پس به یاد من باشید تا به یاد شما باشم (خداوند)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶
خانه » ادبیات » ایشی‌گورو مدال نوبل خود را دریافت کرد
ایشی‌گورو مدال نوبل خود را دریافت کرد

ایشی‌گورو مدال نوبل خود را دریافت کرد

ایشی‌گورو مدال نوبل خود را دریافت کرد
جهان هنر jahanehonar.ir

ایشی‌گورو مدال نوبل خود را دریافت کرد

ایشی‌گورو مدال نوبل خود را دریافت کرد

ایشی‌گورو مدال نوبل خود را دریافت کرد

کازوئو ایشی‌گورو رمان‌نویس بریتانیایی متولد ژاپن، دیشب در مراسمی رسمی جایزه نوبل ادبیات را از دست پادشاه سوئد دریافت کرد.

ایشی‌گورو ۶۳ ساله مدال و دیپلم نوبل را از دست پادشاه کارل گوستاو در مراسمی که دیشب در استکهلم برگزار شد دریافت کرد.

ایشی‌گورو در سخنان دریافت جایزه از زمانی یاد کرد که برای نخستین بار واژه نوبل را شنید. وی از واژه ژاپنی «نوبل سِهو» مترادف جایزه نوبل یاد کرد و گفت این واژه را وقتی ۵ سال داشت اولین بار از زبان مادرش شنید.

وی گفت مادرش گفته بود نوبل سهو برای حمایت از «هیوا» -به معنی صلح- اهدا می‌شود و آن زمان تنها ۱۴ سال از زمانی که ناگازاکی توسط بمب اتم ویران شد، می‌گذشت.

این نویسنده افزود: حس غروری که از دریافت این جایزه توسط یک هم‌وطن ما ایجاد می‌شود متفاوت با زمانی است که ما شاهد دریافت جایزه المپیک توسط یک هم‌وطن خود هستیم.

برنده نوبل ادبیات سخنانش را چنین ادامه داد: این جا دیگر دچار احساس برتری قبیله‌مان در برابر قبیله دیگر نمی‌شویم، بلکه این غروری است که از آنجا می‌آید که می‌بینیم یکی از ما سهم مهمی در تلاش‌های مشترک انسانی داشته است. این برانگیختگی احساسی بزرگ‌تر است، یک برانگیختگی یکپارچه کننده است.

ایشی گورو سخنرانی نوبل خود را که ۶ هزار کلمه بود، روز پنج‌شنبه در آکادمی ادا کرده بود و در آن از اهمیت ادبیات در جهانی که به طوری فزاینده رو به تقسیم شدن است، یاد کرد. وی افزوده بود: نوشتن خوب و خواندن خوب، سدها را می‌شکند.

کازئو ایشی‌گورو سومین نویسنده متولد ژاپن است که جایزه نوبل را در ادبیات دریافت می کند و پیش از او یاسوناری کاواباتا در سال ۱۹۶۸ و کنزوبورو اوئه سال ۱۹۹۴ این جایزه را دریافت کرده بودند.

برنده نوبل امسال نویسندگی را با «منظر پریده‌رنگ تپه‌ها» در سال ۱۹۸۲شروع کرد و با «هنرمند دنیای شناور» که سال ۱۹۸۶منتشر شد و داستان آن درباره ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم بود، به لیست نهایی رمان‌های نامزد دریافت جایزه بوکر راه یافت.

«بازمانده روز» نوشته سال ۱۹۸۹ موفق به کسب جایزه من بوکر شد و «وقتی یتیم بودیم» در سال ۲۰۰۰دوباره به لیست نهایی نامزدهای دریافت جایزه من بوکر راه یافت. «هرگز رهایم مکن» نوشته سال ۲۰۰۵ رمان علمی‌تخیلی پادآرمان گرا از شناخته‌شده ترین آثار ایشی گورو است که در فهرست نهایی بوکر، جایزه آرتور سی. کلارک و جایزه حلقه منتقدان کتاب ملی قرار گرفت و مجله تایم آن را بهترین رمان سال خواند. «غول دفن شده» جدیدترین رمان این نویسنده سال ۲۰۱۵ منتشر شد.

در مراسم دیشب برندگان نوبل ۲۰۱۷ که نامشان در ماه اکتبر اعلام شده بود، مدال‌ها و دیپلم نوبل خود را از دست پادشاه سوئد دریافت و هر یک سخنان کوتاهی بیان کردند.

در این مراسم خانم سارا دانیوس دبیر آکادمی نوبل در سخنان کوتاهی به ایشی‌گورو بابت این موفقیت تبریک گفت.

منبع: خبرگزاری مهر

لینک مطلب

ایشی‌گورو مدال نوبل خود را دریافت کرد

منبع :www.news.naqderooz.com
جهان هنر

ایشی‌گورو مدال نوبل خود را دریافت کرد

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز