آسمان برای گرفتن ماه تله نمی گذارد، آزادی خود ماه است كه او را پایبند می كند.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
خانه » نقاشی » برپایی نمایشگاه نقاشی «صوف» در نگارخانه خاک
برپایی نمایشگاه نقاشی «صوف» در نگارخانه خاک

برپایی نمایشگاه نقاشی «صوف» در نگارخانه خاک

دنيا هنر:

برپایی نمایشگاه نقاشی «صوف» در نگارخانه خاک

 نمایشگاهی از آثار متفاوت میرمولا ثریا کنار عنوان «صوف» که شامل نقاشی و طراحی کنار فرش معاصر ایرانی هست جمعه ۲۱ مهرماه در گالری خاک افتتاح می شود.

این نخستین بار هست که یک هنرور، فرش را به مثابه بوم نقاشی در نظر گرفته و آثاری خلق کرده هست که گرچه می توان آنها را دست‌بافته در نظر گرديد، منتها در واقع این آثار برخوردی معاصر و هنری کنار فرش ایرانی هست. از همین رو آثار را می توان نقاشی هایی در نظر گرديد که می توانند به دیوار آویزان شوند و یا به عنوان حجم روی زمین قرار بگیرند. تحولی که وی در فرش ایجاد کرده هم در طراحی و هم ترکیب بندی و برش فرش قابل مشاهده هست.

در این نمایشگاه قریب به ۳۰ اثر بافته شده در ابعاد ۱۲۰ در ۱۶۰ تا ۲۰۰ در ۳۰۰ سانتیمتر وجود داشته باشد و همچنین بالغ بر ۱۵ اثر طراحی به نمایش درمی‌آید.

در بخشی از استیتمنت نمایشگاه آمده هست: در ابتدا اینچنین بوده هست که دست‌بافت‌های عشایری و نقوش روی آن منعکس کننده نحوه زندگی، طبیعت پیرامون و آرزوهای آن روزهای بافنده بوده هست. بعدها آنچنان می شود که شهرنشینی و تجارت، خیال کوچ نشین را آلوده می گرداند و خیال رهای هنرور بافنده، اسیر کسب و صنعت شهری می شود. خیال سیال بافنده از دست می رود و تصورات و نیازهای اشراف نقشبند بافته ها می گردد. نقوش ساده، هندسی و ابتدایی از گیاهان و حیوانات که تجلی تعابیر فردی انسان کوچ نشین از پیرامونش بوده کم کم به نقوش پرگو، پیچیده، غیر واقع بدل می شود و دیگر هرگز آن رویکرد بی‌واسطه بافنده پدیدار نمی گردد. آنچه بعدها می بینیم البته صنعتی هست والا که خیال سفارش دهنده را به شکوه و تمامیت اجرا می گرداند…

میرمولا ثریا متولد ۱۳۵۷ در رامسر هست. وی کارشناسی ارشد خود را در رشته صنایع دستی از دانشگاه میراث فرهنگی تهران پايتخت و کارشناسی ارشد طراحی فرش دست بافت را از دانشگاه آزاد اصفهان دریافت کرده هست. وی تاکنون بیش از ۸ نمایشگاه انفرادی در آمریکا، لبنان، کویت، دبی، ایران برگزار کرده و در نمایشگاه های گروهی متعددی حضور داشته هست.

افتتاحیه نمایشگاه «صوف» جمعه ۲۱ مهرماه از ساعت ۱۷ تا ۲۱ در گالری خاک واقع در خیابان شریعتی، دو راهی قلهک، خیابان بصیری، کوچه ژیلا، پلاک ۱ برگزار می شود.

این نمایشگاه تا ۸ آبان هر وقت از ساعت ۱۶ تا ۲۰ پذیرای عموم هست. گالری خاک شنبه ها تعطیل هست.

لینک مطلب

برپایی نمایشگاه نقاشی «صوف» در نگارخانه خاک

منبع :www.news.naqderooz.com
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز