کیش خوب همانند فوتبال خوب است، حرف نمی زند ، عمل می کند.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » آلبوم “بدرقه‌ ماه” منتشر نمودند
آلبوم “بدرقه‌ ماه” منتشر نمودند

آلبوم “بدرقه‌ ماه” منتشر نمودند

دنياي ما هنر:

آلبوم “بدرقه‌ ماه” منتشر نمودند

به گزارش هنرآنلاین سیامک جهانگیری، آهنگساز، مدرس و نوازنده‌ی نی در مورد این آلبوم مي گويند: “بدرقه‌ی ماه” طرحی ا‌ست بر بستر موسیقی دستگاهی و در قالب هم‌نوازی و کنار ساختاری از پیش‌تعیین‌شده، که در لحظاتی خود را در فضایی بداهه بسط می‌دهد.

وی در خصوص‌ی هنر بداهه‌نوازی توضیح داد: هرچند هنر بداهه‌نوازی به‌ معنای خلقِ در لحظه هست، ولي در شکل‌گیریِ خود، کنار عناصری از پیش‌تعیین‌شده همچون فضایِ مایگی و فرم اجرای قطعات همراه بوده که هنرمند معروف خلاق شاید بیشتر سعی در روایت این اجزا در بیان شخصی خود و از طریق مؤلفه‌هایی چون صدادهی، وقت‌بندی، فواصل، تزیینات و غیره داشته باشد. معمولاً در هم‌نوازی، این چیدمانِ نسبتاً مشخصْ در قالبِ سؤال و جواب به گسترش و گفتمان مشترک می‌رسد.

جهانگیری در مورد رویکرد بداهه‌نوازی در این آلبوم مي گويند: در “بدرقه‌ی ماه” سعی شده تنها کنار وفاداری به فضای ساختاری موسیقی دستگاهی، بتوان در هم‌نوازی به چیدمان دیگری در فرم و روند ملودی و نیز در ترکیب صدا به‌صورت مي گويند‌وگویی موازی دست یافت؛ به‌گونه‌ای که دو ساز ملودیکِ به‌کاررفته در اثر، اغلب در ترکیبی دوصداییْ فضای ملودیک و ریتمیکِ طرح‌شده را بسط و گسترش داده و ضمن برخورداری از طرحی مشخص گه‌گاه فرصت بداهه‌پردازی یابند.

او در خاتمه در مورد نحوه‌ی ضبط سازها خاطرنشان گرداند: در این اثر، اجرا و ضبطِ دو سازِ نی و عود به‌صورت هم‌وقت انجام شده و چیدمان و اجرای سازهای کوبه‌ای به فراخور موسیقی، توسط دوست عزیزم بهزاد میرزایی انجام شده هست.

در این آلبوم سیامک جهانگیری (نی)، حمید خوانساری (عود)، و بهزاد میرزایی (تنبک و بندیر) به هنرنمایی پرداخته‌اند. قطعات این آلبوم عبارتند از: “بدرقه‌ی ماه”، “ضیافت صبح”، “عود تنها”، “دشت مه‌زده”، “نی تنها”، “تنیده”، “عود و نی”، “قافله‌ی بی‌قرار شب”.

آلبوم‌هایی چون “می‌رسد باران”، “ترنمی برای صبح”، “۲۴ چهارمضراب از ابوالحسن صبا”، و اجرای “ردیف استاد عبدالله دوامی” گوشه‌ای از فعالیت‌های سیامک جهانگیری در زمینه‌ موسیقی هستند.

لینک مطلب

آلبوم “بدرقه‌ ماه” منتشر نمودند

منبع :www.honaronline.ir
دنياي ما هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز