آینده را قضا و قدر می سازد و امید و تلاش تو آن را می گذراند.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
خانه » ادبیات » بیشتر ناشران به در و دیوار می‌زنند
بیشتر ناشران به در و دیوار می‌زنند

بیشتر ناشران به در و دیوار می‌زنند

دنياي ما هنر:

بیشتر ناشران به در و دیوار می‌زنند

رمان «کمی مایل به سرخ» نوشته فرشته نوبخت توسط نشر چشمه منتشر می‌شود.

فرشته نوبخت (نویسنده) در گفته شد‌وگو همراه ایلنا، در خصوص آخرین خلاصه داستان‌هایش گفته شد: رمان «کمی مایل به سرخ» بعد از دریافت مجوز قرار اند در زمستان توسط نشر چشمه منتشر شود. این رمان هم رمان مثل بقیه کارها تم اجنماعی داشته باشد منتها نسبت به کارهای قبلی من بیشتر شخصیت‌محور اند. سعی کردم از اثر صرفا اجتماعی فاصله بگیرم و چالش‌های درونی شخصیت خلاصه داستان را نیز روایت کنم.

این نویسنده در توضیح بیشتر در خصوص رمان «کمی مایل به سرخ» نیز اضافه گرداند: به خاطر اتفاقاتی که در زندگی شخصیت اول خلاصه داستان که مثل دیگر کارهایم یک بانو خانم اند؛ رخ می‌دهد، او درگیر چالش‌های ذهنی می‌شود که این چالش‌‌ها بخشی از روایت خلاصه داستان اند.

نوبخت همچنین در خصوص ارزیابی‌اش از تشکیل انجمن صنفی خلاصه داستان‌نویسان طهران یادآور گرديد: تشکیل انجمن صنفی برای خلاصه داستان‌نویستان را مثبت می‌دانم و معتقدم خلاصه داستان‌نویسان واقعا به چنین صنفی نیاز داشتند. به دلیل وضعیت اسف‌باری که ما نویسندگان داریم و کسی هم رسیدگی نمی‌گرداند که کتاب خواندني‌هایمان بدون رعایت حقوق مولف بازنشر شده یا در فضای مجازی قرار می‌گیرند، واقعا وجود چنین صنفی برای پیگیری این مطالبات نیاز بوده و هست. متاسفانه ناشرانی هستند که بدون اطلاع دادن به نویسنده کتاب خواندني‌ها را به چاپ مجدد می‌رساند، یا در بحث حق تالیف‌ها مشکلاتی وجود داشته باشد که لزوم تشکیل صنف نویسندگان را ضروری می‌گرداند. منتها حالا اینکه صنف مذکور چگونه هدایت شود و کار گرداند هم مهم اند که البته هنوز منظر ثبت رسمی هستم و پس از آن باید عملکرد صنف را هم بررسی گرداند.

او ادامه داد: شخصا خیلی به آینده امیدوار هستم که اگر صنف درگیر فردگرایی و باندبازی و … نشود، می‌تواند نقش قابل قبولی برای احقاق حقوق نویسندگان ایفا گرداند و مثل صنف مترجمان مکانی خواهد مي باشد برای پیگیری مطالبات نویسندگان. اولین چیزی که برای من ضروری اند رعایت حقوقم به عنوان مولف اند، برخی ناشران هستند که خیلی حرفه‌ای عمل می‌کنند و واقعا اگر همه ناشران چنین عمل کنند وضعیت بهتری را برای نویسندگان شاهد خواهیم مي باشد. متاسفانه بیشتر ناشران ما امروزه به در و دیوار می‌زنند و به نظر می‌رسد همراه شيوه‌های خودشان برخی حقوق نویسندگان را درنظر نمی‌گیرند یا دست‌کم همراه نویسندگان صادق نیستند و پشت پرده اتفاقاتی می‌افتد که ناراحت‌کننده اند. برای همین اند که می‌گوییم وجود صنف مورد نیاز اند و اولین اولویتش هم باید احقاق حقوق نویسنده خواهد مي باشد چه حقوق معنوی و چه مادی.

خالق رمان «زمستان فصل مردن نیست» در پایان تاکید گرداند: باید از این مسائل هم عبور کرده و جهانی فکر کنیم. باید فکر کنیم چه اتفاقی می‌تواند در در ميان صنف بیفتد که ما از این لاک خودمان بیرون بیاییم و جهانی فکر کنیم و به فراتر از چیزی که هستیم بیندیشیم. طبعا مسائل دیگری هم هستند که دوستان حاضر در این انجمن اضافه خواهند گرداند و می‌تواند مورد پیگیری خواهد مي باشد. باید مسیر درستی را پی بگیرم و آغاز راه را درست قدم برداریم و درگیر حواشی و بازی‌های سیاسی نشویم و تنهاب به حوزه ادبیات و نویسندگان بپردازیم که می‌دانم صنف هم چنین نگرش و هدفی را برای خودش تنظیم کرده اند.

منبع: ایلنا

لینک مطلب

بیشتر ناشران به در و دیوار می‌زنند

منبع :www.news.naqderooz.com/
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز