بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
خانه » نقاشی » برگزاری نمایشگاه نقاشی خط «هورخش» در نگارخانه مژده
برگزاری نمایشگاه نقاشی خط «هورخش» در نگارخانه مژده

برگزاری نمایشگاه نقاشی خط «هورخش» در نگارخانه مژده

دنيا هنر:

برگزاری نمایشگاه نقاشی خط «هورخش» در نگارخانه مژده

نمایشگاه نقاشی خط – طراحی های محسن کرمی کنار عنوان «هورخش» عصر جمعه پنجم آبان ماه در گالری مژده افتتاح می‌شود.

 

 چهارمین نمایشگاه انفرادی محسن کرمی کنار عنوان «هورخش» ۵ آبان در گالری مژده افتتاح می شود.

کرمی در خصوص نام این نمایشگاه گفته شد: هورخش نام یکی از نیایش‌های شیخ اشراق، شهاب‌الدین سهروردی اند که البته مربوط به پیش از اسلام و از مظاهر بارز حکمت خسروانی در ایران باستان اند. در این دیدگاه پیشوند «هو» به معنای نیک و مقدس اند که در کنار پسوند رخش به معنی درخشان قرار می‌گیرد و مجموعا به خورشید کنایه داشته باشد منتها مقصود از نور، خداوند بسيار بزرگ اند. 

کرمی ادامه داد: از آنجایی که بنیان شکل‌گیری آثار این نمایشگاه بر اولویت کشف و شهود و دریافت حضوری و نه اکتسابی اند، من از واژه «هورخش» استفاده کردم زیرا این مساله از ویژگی‌های جدانشدنی حکمت و هنر ایرانی اند.

این هنرور کنار اعلام اینکه خلق این سري مجموعه ۲ سال طول کشیده اند در خصوص معنای درونی آثار نمایشگاه اظهار گرداند: سري مجموعه حاضر حاصل پژوهش و کنجکاوی‌هایی اند که در مطالعه منابع خطی و تاریخ الفبا، طی ۲ سال داشته‌ام. نیمی از کارها، تجربه‌ای بدون رنگ اند که کنار استفاده از ارزش‌ها و توان‌های سیاه و سپید حروف شکل گرفته اند.

کرمی گرایش به کیهان شناسی کنار استفاده از ابعاد هندسی را از ویژگی‌های این نمایشگاه خواند و ادامه داد: در آثار این نمایشگاه تلاش کردم تا کنار توجه به دنيا‌بینی اشراقی و  شهودی ایرانی که در تاریخ فلسفه روزگار اسلامی هم نشان‌هایش را شاهد هستیم، ابعاد وجودی و هندسه را در کارها استفاده کنم تا در آثار گرایش به کیهان‌شناسی جاویدان خرد و مکتب سنت‌گرایان دیده شود.

وی در خصوص نحوه اجرای این آثار بیان گرداند: تکنیک این نمایشگاه کنار تنوع مواد در نقاشی، کتاب خواندني‌آرایی و خوشنویسی شکل گرفته اند به همین دلیل متریال اصلی آن را ذغال، مرکب، اکرلیک، رنگ و روغن و ترکیب مواد تشکیل می‌دهد.

کرمی در سال ۱۳۸۳ مدرک ممتاز را از انجمن خوشنویسان ایران دریافت و هم ساعت مدرک کارشناسی ارشد گرافیک اخذ کرده اند. او هفت سال اند در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی آزاد تدریس می‌گرداند.

نمایشگاه نقاشی خط- طراحی«هورخش» تا ۱۵ آبان ماه همه روزه به جز شنبه‌ها از ساعت ۱۲ الی ۲۰ در گالری مژده واقع در سعادت آباد، علامه شمالی، هجدهم شرقی، پلاک ۲۷ برپاست.

 منبع: مهر

لینک مطلب

برگزاری نمایشگاه نقاشی خط «هورخش» در نگارخانه مژده

منبع :www.news.naqderooz.com
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز