بهتر است روی پای خود بمیری تا روی زانو‌هایت زندگی کنی.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » با زبان هنر با جهان گفت‌وگو کنیم
با زبان هنر با جهان گفت‌وگو کنیم

با زبان هنر با جهان گفت‌وگو کنیم

جهان هنر:

با زبان هنر با جهان گفت‌وگو کنیم

هنرآنلاین: مراسم تودیع و معارفه معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ساختمان این معاونت با حضور سید عباس صالحی وزیر ارشاد، حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی، سید محمد مجتبی حسینی و جمعی از مدیران وزارت ارشاد و معاونت امور هنری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، علی مرادخانی شرایط کنونی هنر در کشور را متفاوت از چهارسال گذشته خواند و گفت: طی این مدت بسیار تلاش کردم تا آنچه را که رئیس‌جمهور محترم برای حوزه هنر مهم خوانده بودند، به انجام برسانم.

او ادامه داد: امروز ما در حوزه موسیقی، نمایش و تجسمی شاهد رشد بسیار خوبی هستیم ضمن اینکه در قسمت آموزش نیز توانسته‌ایم شرایط را به روز رسانی کنیم.

مرادخانی افزود: در سایر حوزه‌های وابسته به معاونت هنری نظیر مد و لباس نیز اقدامات شایسته متعددی انجام شده است اما از نظر من آنچه که در حوزه زیرساخت‌ها به صورت جدی رخ داده، برای آینده هنر این مرز و بوم قابل توجه است.

او ساخت موزه تئاتر را در مراحل پایانی خواند و تصریح کرد: امروز بخش مهمی از کارهای موزه تئاتر انجام شده که امیدواریم به زودی توسط معاونت هنری جدید افتتاح شود.

آیین تکریم علی مرادخانی و معارفه سید مجتبی حسینی به عنوان معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مرادخانی حضور سید محمدمجتبی حسینی در سمت معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مایه خرسندی خواند و گفت: امیدوارم روند همدلی و یکرنگی که در دل معاونت هنری برای پیشبرد کار وجود دارد، ادامه داشته باشد تا شاهد مداومت اتفاقات خوب هنری در کشور باشیم.

در ادامه این نشست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، لوح تکریم و تقدیر از اقدامات انجام شده توسط علی مرادخانی را به وی اعطاء کرد و حکم سیدمحمد مجتبی حسینی به عنوان معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به او ارائه شد.

سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در ادامه این جلسه از اقدامات انجام شده توسط علی مرادخانی تشکر کرد و گفت: همان‌طور که همه می‌دانید، کار در وزارت ارشاد بسیار سخت و پیچیده است اما یقیناً معاونت هنری در پیشانی این بخش قرار دارد لذا از جهات مختلف می‌توان آن را بخش سنگین و سختی خواند.

او تنوع و گستردگی حوزه معاونت هنری را از جمله دلایل سنگینی بار مسئولیت در این بخش دانست و بیان کرد: تکثر و دامنه وسیع حوزه‌های فعالیتی معاونت هنری قابل مقایسه با هیچ یک از شاخه‌های دیگر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست زیرا این حوزه به تناسب تکثر موضوعی عائله‌مندی و افراد ذینفع بیشتری را نیز شامل می‌شود. یقیناً هر چه دایره کنشگران یک مجموعه افزایش می‌یابد، سطح انتظارات و مسائل آن بخش نیز عمیق‌تر می‌شود لذا می‌توان گفت که معاونت هنری به واسطه بخش‌های متنوع و برگزاری رویدادهای متعدد هنری نظیر جشنواره‌ها و به واسطه تکثر موضوعی در سطح
استانی، ملی و بین‌المللی جایگاه بسیار حساس و مهمی به شمار می‌رود.

آیین تکریم علی مرادخانی و معارفه سید مجتبی حسینی به عنوان معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه به مراکز خاص هنری را از جمله وظایف جدی معاونت هنری خواند و اظهار کرد: بخش مهمی از جامعه ارتباط عاطفی و نوستالژیک با مراکزی چون موزه هنرهای معاصر، تئاتر شهر و … دارند لذا لازم است که معاونت این بخش‌ها را به صورت جدی در مرکز توجه قرار دهد. ضمن اینکه از نظر من این تکثر دیدگاه‌ها و سلایق عام و خاص که در دل معاونت هنری وجود دارد، باید به نحوی مدیریت شود که رضایت، ‌بخش مهمی از جامعه را به دنبال داشته باشد.

صالحی مدیریت معاونت هنری را به واسطه زیرمجموعه‌های متعدد آن بسیار دشوار دانست و گفت: باید در این حوزه حرکت‌ها را از دید عدالت و انصاف دنبال کرد چرا که تنوع در زیرمجموعه‌های این بخش بسیار است لذا باید با حداقل حاشیه و تنش فعال بود البته من معتقدم که در دولت یازدهم شاهد اتفاقات بسیار خوبی در عرصه هنر بوده‌ایم که بخش مهمی از آن ناظر به نگاه و رویکرد دولت است زیرا این رویکرد بر فضای امن‌تر برای هنرمندان تأکید ویژه‌ای دارد.

او تأکید کرد: توجه به کرامت انسانی و حقوقی اهالی هنر از جمله شعارهای دولت یازدهم است لذا بخش مهمی از رویکرد مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بر همین مبنا تعریف شده است البته فعالیت‌های شایسته چهارساله اخیر معاونت هنری نیز جای تقدیر و تشکر ویژه دارد؛ چرا که در این دوران اقتصاد هنر رونق نسبتاً خوبی را تجربه کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رونق اقتصاد هنر را در ارتباط مستقیم با رشد هنر و مردمی کردن دولت خواند و گفت: به‌طور حتم رویکرد مردمی کردن دولت با حوزه اقتصاد پیوند عمیقی دارد لذا دیدن رونق صورت گرفته در بخش موسیقی و اجراهای صحنه‌ای و رشد کمی و کیفی نمایش در کنار افزایش فعالیت اقتصادی هنرهای تجسمی جای خوشحالی دارد زیرا این تکاپو و تلاش امروز قابل‌مقایسه با چهار سال گذشته نیست.

آیین تکریم علی مرادخانی و معارفه سید مجتبی حسینی به عنوان معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

صالحی رشد فعالیت‌های بین‌المللی هنری را مایه خرسندی دانست و تصریح کرد: رشد دیپلماسی هنری و بین‌المللی کردن رویدادهای این بخش در عرصه‌های مختلف هنری مایه خوشحالی است، چرا که امروز ایران با فرهنگ و هنر خود در سطح دنیا شناخته می‌شود لذا امیدوارم که از این استعداد خوب غافل نشویم تا بتوانیم دروازه‌ها را به سمت جهان توسط فضای فرهنگ و هنر باز کنیم.

او ادامه داد: بین‌المللی شدن هنر اتفاق مبارکی است که می‌تواند در ابعاد مختلفی نظیر: سیاست، اقتصاد و فرهنگ ایران تأثیرگذار باشد و دولت و جامعه باثبات‌تری را ایجاد کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر مدیریت ساختار محور تأکید کرد و گفت: نباید درگیر مدیریت شخصی در بخش‌های مختلف باشیم چرا که در این نوع برخوردها مدیر حرف اول و آخر را می‌زند لذا امیدوارم که شاهد مدیریت ساختار محور باشیم زیرا در این روند همه ارکان بر اساس ساختار مشخصی تعیین می‌شوند و تصمیم‌گیری‌ها از انحصار فردی خارج می‌شود.

صالحی بر رعایت توأمان حقوق هنرمندان و قانون تأکید کرد و افزود: ما به حفظ توأمان حقوق هنرمندان و قانون نیاز داریم چرا که هنرمندان در وهله نخست، وزارت ارشاد را پناهگاه خود می‌دانند اما از سوی دیگر نیز ما باید حافظ قانون باشیم زیرا قانون می‌تواند خط روشن تفاهم و گفت‌وگو را برای اجتماع ایجاد کند.

او تصریح کرد: امروز در تمام دنیا صیانت از هنر بومی به‌عنوان یک رویکرد جدی در دست انجام است لذا اینکه بتوانیم از ظرفیت‌های هنر بومی خود بهره‌مند شویم از اهمیت بسیاری برخوردار است. از سوی دیگر باید توجه به اساتید هنر و خلاقیت‌های جدید و نوظهور را نیز در این عرصه به صورت هم‌زمان مد نظر قرار دهیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نباید توجه بیش از اندازه به پیشکسوتان سبب فراموشی نسل خلاقه امروزی شود و از سوی دیگر نباید محوریت قرار دادن خلاقیت باعث بی‌توجهی به اساتید فن و هنر شود؛ لذا باید ارتباط عاطفی و منزلتی با هنرمندان را همواره سرلوحه کار خود قرار دهیم.

سیدمحمد مجتبی حسینی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ضمن تشکر از اقدامات انجام شده در دوره علی مرادخانی در این مراسم گفت: طی این مدتی که حکم حضور من در معاونت هنری امضاء شده است، بارها عمر خود را مرور کرده‌ام و به خاطراتی رسیده‌ام که مربوط به دوران گذشته من است. دوران ده‌سالگی که در شیراز با شور و اشتیاق به دیدن نمایشگاه خطاطی اساتید هنر می‌رفتم و با دیدن آثار افرادی چون محمد احصایی دلم فرو می‌ریخت. هنوز به دورانی فکر می‌کنم که به تماشای تئاتر جناب محمود پاک‌نیت می‌رفتم و از آوای ساز استاد پایور لذت می‌بردم. در واقع این ذوق و
علاقه به هنر از دیروز در من ادامه یافته است لذا خوشحالم که امروز از این دالان گذشته‌ام چرا که همواره سعی کرده‌ام که بیاموزم.

آیین تکریم علی مرادخانی و معارفه سید مجتبی حسینی به عنوان معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

او ادامه داد: این پایایی و پویایی هنر ایران و استمرار آن، این عرصه را چنان خوش‌آواز کرده که به عمر کوتاه من یا تاریخ چند صدساله گذشته محدود نمی‌شود و هزاران سال تاریخ این فرهنگ را اعتلا بخشیده است. چقدر خوب است که توانستیم با زبان هنر با یکدیگر و با جهان گفت‌وگو کنیم و این زبان تفاهم را فراموش نکردیم.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد تصریح کرد: روز آمدن زمان مناسبی برای سخن گفتن نیست زیرا سرشار از خیال و آرزوست. امیدوارم که بتوانم خاطرات و رویدادهای شیرینی نظیر آنچه خودم در روزگاران زندگی‌ام تجربه کرده‌ام برای نسل آینده ایجاد کنم.

بر اساس این گزارش، در این جلسه مهدی افضلی مدیر موسسه توسعه هنرهای معاصر، مجید ملانوروزی مدیرکل هنرهای تجسمی، مهدی شفیعی مدیر کل مرکز هنرهای نمایشی، فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی، حمید قبادی دبیر کارگروه مد و لباس، بهرام جمالی مدیر عامل بنیاد رودکی، سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش‌های نیاوران، علی محمد زارع سرپرست موزه هنرهای معاصر، سید عباس عظیمی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر ایران و مدیران بخش‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشتند.

 

 

لینک مطلب

با زبان هنر با جهان گفت‌وگو کنیم

منبع :www.honaronline.ir
جهان هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز