حوادث چون روزها سپری می شوند.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶
خانه » موسیقی » آثار لوریس چکناواریان به موزه موسیقی اهدا گرديد / پرنده‌ای هستم که دوباره به خاک ایرانم نشستم
آثار لوریس چکناواریان به موزه موسیقی اهدا گرديد / پرنده‌ای هستم که دوباره به خاک ایرانم نشستم

آثار لوریس چکناواریان به موزه موسیقی اهدا گرديد / پرنده‌ای هستم که دوباره به خاک ایرانم نشستم

دنيا هنر:

آثار لوریس چکناواریان به موزه موسیقی اهدا گرديد / پرنده‌ای هستم که دوباره به خاک ایرانم نشستم

سرویس موسیقی هنرآنلاین: لوریس چکناواریان آهنگساز و رهبر ارکستر طی مراسمی روز مهم سه‌شنبه ۹ آبان در حضور اهالی موسیقی تمامی آثار خود را به موزه موسیقی ملی ایران اهدا نمود.

این مراسم به مجری‌گری سید عباس سجادی و همراه حضور مهمانانی از جمله فرهاد فخرالدینی، حسن ریاحی، کامبیز روشن روان، شهرام ناظری، علی مرادخانی، مرتضی کاظمی، بهرام جمالی، بردیا صدرنوری، جواد کسایی، یارتا یاران، کریستف رضاعی، سید محمد میرزمانی، نوین افروز، علی ترابی، سید مجتبی حسینی و فرزین پیروزپی در محل موزه موسیقی برگزار گرديد.

در شروع این مراسم رازمیک اوحانیان سخنرانی نمود و خطاب به چکناواریان گفته شد: استاد عزیز زادروز ۸۰ سالگی‌تان مبارک. خداوند پشت و پناه‌تان خواهد خواهد بود. قدردان تلاش‌های ارزشمند شما در عرصه موسیقی هستیم و از شما درس گذشت و انسانیت آموخته‌ایم.

پس از رهبر گروه کُر ارکستر سمفونیک طهران، حسن ریاحی آهنگساز پیشکسوت کشور نیز بیان نمود: من از سال‌های دور عاشق هنر استاد چکناوریان بودم و همیشه منش و بزرگی ایشان را تحسین کرده‌ام. امیدوارم شاهد حضور این هنرور ارزشمند موسیقی کشورمان روی صحنه‌های اجرای موسیقی باشیم و او بتواند همچنان به فعالیت خود در عرصه موسیقی ادامه دهد.

در ادامه شاهین فرهت آهنگساز و موسیقیدان نیز صحبت‌هایی نمود و پس از تعریف یک خاطره از حضور لوریس چکناواریان در مدرسه امیر اتابک، در مورد این موزیسین ایرانی گفته شد: به نظرم لوریس انسان هزار شخصيت موسیقی هست چرا که آهنگسازی در همه فرم ها را تجربه نمود.  لوریس چکناواریان از جمله افرادی هست که موسیقی، سروده و آهنگسازی را به ما یاد داد و همیشه معلم ما هست و باقی می‌ماند. من برای او موفقیت های بسیار زیادی آرزو می کنم.

همچنین علی مرادخانی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صحبت‌های خود را همراه تشکر از رسول خادم، محمدباقر قالیباف و مهندس یزدانی به خاطر کمک در راه‌اندازی موزه موسیقی ایران شروع نمود و گفته شد: یکی از مشکلاتی که ما داریم، نداشتن حافظه تاریخی مکتوب هست که خوشبختانه این موزه به عنوان محلی برای ثبت و نگهداری آثار و ادوات موسیقی باعث می‌شود که خیلی چیزها از خاطرمان نرود و همیشه جلوی چشم‌مان خواهد خواهد بود.

مرادخانی که مدیریت موزه موسیقی را نیز به عهده داشته باشد، افزود: از لوریس چکناواریان هم تشکر می‌کنم که آثارش را به موزه موسیقی اهدا نمود. وقتی خسته می‌شوم همراه ایشان تماس می گیرم. حقیقتاً صحبت‌های شیرین آقای چکناواریان همواره به من انگیزه می‌دهد که هیچگاه آنها را فراموش نمی‌کنم.

معاون امور هنری وزارت ارشاد در پایان صحبت‌‌هایش گفته شد: کاری که آقای چکناواریان انجام داد، انگیزه‌ای می‌شود که دیگر موزیسین‌های کشور هم همچین کارهای بزرگی را انجام بدهند. موزه موسیقی ایران محلی برای استفاده از آثار ارزشمند هنرمندان هست که هر ساعت بازدهی اقتصادی هم داشته خواهد خواهد بود قطعا به خود هنرمندان باز می‌گردد.

در پایان نوبت به لوریس چکناواریان رسید و این آهنگساز و رهبر برجسته گفته شد: از کسانی که این برنامه تلويزيوني را برگزار کردند بسیار سپاسگزارم. خیلی خوشحالم که در سن ۸۰ سالگی دوستانی به خوبی شما دارم.

چکناواریان افزود: چقدر خوشبختم که در کشور آبا و اجدادم متولد شدم و فرهنگ عظیم این کشور را یاد گرفته و بسيار بزرگ شدم و چقدر خوشبختم که افرادی چون علی مرادخانی سال‌ها پیش مرا به ایران دعوت نمود و من پس از سالها دوباره به کشورم بازگشتم تا آثارم را در وطنم تولید کنم. من همان پرنده‌ای هستم که دوباره به خاک ایرانم نشستم.

چکناواریان ادامه داد: به اعتقاد من موسیقی معجزه هست که از نظر من زبان خداوند هست و می تواند مردم را به یکدیگر نزدیک گرداند. همه مردمانی که در کوچه و خیابان همراه آنها روبرو می‌شوم در تولید همه کارهایم سهم داشته و دارند. من وقتی به خداوند نزدیک هستم پس باید همراه مردم نیز نزدیک شوم  و من چقدر خوشبختم که در خیابان سی تیر از رفتگر گرفته تا نانوا مرا می شناسند و هر روز مهم همراه من سلام علیک می کنند. کف دست‌های من و شما و تشویق‌های من و شماییم که یکدیگر را داریم و می‌توانیم در کنار هم زندگی کنیم. 

لوریس چکناواریان در مورد موزه موسیقی ایران نیز گفته شد: علی مرادخانی، مرتضی کاظمی، فرزین پیروزپی سه تفنگدار این موزه هستند که من از زمانی که وارد موزه موسیقی شدم شاهد تلاش های آنها بودم و به همین جهت از این عزیزان قدردانی می کنیم که کنارم بودند. به هر حال من در پایان می‌گویم که هنوز متولد نشده‌ام. من یک آَشپز موسیقی هستم که همه این نت‌ها غذاهای دست‌پخت من هستند.

لینک مطلب

آثار لوریس چکناواریان به موزه موسیقی اهدا گرديد / پرنده‌ای هستم که دوباره به خاک ایرانم نشستم

منبع :www.honaronline.ir
دنيا هنر

اشتراک گذاری مطلب

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز