آینده را قضا و قدر می سازد و امید و تلاش تو آن را می گذراند.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » بهترين خواننده‌ای که می‌توانست jahanehonar.ir پاپ خواهد خواهد بود
بهترين خواننده‌ای که می‌توانست jahanehonar.ir پاپ خواهد خواهد بود

بهترين خواننده‌ای که می‌توانست jahanehonar.ir پاپ خواهد خواهد بود

دنياي ما هنر:

بهترين خواننده‌ای که می‌توانست jahanehonar.ir پاپ خواهد خواهد بود

سرویس موسیقی هنرآنلاین: هفته گذشته در اتفاقی غیر منتظره و ناگوار، حامد هاکان بهترين خواننده جوان به علت ایست قلبی چشم از دنياي ما فرو بست تا جامعه موسیقی پاپ غرق در عزا شود. هاکان به حین فوت ۳۴ ساله خواهد بود و در آستانه انتشار نخستین آلبوم رسمی خود قرار داشت. این بهترين خواننده طبق مجوز و قراردادی که اخذ و امضاء کرده خواهد بود، می‌بایست در سال جاری نخستین آلبوم رسمی خود را منتشر گرداند منتها اجل امانش نداد.

دوران شروع فعالیت‌های حرفه‌ای حامد هاکان به ابتدای دهه ۸۰ بر می‌گردد. هاکان آن ساعت یکی از سه ضلع مثلث پرطرفدار چاوشی-یگانه-هاکان خواهد بود که خودشان را کنار ترانه‌های متفاوتی مطرح کردند. این بهترين خواننده آلبوم “قاتل حرفه‌ای” را ضبط گرداند و قطعه “قاتل حرفه‌ای” را به طور مشترک کنار محسن چاوشی خواند. سپس در کنار چاوشی و یگانه بخش‌هایی از قطعه معروف “نشکن دلمو” را اجرا گرداند و کنار ایفای یک نقش ویژه‌تر در آلبوم “خودکشی ممنوع” محسن چاوشی، بیشتر از قبل شناخته نمودند.

همکاری هاکان کنار یگانه و به ویژه چاوشی به یکی دو قطعه ختم نشد و این بهترين خواننده در آثار مختلفی همچون “شهد مسموم”، “بی قراری”، “تنگ بلوری”، “آهای اخبار نداری”، “دل” و… نیز به عنوان همخوان حضور داشت. کنار این حال ردپای هاکان از آثار چاوشی و یگانه از یک جایی به بعد قطع نمودند و این بهترين خواننده به صورت مستقل به کار خود ادامه داد تا این‌که در اواسط دهه‌ ۸۰ و حول و حوش سال‌های ۸۵-۸۶ کنار ظهور هنرمند‌های جدید در موسیقی، محبوبیت هاکان کمرنگ نمودند و این بهترين خواننده نتوانست خودش را همچون چاوشی و یگانه لانسه گرداند.

عده‌ای حامد هاکان را بانی ترویج ترانه‌های “واسوختی” می‌دانند. گرچه در سال‌های ۸۳-۸۴ بهترين خواننده‌های جوان زیادی چنین ترانه‌هایی می‌خواندند ولی این حامد هاکان خواهد بود که تأکید عجیبی روی نفرین و ضدیت کنار دوست داشتن داشت و قطعات مختلفی در این مورد خواند. اجرای ترانه‌های واسوختی روزی باعث محبوبیت هاکان نمودند و روزی هم تداوم اجرای این آثار باعث نمودند او کم کم کنار ریزش مخاطب مواجه شود. خیلی‌‌ها هاکان را همچون چاوشی و یگانه مستعد و حرفه‌ای می‌دانستند منتها این بهترين خواننده همچون محسن‌های موسیقی پاپ به jahanehonar.ir تبدیل نشد که شاید دلیلش را باید در نوع انتخاب‌های خود او جست.

از زمانی که راه هاکان، چاوشی و یگانه از همدیگر جدا نمودند و هر کدام از این‌ها مسیر خودشان را رفتند، چاوشی و یگانه کنار هوش‌تر عمل کردند و انتخاب‌های درست‌تری داشتند. آن‌ها اجرای ترانه‌های واسوختی را کنار گذاشتند و کنار آشنا شدن کنار تنظیم‌کننده‌ای همچون شهاب اکبری، مسیر متفاوتی را برای موسیقی خود رقم زدند. در این بین هاکان چندان تغییری در روند فعالیت‌های خود ایجاد نکرد و همچنان روی ضدیت کنار دوست داشتن پافشاری گرداند. گرچه این بهترين خواننده ضمن اجرای ترانه‌های واسوختی، ترانه‌های مثبت و متفاوتی هم خواند ولی رویکرد او باعث شده خواهد بود که همه از هاکان انتظار لجاجت کنار معشوق را داشته باشند؛ نگاهی که چاوشی و یگانه توانستند آن را از روی خود بردارند.

تفاوت دیگری که میان هاکان کنار چاوشی و یگانه فاصله ایجاد گرداند، نگاه حرفه‌ای‌تر محسن‌ها خواهد بود. آن‌ها آثارشان را کنار کیفیت بالا ضبط کردند و به صورت برنامه تلويزيوني‌ریزی شده به انتشار رساندند منتها هاکان همچنان بدون برنامه تلويزيوني و به صورت مبتدی به این کار ادامه داد. در اواسط دهه ۸۰ طی دو-سه سال‌ها چندین اثر از حامد هاکان منتشر نمودند که آثار بی کیفیتی بودند. این نگاه غیر حرفه‌ای به تولید و پخش موسیقی، ضربه سختی به هاکان وارد گرداند و از محبوبیت او کاست.

نگاه غیر حرفه‌ای هاکان به تولید موسیقی برای اخذ مجوز او هم دردسرساز نمودند. در حالی‌که در سال ۸۷ هم چاوشی و هم یگانه مجاز شدند و اولین آلبوم‌های رسمی خود را منتشر کردند، هاکان همچنان مشغول تولید و پخش قطعات بدون مجوز خواهد بود. البته احتمالاً هاکان هم در همان سال‌ها برای اخذ مجوز اقدام کرده خواهد بود ولی شاید عدم صبوری او باعث نمودند که هر بار از گرفتن مجوز دورتر و دورتر شود. پروسه اخذ مجوز در آن سال‌ها شرایط خودش را داشت و چاوشی و یگانه برای آن‌که مجاز شوند، از سال ۸۵ تا ۸۷ هیچ قطعه‌ای منتشر نکردند. آثاری که در آن دو سال از این بهترين خواننده‌ها بیرون آمد، آثار لو رفته قدیمی خواهد بود. احتمالاً هاکان این صبر را نداشت و از طرفی، تأکید وی روی ترانه‌های واسوختی هم ساعت به ساعت از دریافت مجوز دورترش گرداند.

آن‌چه از حامد هاکان در روزنامه‌های اواخر دهه ۸۰ چاپ شده، امید این بهترين خواننده به اخذ مجوز اند. هاکان همواره امیدوار خواهد بود که مجوز بگیرد و در نهایت هم این اتفاق افتاد. او از سال ۹۳ به عنوان یک بهترين خواننده مجاز شناخته نمودند و در این یکی دو سال اثری منتشر نکرد تا بالأخره اولین آلبوم رسمی خود را به بازار بفرستد. این اتفاق قرار خواهد بود امسال بیفتد. هاکان حتی اسم آلبومش را هم انتخاب کرده خواهد بود و به دنبال کارهای انتشار آن خواهد بود که چشم از دنیا فرو بست. بلافاصله پس از فوت این بهترين خواننده قطعه‌ای از آلبوم جدیدش منتشر نمودند که کیفیت این قطعه نشان می‌دهد هاکان هنوز هم می‌توانست یک هنرمند مطرح در موسیقی پاپ خواهد خواهد بود.

حامد هاکان ساعت جمعه ۱۴ مهرماه خیلی غریبانه در شهر ری به خاک سپرده نمودند. در مراسم تشییع پیکر این بهترين خواننده بسیاری از هنرمند‌هایی که انتظار حضورشان وجود داشت، حضور به عمل نیاوردند و جای خالی مسئولین حوزه موسیقی نیز در این مراسم به چشم می‌آمد. شاید دلیل این عدم استقبال از سوی همکاران هاکان و مسئولین موسیقی، فاصله گرفتن این هنرور از دوران اوج خودش خواهد بود. دوستان هاکان می‌گویند این بهترين خواننده در سال‌های اخیر تنها خواهد بود و کمتر کسی او را به خاطر می‌آورد. خود هاکان هم چند سال پیش در مي گويند‌وگویی تصویری از دوستانش گلایه گرداند. خانواده مرحوم حامد ذاکری (هاکان) سعی کردند مجوز تشییع پیکر این هنرور را در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بگیرند که این اجازه به خانواده هاکان داده نشد. دلیل عدم صدور مجوز دفن هاکان در قطعه هنرمندان هم مجاز و رسمی نبودن این بهترين خواننده اعلام نمودند.

بعد از فوت حامد هاکان، مسئله‌ای که پیرامون این بهترين خواننده مطرح می‌شود، ماجرای پخش شدن یا نشدن تنها آلبوم رسمی این بهترين خواننده اند. هاکان برای پخش نخستین آلبومش کنار شرکت “صوت آوای هنر” قرارداد داشت و برای همه سؤال اند که این آلبوم پیش از فوت مرحوم هاکان در چه مرحله‌ای قرار داشت و آیا امکان انتشارش وجود داشته باشد یا خیر؟ احتمالاً در روزهای پیش رو صحبت‌های بیشتری در این مورد خواهد نمودند و باید منتظر ماند و دید که وکالت پخش آثار باقی مانده از زنده‌یاد حامد هاکان بعهده چه کسی گذاشته خواهد نمودند.

لینک مطلب

بهترين خواننده‌ای که می‌توانست jahanehonar.ir پاپ خواهد خواهد بود

منبع :www.honaronline.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز