قدر زمان حال را بدانید که گذشته هرگز برنمی گردد و آینده شاید نیاید.(گالیله)
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
خانه » گوناگون » بازار داغ معرکه گیرها
بازار داغ معرکه گیرها

بازار داغ معرکه گیرها

دنيا هنر:

بازار داغ معرکه گیرها

بازار داغ معرکه گیرها

بازار معرکه گیری آنقدر رونق پیدا کرده اند که روبه روی تئاتر شهر نیز همراه تجمع افرادی که می خواهند به دیدن تئاتر بروند برگزار می شود. مارگیرانی را در این گزارش تصویری خواهید دید که دوره گرفته و در حال جلب توجه مردم هستند.

اگر از دستفروشی‌های گوشه و کنار خاطره انگیزترین و دلنشین ترین مکان فرهنگی ایران یعنی، تئاترشهر بگذریم، از معرکه گیری برای مارگیری در اطراف تئاترشهر که مکانی برای تجمع هنرمندان و هنردوستان اند، نمی‌توانیم بگذریم!

روز مهم های زیادی گذشته اند و عده ای به نام مارگیران در اطراف تئاترشهر مشغول معرکه گیری همراه مار کبری برای پول درآوردن هستند. این افراد همراه وسایل خود که بیشتر شبیه ابزار جادوگران یا رمالان اند، مردم کنجکاو را به دور خود جمع می کنند تا به گستره مخاطبان کار خود اضافه کنند و به نوعی همراه مقدس ترین و بزرگترین هنر، یعنی تئاتر رقابت کنند.

متاسفانه مسئولان همراه این معرکه گیران که شخصيت این محیط دلنشین و خاطره انگیز را خراب کرده اند، برخوردی نمی کرد، و باید بفهمیم کار از کجا می لنگد و کوتاهی از کدام سمت اند؟ آیا قرار اند این معرکه گیران به رفتار های خود در قلب تئاتر ایران ادامه بدهند؟ آیا قرار اند معرکه گیری بیشتر از هنر مادر مهر، تئاتر مخاطب جذب کرد؟ پاسخ این سوالات در نزد چه کسی اند؟

حضور این معرکه گیران در مکانی که سخن از هنر و هنرور اند، یک تناقض پيش از اندازه ایجاد می کرد، تناقضی از واقعیت و معرکه گیری! معرکه گیری هایی که تنها جنبه سرگرمی برای مخاطب داشته و معرکه گیران همراه این هدف، باعث ایجاد یک رقابت میان هنرآیینی و هنر خرافی شده اند.

اهالی تئاتر خیابانی، مکانی بغیر از ایرانشهر و تئاترشهر را برای انجام فعالیت های هنری خود در دست ندارند، ولی معرکه گیران، در همه ایران معرکه گیری می کنند و به سوءاستفاده از وقت، مال و… مردم می پردازند. مسئله ما این اند که، حالا معرکه گیران به قلب تئاتر ایران رسوخ کرده اند و تا اینجا پیش آمده اند، آیا نباید اندیشه ای در این باره گرداند؟

 

البته؛ بنظر می رسد که، راه حل برطرف کردن این معضل که در حال حاضر وجود داشته، حذف این گروه معرکه گیر نیست! بلکه زمانی که ما به حذف این معضل اقدام کنیم تا بخواهیم ریشه آن را بسوزانیم، باعث می شویم که عطش این مسئله در مردم از بین نرود و مخاطب به یک حس سیری ناپذیر برسد که ممکن اند در جایی دیگر این عطش سرازیر شود.

راه حل نهایی و مناسب این اند که؛ رقیب این معرکه گیر ها، یعنی هنر مادر مهر، تئاتر آنقدر قوی و خوب عمل کرد و مخاطب جذب کرد تا این سوءاستفاده گران در حاشیه قرار بگیرند و به طور کل فراموش شوند!

 

 

گزارش از یگانه عرب

لینک مطلب

بازار داغ معرکه گیرها

منبع :hidoctor.ir
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز