ارزش انسان به افکار و باورهای اوست
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
خانه » نقاشی » بیست و سومین حراج خاورمیانه کریستیز برگزار نمودند
بیست و سومین حراج خاورمیانه کریستیز برگزار نمودند

بیست و سومین حراج خاورمیانه کریستیز برگزار نمودند

دنيا هنر:

بیست و سومین حراج خاورمیانه کریستیز برگزار نمودند

سهم هنرمندان ایرانی از بیست و سومین حراج خاورمیانه کریستیز ۱۴ اثر از ۱۲ هنرمند معروف ایرانی مي باشد که ۱۰ اثر از ۹ هنرمند معروف به فروش و سود رسید. آثار هنرمندان ایرانی توانستند یک پنجم از فروش و سود کل حراج را به خود اختصاص دهند و فروش و سود کلی ۱,۰۱۱,۲۵۰ پوند داشته باشند.

بیست و سومین حراج خاورمیانه کریستیز که برای اولین بار در شو روم اختصاصی کریستیز در لندن برگزار نمودند همراه فروش و سود کلی ۵,۲۳۵,۱۲۵ پوند به کار خود پایان داد و سهم هنر ایران از این رویداد بیش از یک میلیون پوند مي باشد.

بیست و سومین حراج کریستیز خاورمیانه در حالی عصر چهارشنبه ۲۵ اکتبر (سوم آبان) در حراج‌خانه کریستیز لندن برگزار نمودند که پیش از این بیست و دو بار در دفتر دبی برگزار شده مي باشد. در این دور از حراج ۵۷ اثر از ۴۴ هنرمند معروف معاصر ایران، عراق، فلسطین، لبنان، مصر، سوریه و امارات چکش خورد که از این میان ۴۶ اثر به فروش و سود رسید و ۱۱ اثر نیز خریداری نداشت.

سهم هنرمندان ایرانی در این رویداد ۱۴ اثر از ۱۲ هنرمند معروف ایرانی مي باشد که ۱۰ اثر از ۹ هنرمند معروف به فروش و سود رسید. این در حالی اند که آثار هنرمندان ایرانی توانستند یک پنجم از فروش و سود کل حراج را به خود اختصاص دهند و فروش و سود کلی ۱,۰۱۱,۲۵۰ داشته باشند. یک اثر ایرانی ۲۰۰ هزار پوند و سه اثر نیز بالای ۱۰۰ هزار پوند فروش و سود رفتند که در میان ۱۰ رکوردار حراج  بیست و سوم خاورمیانه کریستیز قرار گرفتند.

رکورداران حراج بیست و سوم

منتها رکورد نخست این دوره از حراج کریستیز به دو هنرمند معروف فقید عراقی اختصاص داشت. این دو هنرمند معروف مشترکا این عنوان را به دست آوردند. جواد سلیم همراه اثر «فروشنده هندوانه» و محمود صبری همراه اثر «اندوه» هر دو همراه فروش و سود ۶۶۸ هزار و ۷۵۰ پوند رکورددار حراج بیست و سوم شدند، منتها این دو هنرمند معروف نیز نتوانستند رکورد دست نیافتنی پرویز تناولی در بیست و سه دوره کریستیز خاورمیانه را بشکنند.

رکورد دوم حراج این دوره کریستیز به اثر شفیق عبود هنرمند معروف فقید لبنانی رسید که تابلو «اتاق عمودی» او ۳۶۸ هزار و ۷۵۰ پوند چکش خورد. محمود سعید هنرمند معروف فقید مصری نیز همراه فروش و سود ۳۲۰ هزار و ۷۵۰ پوند در جایگاه سوم و رامسیس یونان دیگر هنرمند معروف فقید مصری نیز همراه فروش و سود ۲۴۸ هزار و ۷۵۰ پوند در جایگاه چهارم قرار گرديد.

منتها رکورد پنجمین اثر به «عشاق ایستاده» پرویز تناولی همراه فروش و سود ۲۰۰ هزار پوند اختصاص داشت که در میان رکوردان این دوره حراج تنها هنرمند معروف در قید حیات مي باشد.

فرهاد مشیری همراه اثر «کاسه شناور» به همراه دو هنرمند معروف مصری و سوری در جایگاه ششم، علی بنی‌صدر همراه اثر «بسوزانش» به همراه یک هنرمند معروف سوری در جایگاه هفتم، منیر فرمانفرمایان همراه اثر «تپش قلب» در جایگاه هشتم و منوچهر یکتایی همراه اثر بدون عنوان خود در جایگاه دهم رکورداران این دوره از حراج کریستیز خاورمیانه قرار گرفتند.

فهرست فروش و سود آثار ایرانی

در حراج ۲۵ اکتبر (سوم آبان) کریستیز خاورمیانه دو اثر پرویز تناولی از سري مجموعه «هیچ»های این هنرمند معروف به قیمت ۲۰۰ هزار پوند و ۳۵ هزار پوند به فروش و سود رسید. اثر فرهاد مشیری نیز ۱۷۵ هزار پوند چکش خورد و اثر علی بنی‌صدر نیز ۱۵۰ هزار پوند فروش و سود رفت.

اثر منیر فرمانفرمایان نیز ۱۱۲۵۰۰ پوند و اثر منوچهر یکتایی نیز ۹۳۷۵۰ پوند چکش خوردند. اثری از سهراب سپهری نیز به قیمت ۸۷۵۰۰ پوند به فروش و سود رسید و آثار نصرالله افجه‌ای و رضا درخشانی نیز هر دو ۶۲۵۰۰ پوند چکش خوردند. اثر کوروش شیشه‌گران نیز ۳۲۵۰۰ پوند فروش و سود رفت.

در بیست و سومین حراج کریستیز خاورمیانه ۵۷ اثر برای حراج عرضه نمودند که ۱۱ اثر به فروش و سود نرسید که سهم ایران نیز از این میان ۴ اثر از بهمن محصص، حسین زنده‌رودی، فرامرز پیلارام  و فرهاد مشیری مي باشد.

منبع: خبرآنلاین

لینک مطلب

بیست و سومین حراج خاورمیانه کریستیز برگزار نمودند

منبع :www.news.naqderooz.com
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز