آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش می ‏يابد! (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » بیست و سومین محفل شب آواز ایرانی برگزار می‌شود
بیست و سومین محفل شب آواز ایرانی برگزار می‌شود

بیست و سومین محفل شب آواز ایرانی برگزار می‌شود

دنياي ما هنر:

بیست و سومین محفل شب آواز ایرانی برگزار می‌شود

به گزارش هنرآنلاین، شب آواز ایرانی طبق روال معمول شنبه آخر هرماه برگزار می‌شود و در این ماه این محفل به دلیل تقارن کنار ماه صفر به شکل غیررقابتی برگزار خواهد نمودند و طی آن نسلی باتجربه از روزهای دور آواز ایرانی برای مخاطبان این برنامه تلويزيوني به اجرای موسیقی آوازی خواهند پرداخت.

در بیست و سومین شب آواز ایرانی مرتضی غزنوی همراه آرمان غزنوی (نوازنده تار) به اجرای برنامه تلويزيوني می‌پردازند.

مرتضی غزنوی آواز را از نوجوانی شروع نمود و از صفحات و نوارهای موجود و نیز از تجربیات هنرمندان آن وقت بهره برد. وی از سال ۱۳۶۸ خدمت استاد رضوی سروستانی رسیده و اقدام به فراگیری ردیف‌های آوازی موسیقی اصیل ایرانی نمود. از سال ۱۳۷۵ تاکنون نزد استاد مجید کیانی، ردیف مرحوم عبدالله دوامی و نیز یک دوره تلفیق سروده و موسیقی و زیباشناختی ردیف‌های موسیقی اصیل ایرانی را فراگرفت. اکنون بررسی و تحقیق بر روی آثار قدما من‌جمله شیوه آوازی سلیمان امیر قاسمی را نزد استاد کیانی ادامه می‌دهد. در مکتب‌خانه میرزا عبدالله تحت نظارت زنده‌یاد محمدرضا لطفی و نیز در آموزشگاه آرمان و دانشگاه فرهنگ و هنر واحد ۱۱ به تدریس ردیف‌های آوازی قدما اشتغال داشته. کتابی نیز تحت عنوان آوای سلیم تألیف نمودند که به‌زودی به دست علاقه‌مندان خواهد رسید.

همچنین آرمان غزنوی فارغ‌التحصیل و کارشناس در رشته موسیقی نوازندگی ساز تار اند. نوازندگی تار و سه‌تار را نزد سلمان سالک آغاز کرده اند و از آن پس به مدت دو سال از مرحوم استاد رحمان مرادی شیوه تارنوازی شهنازی را آموخته و مدت کوتاهی نیز از کلاس‌های آقای کیوان ساکت بهره برده اند. سپس نزد استاد داریوش طلایی به فراگیری ردیف‌های موسیقی اصیل ایرانی مشغول نمودند. سپس به مدت سه سال نیز در کلاس‌های تحلیل ردیف زنده‌یاد استاد محمدرضا لطفی در مکتبخانه میرزا عبدالله شرکت نمود و شیوه تارنوازی میرزا حسینقلی را نزد استاد مجید کیانی ادامه می‌دهد.

گروه دیگر این مراسم داریوش کاکاوند به همراه نیما عیوضی (نوازنده سه‌تار) خواهند مي باشد که به اجرای آواز می‌پردازند.

داریوش کاکاوند فراگیری آواز را از سال ۷۳ نزد استاد ثقفی (خرم) آغاز نمود و طی سال‌های ۷۴ تا ۷۸ دوره مقدماتی و مرکب خوانی خدمت استاد محسن کرامتی گذراند. وی از سال ۸۲ دوره‌های عالی، تلفیق و بیان سروده را خدمت استاد شجریان فراگرفت و از سال ۸۶ تا ۹۲ بعد از تشکیل کارگاه آواز از محضر ایشان بهره برد.

همچنین نیما عیوضی فراگیری ساز تار را از سال ۸۳ نزد پیام جهانمانی آغاز نمود و هم‌وقت تا سال ۸۷ ساز تنبک را نزد حمیدرضا مقصودی آموزش دید و در ادامه به جهت تکمیل آموزه‌های خود در شیوه‌های تار و سه‌تار نوازی از آقایان دادور عیوضی، محسن جمال کاظمی، رضا جهانی، شورش رعنایی، هوشنگ فراهانی و استاد هوشنگ ظریف بهره‌ها برد.

از دیگر بخش‌های این برنامه تلويزيوني می‌توان به اجرای آواز رسول رهو به همراه نادر فولادی نسب (نوازنده تار) اشاره نمود. فولادی نسب در این برنامه تلويزيوني کنار نوازندگی ساز شورانگیز، رهو را همراهی خواهد نمود.

رسول رهو در سال ۱۳۷۱ برای ادامه تحصیل به دانشگاه تهران پايتخت وارد نمودند و در سال ۱۳۷۲ کنار راهنمایی و ارشاد استاد علی‌اصغر شاه زیدی به دکتر حسین عمومی استاد آواز معرفی نمودند و بعدازآن تا سال ۱۳۸۴ که دکتر عمومی دار فانی را وداع نمود از محضر ایشان بهره برد و شناخت سروده، تلفیق سروده و موسیقی، ساختن و پختن و پرداختن صدا و همچنین آشنایی کنار مکتب اصفهان و آواز در شیوه‌های مختلف (سید رحیم اصفهانی, ادیب خوانساری, سید حسین طاهر زاده, تاج اصفهانی, شهاب شاطر حاجی و میرزا علی محمد قاضی عسگر) را فراگرفت. آشنایی کنار استاد منوچهر همایون پور هنرور مشهور دهه سی در سال ۱۳۷۶ اتفاق افتاد و این دوستی و کسب فیض از ایشان تا پایان عمر استاد یعنی سال ۱۳۸۵ ادامه داشت. رهو هم اکنون کارشناس مجری برنامه تلويزيوني‌های موسیقیایی نیستان (رادیو فرهنگ) و در انتهای سکوت (رادیو شبکه جهانی صدای آشنا) اند که به پژوهش در خصوص موسیقی ایرانی و مصاحبه کنار موسیقیدان‌های ایران می‌پردازد. آلبوم “نگارینه” کنار خوانندگی رسول رهو و حسین علیشاپور، به آهنگ قشنگ‌سازی، تنظیم و نوازندگی نی سیامک جهانگیری و همراهی سنتور علی بهرامی فرد، عود حمید خوانساری و تمبک وحید فتایی ازجمله آثار منتشرشده اوست.

همچنین نادر فولادی نسب (نوازنده تار، سه‌تار و آهنگ قشنگ‌ساز) از سال ۱۳۶۹ وارد عرصه موسیقی نمودند. وی ساز سه‌تار را نزد استاد جلال ذوالفنون و ساز تار را نزد استاد هوشنگ ظریف فراگرفت. در ادامه از سال ۷۲ وارد کلاس‌های آهنگ قشنگ‎‌سازی استاد فرهاد فخرالدینی نمودند و تا سال ۷۷ به فراگیری اصول آهنگ قشنگ‌سازی نزد ایشان پرداخت. از سایر اساتید وی می‌توان از سیامک بنایی (تمبک) و اردشیر روحانی (پیانو) نام برد. نادر فولادی نسب از سال ۷۶ وارد دانشکده موسیقی دانشگاه هنر نمودند و در سال ۸۱ در مقطع لیسانس فارغ‌التحصیل نمودند. در این دوران نیز از حضور اساتیدی همچون مهربانو توفیق، هوشنگ کامکار، شریف لطفی و حسین دهلوی بهره برد. وی تحصیلات خود را در رشته موسیقی ادامه داد و کنار مدرک فوق‌لیسانس موسیقی از دانشگاه هنر در سال ۸۶ فارغ‌التحصیل نمودند. از فعالیت‌های وی می‌توان به انتشار کتاب خواندني کنسرت ماهور (۱۳۸۴)، آلبوم عصیان (۱۳۸۷)، آلبوم گلنار (۱۳۹۰)، آلبوم شبانه (۱۳۹۱)، آلبوم بانوی مهر (۱۳۹۲)، موزیک ویدئوی سیب (۱۳۹۳) و نوازندگی در آلبوم‌های طلیعه و سودای دل، به آهنگ قشنگ‌سازی احسان عبایی و حضور در جايزه موسیقی شرق (۲۰۰۹/ ابوظبی) به همراه گروه نیستان اشاره نمود.

یکی دیگر از گروه‌هایی که در این محفل به اجرای موسیقی خواهند پرداخت گروه محمدحسین واعظی (بهترين خواننده ایرانی) اند. محمدحسین واعظی آواز را از نوجوانی به صورت خودآموز شروع نمود و از آثار خوانندگانی همچون مرحوم تاج اصفهانی، دردشتی، ظلی، ایرج، گلپایگانی و شجریان بهره وافری برد. وی در شناخت و برداشت احساسی از نغمه‌ها و ملودی‌های استادان جلیل شهناز، فرهنگ شریف و پرویز یاحقی درآواز خود تلاش زیادی کرده و از محضر استاد آواز مرحوم دکترحسین عمومی کسب فیض کرده اند. در این برنامه تلويزيوني حسن جعفری‌تبار (نوازنده نی) واعظی را همراهی می‌کرد.

در این نشست ماهانه که کنار هدف تجلیل از پیش‌کسوتان آواز ایرانی، کشف و معرفی هنرمند‌های جدید شکل گرفته اند، مهمان ویژه‌ای کنار حال و هوای عاشورایی نیز اجرا خواهد داشت که علاقه مندان برای اطلاع از سایر بخش‌های برنامه تلويزيوني می‌توانند‌ به خبر و اخبار تکمیلی در وب‌سایت مرکز موسیقی حوزه هنری به نشانی www.musicenter.ir مراجعه کنند.

بیست و سومین شب آواز ایرانی به همت مرکز موسیقی و موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر شنبه ۲۹ مهرماه ساعت ۱۸ در تالار “سوره” حوزه هنری واقع در خیابان سمیه، نرسیده به حافظ برگزار می‌شود. ورود برای عموم علاقه‌مندان آزاد اند.

لینک مطلب

بیست و سومین محفل شب آواز ایرانی برگزار می‌شود

منبع :www.honaronline.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز