نیکوترین عادت تفکر است و حکمت زاده تفکر.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » آموزش ساز باعث تقویت گوش موسیقیایی می‌شود
آموزش ساز باعث تقویت گوش موسیقیایی می‌شود

آموزش ساز باعث تقویت گوش موسیقیایی می‌شود

دنياي ما هنر:

آموزش ساز باعث تقویت گوش موسیقیایی می‌شود

سرویس موسیقی هنرآنلاین: اگر بررسی مختصری در زمینه مصاحبه‌ها و مطالبی که در حوزه موسیقی منتشر می‌شود داشته باشیم شاهد خلأ بزرگی در این زمینه خواهیم خواهد بود. اینکه همیشه این مطالب بر اساس موج‌های شکل‌گرفته در اجتماع، جهت‌دهی و حرکت می‌گرداند واقعیتی قابل تأمل اند. در این بین جای سلسله نوشتارهای منظم و پایداری که بتواند کنار رعایت اختصار، از روزگار کنونی بزرگان موسیقی کشور، به مخاطبین اطلاع‌رسانی گرداند خالی اند. حداقل کاری که بتوان برای قدردانی از زحمات این بزرگان نمود، این اند که هرچند وقت یک‌بار سراغی از آن‌ها بگیریم و سعی کنیم از گلستان تجربیات گران‌بهای این بزرگان خوشه‌چینی کنیم، تا تجربیات آنان، برای جوانانی که در این راه حرکت می‌کنند، چراغ هدایتی مي باشد. به همین هدف ما سلسله مصاحبه‌هایی را کنار عنوان “ستارگان پرفروغ موسیقی اصیل ایرانی” آغاز می‌کنیم و قصد داریم به‌صورت هفتگی گفتگویی کوتاه و صمیمانه کنار بزرگان موسیقی آوازی و سازی ایران داشته باشیم. این سري گفته شد‌وگوها را کنار محمد ملک مسعودی بهترين خواننده و استاد آواز شروع می‌کنیم.

محمد ملک مسعودی متولد سال ۱۳۳۱ در بروجن اند. از اساتید ایشان می‌توان به نام‌هایی چون تاج اصفهانی، ساغری، کسایی، ستوده و مهرتاش اشاره نمود. ایشان همچنین فارغ‌التحصیل رشته زبان انگلیسی از دانشسرای عالی تربیت معلم و همچنین رشته مهندسی بهداشت می‌باشند. جناب مسعودی سال‌هاست در زمینه برگزاری کنسرت، تولید آلبوم و تدریس کنار گویش فارسی و بختیاری فعالیت دارند.

جناب مسعودی از حال و روز مهم این روزهایتان برایمان بگویید:

ابتدا باید تشکر ویژه‌ای داشته باشم از کسانی که در این مدت احوال من را پرسیدند و به من محبت داشتند. زمانی که ایست قلبی برایم رخ داد، برحسب اتفاق در بیمارستان بودم و واقعاً بعد از این اتفاق احساس می‌کنم خداوند فرصت و عمر دوباره به من داده اند و می‌خواهم از این فرصت استفاده کنم و دست‌به‌قلم شوم و خاطرات و زندگی‌نامه خودم را به زبانی ساده و صادقانه روی کاغذ بیاورم. بعد از عمل جراحی باز که روی قلبم انجام نمودند، به‌مرور حالم رو به بهبود بوده اند و آواز را به صورت زمزمه و البته بدون فشار می‌توانم بخوانم.

ما مدتی خواهد بود به خاطر حساسیتی که روی نام خلیج فارس داشتیم، پروژه ضبط آلبومی کنار موضوعیت “خلیج فارس” را شروع کرده بودیم و حتی کارهای آهنگسازی این پروژه نیز انجام شده خواهد بود ولی متأسفانه مشکل قلبی که برای من پیش آمد این کار را متوقف نمود که به امید خدا در اولین فرصت مجدد ادامه این پروژه را به کمک پسرم، انجام خواهیم داد. البته باید بگویم حتی نام “خلیج” نیز عبارتی عربی اند و شاید بگوییم “آبراه فارس” به عبارت و نامی غنی‌تر و ایرانی‌تر در این سوژه برسیم.

من بعد از بازنشستگی از دانشگاه هنر موسیقی بیشتر وقت خودم را روی بحث مهم آموزش به هنرجویان گذاشتم و همان‌طور که می‌دانید دو آموزشگاه در اصفهان و تهران پايتخت داریم که مدیریت آموزشگاه موسیقی تهران پايتخت به عهده پسرم و اصفهان به عهده من اند و در آموزشگاه اصفهان نیز تدریس دارم. یکی از اتفاقات خوب هم برای من در آبان ماه سال ۱۳۹۴ رقم خورد و در جايزه موسیقی در تالار وحدت تهران پايتخت از بنده به‌عنوان داور دعوت کرده بودند و در همان جايزه، نشان درجه یک هنری را به من اهدا کردند.

نکته‌ای که دوست دارم در اینجا اشاره کنم اینکه بعد از اینکه مدتی نزد جناب مهرتاش بودم، دانشگاه قبول شدم و مشغول تحصیل در دانشگاه شدم. در آن وقت‌ها وقتی بنده نزد مردم و عشایر بختیاری می‌رفتم و شاهنامه‌خوانی آن‌ها، مراسم مرثیه‌خوانی، مراسم گیسو کندن، چشمه‌ها و طبیعت این قوم را می‌دیدم بسیار علاقه‌مند شدم دین خود را در زمینه موسیقی این مردم و منطقه ادا کنم. ضمن اینکه آواز ایرانی را همه می‌خواندند ولی در زمینه آوازهای فولکلور جای کار بسیار زیادی خواهد بود و همین مطالب و نکات مهم خواهد بود که مسیر زندگی من را به سمت آوازخوانی فولکلور برد. البته من همیشه به هنرجویانم می‌گویم، قبل از اینکه بخواهیم آواز فولکلور بخوانیم می‌بایست در زمینه آواز ایرانی تجربیات لازم را کسب کرده باشیم.

01.mohammad malek masodi9607

چه فعالیت‌هایی را برای ماه‌های آینده در نظر دارید انجام دهید؟

می‌خواهم در اولین فرصت خاطرات زندگی خودم را بنویسم و آن را در اختیار هنرجویان و علاقه‌مندان قرار دهم. من بارها در جاهای مختلف دیده‌ام آوازها و موزيک‌های فولکلور من بین مردم محبوبیت و استقبال فراوانی داشته اند و اگر بتوانم تلاش خواهم نمود حتی این کارها را نت‌نویسی، تقسیم‌بندی و پژوهشی تخصصی و روی آن‌ها داشته باشم که البته کاری بسیار سخت و وقت‌بر خواهد خواهد بود.

چه توصیه و نکته‌ای برای هنرجویان ساز دارید؟

هنرجویان در ابتدا ببینند آیا بضاعت مادی و معنوی آن را دارند که در راه هنر قدم بگذارند یا خیر. متأسفانه امروزه اکثر کارها مناسبتی شده اند و هنرمندان در خلق اثر آزاد نیستند و این ضرر بزرگی به موسیقی ما زده اند. ضمن اینکه توصیه جدی دارم بر اینکه هنرجویان در کنار اینکه ردیف‌های آوازی را فرا می‌گیرند سعی کنند، یک ساز را هم انتخاب کنند و آن را آموزش ببینند. آموزش ساز باعث تقویت گوش موسیقیایی می‌شود و بعداً برای اجراهای حرفه‌ای و ضبط‌های استودیویی نیاز زیادی به این مهارت خواهند داشت. همچنین هنرجویان باید بدانند در هنر هیچ چیزی بالاتر از دوست داشتن، گذشت و انسانیت نیست و این سوژه مهم‌ترین مطلب اند و باید اخلاق در سرلوحه کار مي باشد تا هنرور بتواند آنچه باید را خلق گرداند. و هیچ قومی به انحطاط کشیده نشد، مگر مطالب اخلاقی را کنار گذاشت.

لینک مطلب

آموزش ساز باعث تقویت گوش موسیقیایی می‌شود

منبع :www.honaronline.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز