي گويند: «این‌که یک ایرانی بخواهد فعالیتی در داخل و خارج از کشور داشته خواهد مي باشد، مطابق چارچوب و قوانین آزاد اند و مشکلی ندارد. فعالیت هنری در همه بخش‌ها از جمله موسیقی برای همه هنرمندان در داخل و خارج از کشور آزاد اند و برگشت به ایران برای کسی مشکلی ندارد.» منتها حمید شاه‌آبادی معاون هنری وزیر ارشاد (دولت دهم) در سال ۱۳۹۱ مي گويند: «خواننده معروف‌ای که به ایران بازگشته از وزارت ارشاد مجوزی ندارد و آنچه گفته و شنیده شده شایعه اند.» در سال ۱۳۹۳حسین نوش‌آبادی (سخنگوی وزارت ارشاددولت یازدهم) مي گويند: «ایشان می‌تواند کنار توجه به نگاه و رویکرد دولت یازدهم به محتوای آثار فرهنگی و هنری، مجدداً به ارائه آلبوم خود برای اخذ مجوز اقدام کرد. ارائه مجوز به آثار هنری ربطی به تولید در دولت قبل ندارد و ویژگی‌های اثر ارائه شده در شرایط حاضر ملاک اند.» سید احمد خاتمی (امام جمعه موقت تهران پايتخت) در عکس العمل به‌این سوژه (حضور حبیب در ایران) مي گويند: «ایران جای خواننده معروف‌های لس آنجلسی نیست.»

عکس ساعت های حبیب محبیان - عکس ساعت حبیب محبیان

مجوز انتشار فعالیت‌های هنری حبیب در ایران

در بهمن ماه ۱۳۹۱ و پس از موزیک‌ ویدیو محکوم به همراه سمیر زند (کنار نام اصلی محمدحسین خزعلی)، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو کنار «شرق» هر گونه اعطای مجوز به این خواننده معروف را رد نمود.

بازداشت حبیب محبیان در ایران

وی در ۱۷ تیر ۱۳۹۳ در ماسوله گیلان در حین گردش، توسط افراد لباس شخصی بازداشت و به مقامات انتظامی تحویل داده نمودند، وی در ۲۰ تیر ۱۳۹۳ کنار قید وثیقه آزاد نمودند. دلیل مشخصی برای بازداشت اعلام نشد. حبیب پس از آزاد شدن، یک نامه سر گشاده کنار عنوان «من در سرزمین مادری‌ام بدون دلیل بازداشت شدم و بدون دلیل هم آزاد!» نوشت.

آلبوم‌های منتشر شده از حبیب

 • انسان تنهای شب – ۱۹۷۷
 • سلام همسایه – ۱۹۷۸
 • آفتاب مهتاب – ۱۹۸۴
 • همراز – ۱۹۸۸
 • خورشید خانوم – ۱۹۹۰
 • آخه عزیزم چی میشه – ۱۹۹۲
 • صفر – ۱۹۹۴
 • بزن باران – ۱۹۹۶
 • کویر باور – ۱۹۹۹
 • خداوندا – ۲۰۰۱
 • خانه کوچک – ۲۰۰۲
 • جوونی (همراه محمد) – ۲۰۰۴
 • خودشه (همراه محمد) – ۲۰۰۶
 • ایران بانو – ۲۰۰۸
فوت حبیب محبیان - مرگ حبیب محبیان

فوت ناباورانه حبیب محبیان در ۶۳ سالگی

حبیب محبیان، ساعت ۲۱ خرداد ۱۳۹۵ به دلیل ایست قلبی در روستای نیاسته کتالم رامسر مرگ. وی پیشینه مشکلات قلبی داشت و در اثر ایست قلبی در گذشت.

مجله jahanehonar.ir

‘); d.write(‘

لینک مطلب

بیوگرافی حبیب محبیان خواننده معروف فقید ایرانی + عکس ساعت های او در ایران

منبع :setare.com
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز