آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » بداهه‌نوازی قمصری و دلنواز در یک آلبوم
بداهه‌نوازی قمصری و دلنواز در یک آلبوم

بداهه‌نوازی قمصری و دلنواز در یک آلبوم

دنياي ما هنر:

بداهه‌نوازی قمصری و دلنواز در یک آلبوم

سرویس موسیقی هنرآنلاین: مصباح قمصری که چندی پیش آلبوم “نقطه پرگار” را به همراه میلاد درخشانی منتشر کرده خواهد بود، همراه کنار استاد دلنواز نوازنده‌ بنجو، بداهه‌نوازی می‌کرد.

استا دلنواز در مورد ساز بنجو گفته شد: از همان ابتدا تنوع در موسیقی را دوست داشته‌ام همواره عملاً سعی کرده ام چه در نوا و چه در سازندگی ساز به‌دوراز تکرار باشم، برای دستیابی به این امر همواره به دنبال صداها و نواهایی متفاوت بوده‌ام. طبیعی اند وقتی راهی جدید و شیوهایی نو را تجربه می‌کنید و کنار دنیایی متفاوت و کنار چشم‌اندازهایی زیباتر از قبل روبرو می‌شوید، سعی می‌کنید مصمم‌تر از قبل برای دستیابی به اهداف و آرمان‌هایتان گام بردارید در همین راستا و درزمینه‌ی ساز تخصصی‌ام ” بنجو ” سال‌هاست سعی در عملی کردن ایده‌هایی برای بهینه سازی آن بوده‌ام و همواره آرزو داشته‌ام، سازی در اختیار داشته باشم که دارای صدایی زیباتر کنار هارمونی بیشتر نسبت به بنجوی معمولی خواهد خواهد بود.

وی افزود: به همین منظور پس از سال‌ها تفحص و مطالعه و پس از دریافت آموخته‌هایی بیشتر درزمینه‌ی تکنیک‌های ساز سازی، در آغاز کار در بلوچستان و کنار همکاری آقای محمد عمر سپاهیان ایده‌ها را محک زدیم و به لطف خدا موفق شدیم اولین بنجوی متفاوت را بانام “بنجوی جدید بلوچستان” کنار ۳۵ سیم = ۷ سیم اصلی و ۲۸ سیم رزونانس را بسازیم و چون اولین کار متفاوتمان خواهد بود، طبعاً احتیاج به اصلاحاتی داشت، بنابراین در مرحله‌ دوم سازی کنار ۴۰ سیم طراحی کردیم و نامش را گلبانگ و یا شاه بنجو گذاشتم.

او ادامه داد: پس از ساخت گلبانگ در بلوچستان و کنار توجه به عدم دسترسی به امکاناتی مطلوب اعم از مواد اولیه و همچنین به علت عدم دسترسی به تکنولوژی نوین، در طهران و کنار همکاری دوست خوبم جناب بهمن ولی زاده باواسطه‌ی هماهنگی‌های ذهنی مشترکمان آخرین طرح بنجوی بلوچستان بانام ” دلنواز ” ساخته گرديد.

این استاد موسیقی اضافه نمود: علاوه بر تفاوت‌های فیزیکی و تفاوت‌های بسیار در فن‌های نوازندگی این ساز نسبت به هم، می‌توان گفته شد بنجو سازی اند مضرابی که کنار مضراب نواخته می‌شود ولي ویولن سازی اند کششی که کنار آرشه نواخته می‌شود. بنجو و ویولون دو ساز کنار لهجه‌های متفاوت ولي دارای زبانی مشترک می‌باشند، ترکیب این دو ساز در قالب دو نوازی زیبایی‌های خاص خود را خواهد داشت.

قمصری نیز در مورد این همکاری گفته شد: در این اثر به همراه استاد دلنواز، نوازنده بنام بنجو، به بداهه‌نوازی پرداخته‌ایم که فضایی بسیار خاص و بدیع داشته.

آخرین اثر منتشرشده توسط قمصری “نقطه پرگار” اند که کنار همکاری میلاد درخشانی منتشر گرديد و این آلبوم نیز اواخر امسال منتشر و وارد بازار موسیقی خواهد گرديد.

لینک مطلب

بداهه‌نوازی قمصری و دلنواز در یک آلبوم

منبع :www.honaronline.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز